Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ha, do dziś nie wiedziałam, że mam dużą przestrzeń :))

 

Maja poleca: 1 rząd: świerki i graby, 2 i 3 sosna czarna, 4 lilak Mayera, 5 rz. niskie sosny - drzewo rośnie w górę i wszerz,

to wszerz jest dla mnie niewiadomą - ile m. potrzeba na taki żywopłot ?

 

żywopłot nieformowany wg. recepty Elfir zaczyna być realny, muszę poszukać

 

Dziwny ten pas poleca. Między sosną czarną, która osiągnie w ciągu 10 lat 5 m wysokości jest od razu karłowy lilak Meyera, który nie cięty ma 1,5-2 m.

A sosna zasłoni owe świerki i graby.

Świerki i graby to gatunki leśne a nie remiz śródpolnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ha, do dziś nie wiedziałam, że mam dużą przestrzeń :))

 

Maja poleca: 1 rząd: świerki i graby, 2 i 3 sosna czarna, 4 lilak Mayera, 5 rz. niskie sosny - drzewo rośnie w górę i wszerz,

to wszerz jest dla mnie niewiadomą - ile m. potrzeba na taki żywopłot ?

 

żywopłot nieformowany wg. recepty Elfir zaczyna być realny, muszę poszukać

 

Chyba mnie wiosna dopadła :cool: Mój ogród jest jednak większy. Nie jest równym prostokątem, ale jeden z krótszych boków ma nieco ponad 35 m. Drugi jest o 3 m dłuższy. Dwa pozostałe mają po 50 m w przybliżeniu.

Więc jednak jest większy od Twojego, ale patrząc na krzewy i drzewa u mnie, potrafię sobie wyobrazić, że na powierzchni Twojego ogrodu spokojnie można wzdłuż ogrodzenia przeznaczyć lub nawet 4 m na zrobienie nasadzeń o jakich pisze Elfir. Mam też w pamięci ogród moich przyjaciół dokładnie wielkości Twojego. Mają szerokie rabaty z sosnami. Nie pomniejsza to ogrodu, ale nadaje głebię. Takie oszustwo, że ogród ciągnie się dalej. Tego nie osiągnie się stawiając ciężki płot.

Tobie się wydaje, ze masz mała przestrzeń, ale sadzenie roślin w ogrodzie zmienia perspektywę. Poza tym, żeby utworzyć osłonę wiatrową będziesz sadzić krzewy i drzewa nieco bliżej siebie, tak, żeby przerosły gałęziami. Pod krzewami będziesz jeszcze mieć najniższe piętro na sadzenie bylin i traw ozdobnych. Zrobi się przytulnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

między zachodnią ściną domu a zachodnim płotem mam 8 m, przy 4 m żywopłotu zostaje 4 m na taras i komuniakację (taczka, kosiarka, rowery)

Np. z tyłu co 3-4 m pojedyńcze sztuki niewysokich drzewek: bez lilak w formie dzikiej, głóg jednoszyjkowy, ałycza, antypka, dereń jadalny, czeremcha, trzmielina europejska, klon tatarski, oczar, kalina koralowa, bez czarny, perukowiec podolski, leszczyna, jarzebina, jabłonie i wiśnie ozdobne. Na narożnikach i co jakieś 12-15 m można dać drzewa iglaste w skupiskach po 3 szt. (daglezja, świerk serbski)

 

Na przedzie po kilka/kilkanascie sztuk: berberys, irga błyszcząca, jaśminowiec, ognik, róża pomarszczona i inne gatunki botaniczne róż, porzeczka krwista, pęcherznica (kolorowe odmiany), laurowisnia, forsycja, hortensja wiechowata "Tardiva", trzmielina oskrzydlona, suchodrzew (Lonicera), kalina hordowina, cis, jałowiec pospolity, tawuły,

 

]

 

w takim żywopłocie rozsiewa się za bardzo klon i nie rozrasta czarny bez ?

 

z wyżej wymienionych posiadam pokrzywę, tak na początek

Edytowane przez ollencja
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie się wydaje, ze masz mała przestrzeń, ale sadzenie roślin w ogrodzie zmienia perspektywę. Poza tym, żeby utworzyć osłonę wiatrową będziesz sadzić krzewy i drzewa nieco bliżej siebie, tak, żeby przerosły gałęziami. Pod krzewami będziesz jeszcze mieć najniższe piętro na sadzenie bylin i traw ozdobnych. Zrobi się przytulnie.

 

tylko jest jakaś granica między chaosem a przytulnością,

lubię takie chaszcze gdzie zbieram jeżyny, bez, mirabelki, jabłka których nikt nie chce ....jesienią jest tam czerwono od głogu (tylko co z chorobami od głogu ?)

 

jest tam też perz, osty, ostrężyna - trochę się boję, że kiedyś nie opanuję tego dzikiego raju

Edytowane przez ollencja
głóg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozrastają się, jak to krzewy. Z tym, że jak rosną gęsto to bardziej idą w górę niż na boki.

Jeśli chodzi o samosiew, to bardziej sieje się klon pospolity niż tatarski.

Lilak chiński zamiast lilaka pospolitego - nie ma rozłogów i nie tworzy nasion. Na lepszych, bardziej wilgotnych glebach także lilak Jossiki (węgierski)

 

Jak chcesz bardziej uporządkowany charakter, to trzeba inaczej to zaplanować. Pytanie, jaki chcesz mieć typ ogrodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw musisz odchwaścić :) zanim zaczniesz cokolwiek sadzić.

 

Pod krzewami, w głebi nie będą rosły chwasty. One też potrzebują światła. Ja nie pielę pod dereniami, kaliną, w różach pomarszczonych. Nic tam nie rośnie takiego co by się jakoś wybijało. Na przedzie posadzisz zadarniacze, byliny i trawki. Po problemie chwastowym.

Tak jest maju w najbardziej zacienionym miejscu ogrodu pod leszczynami i orzechem włoskim, gdzie jest cień od domu niemal przez cały dzień, a strona płn-wsch. 2 razy w sezonie wyrywam po kilkanaście skrzypów. Co roku mniej choć za płotem jest okropne chwastowisko :) Pieliłam ostro przez pierwsze 2 lata. Teraz barwinki, fiołki wonne, funkie, trochę trzmieliny (słabo tu rośnie), a w dalszej także części przywrotniki ostroklapowe i szałwia omszona świetnie dają sobie radę.

2014_05-14maj-IMG_7506w.jpg 2016_07-31lipiec-P1010022w.jpg

 

To kawałek różanki na tle trzmielin, berberysów, dereni. Rosną tu też ałycza, klon jesionolistny, sosna czarna, dąb, a przy ogrodzeniu głogi Paul's Scarlet. Okazyjnie coś tam wyrywam. Na różance spod grubej warstwy kory też prawie nic nie wyrasta. Trochę z brzegu od strony trawnika, ktory jest u mnie okropny. To co jest za różanką ma około 2,5 metra szerokości. Na drugim zdjęciu za sosną rosną derenie flawiramea, pod ktorymi w ogóle nie pięle, bo nie ma potrzeby. Rabata ma tę samą szerokość. Na froncie ami rosną cebulice syberyjskie i dosadzę tak kiedyś niskie trawy ozdobne

IMG_3080w.jpg IMG_3077-9w.jpg

 

Naprawdę nie masz się czego bać jeśli chodzi o pielenie w krzakach :yes:

 

Mam 28 głogów na dwóch bokach ogrodu. Na przestrzeni 10 lat ani razu nie zachorowały poważnie. Raz trafiła się olamistość liści i oprysk sprawę załatwił.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świerki serbskie nie lubią kwaśnych gleb - w naturze rosną na wapiennych skałach. Przede wszystkim zwapnuj. Zamiast ziemi kwiatowej, kup przyczepę dobrej ziemi ogrodowej.

 

Dzięki, dzięki, wiem, że to nie jest ich wymarzona gleba, ale wiem też, że i na kwaśnych sobie jakoś radzą, a z powodu swoich licznych zalet były dla mnie optymalnym wyborem...

 

Ile powinnam odczekać po wapnowaniu i kiedy przesadzać? Czy muszę czekać aż miną przymrozki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz bardziej uporządkowany charakter, to trzeba inaczej to zaplanować. Pytanie, jaki chcesz mieć typ ogrodu?

 

wiejski, sielski, jadalny .....

maki, chabry, złocienie, kosmosy, kur i kurczaków nie wykluczam

 

magnolia już za dostojna, żywotnik mnie nie straszy

 

trzmielina u mnie rośnie, u syna pod szkołą zerwałam gałązki, włożyłam do ziemi i tyle,

barwinek mnie nie lubi, poziomki z lasu radzą sobie

 

głóg, róże mam w okolicy - myślę o tym żeby przesadzić

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lilak chiński zamiast lilaka pospolitego - nie ma rozłogów i nie tworzy nasion. Na lepszych, bardziej wilgotnych glebach także lilak Jossiki (węgierski)

nie podoba mi się ten sprany fiolet, jest sens sadzić w lilak w wiadrze bez dna ?

jeśli korzenie są płytko i szeroko to kółko z wiadra nie wystarczy,

odmiany szlachetne dają odrosty pospolite, jeśli tak to będę bez żalu wycinać

 

pisząc suchodrzew masz na myśli suchodrzew jadalny czy jakiś ozdobny ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie ma być wysokie?

Może perukowiec, tamaryszek - tak z 3 m (u siebie perukowca prowadzę na drzewko z jednym pniem).

Nieco niższy jest żarnowiec miotlasty.

 

Z resztą żarnowce i szczodrzeńce na suchych, kwaśnych piaskach to rewelacyjna roślina. Ma zimą jaskrawo zielone pędy i jest bardzo gęsta - z powodzeniem zastąpi iglaki, nawet jako żywopłot. Tylko trzeba przycinać po kwitnieniu, bo jaskrawe są przede wszystkim młode pędy.

 

Elfir, a myślisz, że sam żarnowiec jako najwyższe piętro będzie się dobrze prezentował, czy może z czymś połączyć? Mam do obsadzenia ok.20m (wysokość ok1,5 - 2m). Z tyłu domu, ale widok z tarasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...