Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wiem Elfir. Ale z opisanych wcześniej powodów szukam czegoś odporniejszego na letnie susze.

Irysy lubią wilgotno.

 

 

Pestko, w gabionach najdroższy jest dla nas kamień i jego transport, bo kosze robimy sami. Przypuszczam, że suchy mur wyjdzie jeszcze drożej niż gabion, bo potrzeba więcej kamienia, na dodatek droższego niż ten sypany do koszy..

 

Skarpa ma wg wyliczeń nachylenie ok 25 stopni (mniej, niż początkowo sądziłam) więc nie jest to bardzo dużo. Mam nadzieję, że jak ziemia osiądzie, to skarpa będzie stabilniejsza, niż teraz świeżo po przekopaniu warstwy głębokości szpadla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za poradę dotyczącą projektowania ogrodu, coś mi gdzieś tam świta w głowie, chociaż nadal głównie zderza się z pustką ;P Ale powoli, powoli. Na razie mąż mój skończył taras, i mam zagwozdkę. Taras przy domu, od strony południowej, czyli bardzo wyeksponowany na słońce, które świeci praktycznie cały dzień - od wschodu do zachodu. Poza tym niestety wieją wiatry, dość silne. Wymyśliłam, że taras będzie bez balustrad, jedynie kratki częściowo dla pnączy. I tu pojawia się problem - czym mogę go obsadzić? Chciałabym, by były to krzewy (aranżacje) pomieszane, trochę zimozielonych i reszta liściastych, podsadzona bylinami, kwiatami. Ale sen z powiek spędzają właśnie te krzewy. Na razie jedynie jaśminowiec rośnie. Chciałabym, by były na tyle wysokie, bo tworzyły niejako "ściankę ochronną" zamiast balustrady, oczywiście iluzoryczną, w sensie przyjemną dla oka, nie prawdziwą barierkę. Czy ktoś mógłby coś mi doradzić, miał podobny dylemat...? pozdrawiam serdecznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast balustrady fajne są szczepione na pniu krzewy o zwartej koronie. Z liściastych np. lilak Palibin lub Pink Perfume a z iglastych np. sosny kosodrzewiny szczepione na pniu.

Pamiętaj, że kompozycja roślin nie może zacieniać siebie nawzajem, bo rośliny kwitnące z reguły potrzebują słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta odmiana w miarę szybko rośnie aby uzyskać taką kuleczkę??

 

Jeszcze prosiłabym o zidentyfikowanie tych dwóch jałowców i świerka...świerk jest to odmiana chyba karłowa?? A jałowce mają pokrój taki wzniesiony do góry nie płożący..

 

IMG_9003.JPG.jpg

IMG_9004.JPG.jpg

IMG_9001.jpg

Edytowane przez mari180790
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie takich egzemplarzy to jestem tylko w przybliżeniu podać nazwę, bo odmiany sa do siebie bardzo podobne, jak są młode.

1. prawdopodobnie Jałowiec łuskowaty "Blue Star"

2. Jałowiec chiński (?). Niestety młodociane formy jałowców mogą mieć inne igły niż formy dorosłe i to bardzo myli.

2. prawdopodobnie świerk Nidiformis (ale taki młody to równie dobrze może być Procumbens,

 

 

Cis Hicksii rośnie stosunkowo szybko. Ale do kulek można wykorzystać też Farmen - jest bardziej krzaczasty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Proszę o namiar na roślinę ( małą) żółtą cały rok. Chodzi mi o rozjaśnienie rabaty z samymi iglakami i trawami.

Jałowiec płożący lime glow , berberys karłowy pięknie rozjaśnia rabatę a na jesień przebarwia się na pomarańczowo jednak zrzuca liście na zimę, jałowiec golden carpet,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Miesiąc temu posadziłam do ziemi klony Globosum i obecnie one już zmieniły kolor na żółty a jeden nawet zrzucił wszystkie listki. Widzę, że w okolicy i u sąsiadów klony jeszcze są zielone. Czy to oznacza, ze moje się nie przyjęły? To samo jest z hortensjami, część kwiatów już zaczyna brązowieć, część jest biała ale liście mają już pożółkłe. O co chodzi? Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy były sadzone z donicy czy z gołą bryłą?

Czy po posadzeniu zostały bardzo mocno podlane?

Czy jak było ciepło i bezdeszczowo gleba była wilgotna?

 

Teraz to tylko czekać na wiosnę.

 

Były sadzone z donic. Po posadzeniu były podlewane raczej obficie - gdy nie padał deszcz. Jedynie ostatni, ciepły tydzień nie były podlewane ale to było już jakieś 3 tygodnie od posadzenia. Nie wiem czy gleba była wilgotna w tym ciepłym tygodniu ale na pewno to od tego czasu zaczęły żółknąć. Dwa klony z czterech są jeszcze zielone, choć coś tam już na listkach się zażółca. A dwa pozostałe są zupełnie żółte. Jeden bez liści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...