Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

no i miodzio, mam te wszystkie rosliny i w takim razie jak posadze irgi dodam te wymienione, beda powtorzenia z innych rabat. kilka swierkow mam juz posadzonych wiec tylko wokol nich obuduje reszte . sobie umyslalam ze irgi beda niezlym uzupelnieniem rabat, zamiast sadzic sryliony malych kwiatow posadze irgi, kilka krzakow i kawal terenu obsadzonego :D a one teraz wygladaja zjawiskowo na ogrodzie. z kolei latem kiedy sa malo widowiskowe jest tyle innych kolorowych ze uzupelnii sie to wszystko tak w sam raz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszytkim za informacje. Zatem drenaz to podstwa, a potem piasek ze zwirem + torf lub ziemia pieczarkowa i glebloglezarka... Postaram sie nawiesc troche ziemi, ale nie dam rady na cala dzialke. Moze jeszcze jakis nawoz zielony - gorczyca, facelia przed rozpoczeciem ogrodu? To podobno dostarcza duzo azotu i rozpulchnia ziemie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Zbliza sie wiosna wiec czas na odkopanie watku:welcome:

 

Elfir ja z prosba o rade jak rozplanowac rosliny na rabacie?

Rabata o wymiarze 2x4 przed wejciem o domu.Wiec miejsce "reprezentacyjne".

Przy jednym dlugim boku chodnik,a przy drugim wjazd do garazu.

Rosliny jakie tam maja rosnac to beberys Thunberga Admiration,kosodrzewina pumilio i roze the fairy.

Nie mam pojecia jak je rozmiescic wlasciwie,aby to dobrze i naturalnie wygladalo.

Elfir pomozesz?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Elfir,

kilkukrotnie udzieliłaś mi już cennych rad, tym razem potrzebuję pomocy w kwestii gleby na ogrodzie.

W tej chwili na działce jest glina. Podejrzewam, że nie jest to odpowiednie podłoże do zakładania ogrodu (trawka, jakieś krzewy, drzewa, kwiaty, może mały ogródeczek warzywny).

Na przód działki musimy nawieźć trochę ziemi, jako że musimy podnieść teren (dom musiał zostać wyniesiony ponad drogę dojazdową). Tył działki został praktycznie wyrównany, ale przy użyciu humusy zdjętego na etapie szykowania się do ław fundamentowych. To jednak wciąż glina.

 

Pytania:

1) co zrobić z tyłem ogrodu ? Zbierać tę ziemię ? Mieszać to z czymś ? Na tę chwilę jest tam wielkie bagno

2) co nawozić na przód celem podniesienia terenu ?

 

Dzięki, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbliza sie wiosna wiec czas na odkopanie watku:welcome:

 

Elfir ja z prosba o rade jak rozplanowac rosliny na rabacie?

Rabata o wymiarze 2x4 przed wejciem o domu.Wiec miejsce "reprezentacyjne".

Przy jednym dlugim boku chodnik,a przy drugim wjazd do garazu.

Rosliny jakie tam maja rosnac to beberys Thunberga Admiration,kosodrzewina pumilio i roze the fairy.

Nie mam pojecia jak je rozmiescic wlasciwie,aby to dobrze i naturalnie wygladalo.

Elfir pomozesz?:)

 

Nie do końca mi pasuje ta róża w tym zestawieniu. Także kolorystycznie. Lepsza byłaby róża żółta lub biała.

Rozumiem, że to miejsce nasłonecznione?

 

Wybrałaś same niskie rośliny, wiec kompozycja będzie płaska. Na dodatek zimą atrakcyjnie wyglądać będzie tylko kosodrzewina.

I należy pamiętać, że ona spokojnie osiąga średnicę 1 m i więcej.

 

Postarałabym się jeden gatunek ułożyć po skosie względem rabaty (na rysunku róża):

f52c338a90aaee84gen.jpg

 

Ja bym zamieniła berberys Admiration na kolumnowy np. Rose Rocket, aby nadać trójwymiarowości. Albo na kępy trawy ozdobnej. Róża świetnie wygląda wśród traw.

 

b2d5c1187d7ca9de5080bef58f3cf229.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Elfir,

 

1) co zrobić z tyłem ogrodu ? Zbierać tę ziemię ? Mieszać to z czymś ? Na tę chwilę jest tam wielkie bagno

2) co nawozić na przód celem podniesienia terenu ?

 

Dzięki, pozdrawiam.

 

Glina nie jest zła dla wielu drzew i krzewów (świerki, żywotniki, derenie). Ale na pewno nie jest dobra dla trawnika.

Stąd, tam gdzie jest planowany, można nawieść mieszanki próchnicy (obojętnie: kompost, ziemia popieczarkowa, osad ze stawów, obornik - co będzie dostępne) i gruboziarnistego piasku. To rozluźni podłoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mku, miesza się. Najlepiej byłoby wszystkiego po 1/3, a piasek rzeczny drobnoziarnisty.

 

edit: UPS, oczywiście miało być gruboziarnisty

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruboziarnisty!!! To ma być wręcz drobny żwirek, jak do akwarium.

 

mku7i

Pod słowem "humus" sprzedaje się różne rzeczy. Często odkwaszony torf, a to nie jest najlepszy dodatek ,o ile gleba jest podmokła czy wolno się osusza po zimie i opadach (bo torf tylko pogłębia problemy z nadmiarem wody).

Ta próchnica jest potrzebna z jednego powodu - sam piasek (zwłaszcza zbyt drobny), wymieszany z gliną, stworzy "beton". Próchnica ma rozluźnić strukturę.

To mogą być także liście, pokos trawy czy sieczka słomiana.

Jak któryś z sąsiadów ma już ogród w którym strzyże trawnik można od niego odbierać worki z pokosem i to przekopywać.

 

Nawiezione warstwy zawsze, obligatoryjnie, trzeba przekopać z istniejąca glebą.

Można łopatą, ale wygodniej jest ciągnikiem z pługiem rolniczym lub ciężką, głęboką glebogryzarką. Niektóre firmy ogrodnicze mają małe ciągniki ogrodowe.

Najlepiej by to przekopanie objęło głębokość ok. 30 cm.

 

Inaczej to co nawieziesz, po deszczu będzie pływać na glinie, bo woda będzie wsiąkać nierównomiernie.

Na dodatek zasypiesz pożyteczne glebowe mikroorganizmy, które z braku tlenu zamierają. a to one są odpowiedzialne za dostępność składników mineralnych dla roślin.

 

Ile nawieźć - trudno powiedzieć, bo nie wiem jak bardzo mocna jest ta glina. I czy to glina czy ił? Robiłeś badania gruntowe przed budową? Jaki masz profil glebowy?

Na pewno dla trawnika to musi być co najmniej 10 cm przepuszczalnego podłoża.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiliśmy badań grutnu. Dla mnie to po prostu glina, ale archeolog wspominał że jest wymieszana z iłem.

Upraszczając - czy jak nawiozę piasku gruboziarnistego, skoszonej trawy i wjedzie glebogryzarka to gleba będzie się nadawać do zasiania trawy ?

Popdytuję, bo większość prac ogrodowych chiałbym wykonać zupełnie sam, bazując na twoim projekcie, a jedyne doświadczenie z roślinami to obrabianie pnia choinki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim na trawniku nie może stać woda po opadach.

Nie wiem czy to wystarczy, bo niestety po samych zdjęciach trudno orzec, jak jest nieprzepuszczalna. Ja bym przeszła się do tego sąsiada z prawej, bo ma zrobiony ładny trawnik i spytała jak zakładali i jakie były problemy? Bo może się okazać, że na całości ma położony drenaż.

 

Pomyśl też jak zagospodarować wodę opadową.

 

Nie ma wielkiego sensu sypać tego piasku/żwiru po całości ogrodu. Tylko tam gdzie będzie trawnik. Chyba, że wymyślisz sobie lawendy na glinie.

Robiąc ogród "na raty", na przestrzeni kilku sezonów, można kilka razy dosypywać pokosu trawnika wziętego od sąsiadów na przyszłych rabatach. A w międzyczasie produkować własny kompost (z resztek kuchennych i ogrodowych)

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20180127_112258.jpgIMG_20180127_094212.jpgIMG_20180127_091255.jpg

Elfir tak wyglada rabata,ktora ma byc obsadzona.Rabata jest nieduza, blisko schodow i ogrodzenia wiec rosliny raczej musza byc niskie.

Strona poludniowo-wschodna,slonce jest do 13,14 godziny.

Trawy mi nie bardzo pasuja.

Rosliny ktore teraz rosna zostana przeniesione w inne miejsce.

Teraz rabata jest do samego ogrodzenia ale docelowo bedzie o 1metr krotsza.Podane wymiary sa juz po zmianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bierz pod uwagę:

kosodrzewina 0,8-1 m średnicy

berberys ok. 0,5-0,6 m

róża ok. 0,8 m

 

Rośliny jednego gatunku, jeśli mają stworzyć jednolitą poduchę, powinny na siebie zachodzić o ok. 1/4-1/5 swojej szerokości

 

Narysuj rabatę w skali i cyrklem wrysuj rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Elfir :)

wracam z tematem mojej gliniastej/ilastej gleby.

 

Pogrzebałem trochę w ogłoszeniach lokalnych i chciałbym się zabrać za poprawę terenu na działce.

Plan działań

1. Nawiezienie 1 warstwy obornika z podpieczarek Ogłoszenie nr 1 - obornik z podpieczarek próchnica: "idealnie nadaje się pod warzywa i owoce, obornik roczny, 2-letni i 3-letni". Pan może mi przywieźć 12 ton.

Jako alternatywa znalazłem ogłoszenie o nawozie ekologicznym "czysto końskim: - jest sens tego dodawać?

2. Nawiezienie piasku gruboziarnistego lub żwiry frakcyjnego - to ze żwirowni. Nie mam pojęcia ile tego nawieźć. Teren z tyłu ogrodu nie wymaga podniesienia

3. Poszukanie lokalnego rolnika, który mi to wszystko przeora. Jak nie będzie chętnego, to wypożycze glebogryzarkę.

4. Walcowanie ?

5. Sianie trawy (najwcześniej kwiecień-maj)

6. Walcowanie ?

 

Czy jest sens już teraz się za to zabierać ? Jestem na etapie SSO, jako że ekipa robi strop mam wolne popołudnia, mógłbym się tym zająć. Przy wykończeniówce będzie już mniej czasu.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy jest koński. W twoim przypadku może być bardzo słomiasty - dodatkowo rozluźnia. Może być świeży, jeśli minie min. pół roku od zastosowania do sadzenia/siania roślin (świeży je popali nadmiarem azotu).

Ale ziemia popieczarkowa też bardzo dobra, tyle, że w trawniku mogą ci czasem rosnąć pieczarki. To nie jest korzystne zjawisko, ale łatwe do zlikwidowania.

Nie wiem jakie są koszty, bo np. pod trawnik można obornik koński a pod rabaty popieczarkowy.

Piasek - ja bym przyjęła warstwę min. 5 cm w miejscu, gdzie będzie trawnik. W innych miejscach nie jest konieczny, chyba, że planujesz rośliny na gleby przepuszczalne.

 

Ekipa na 100% zniszczy ci trawnik. Na dodatek będzie na niego wylewać zaprawy, brudzić styropianem.

Ogród zakłada się jak na zewnątrz dom jest wykończony.

 

Dlatego, po nawiezieniu piasku+obornik i wymieszaniu, póki trwa budowa, najlepiej siać nawóz zielony. Na ginach sprawdza się gorczyca, bo głębokie korzenie rozluźniają dodatkowo glebę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...