Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. potrzebuje pomocy:

1. czy maliny i borówka amerykańska poradzą sobie na mojej południowej stronie działki przy ogrodzeniu, jeśli niespodziewania sąsiad zasadził od swojej strony (jego północna) tuje?

2. W rogu działki mamy przyłącza wody i gazu, chciałabym tam posadzić jodłę/świerka -można posadzić w bliskości tych 2 rurociągów?

 

Zasadniczo aby owoce były słodkie powinny mieć jak najwięcej światła. Same rośliny pewnie rosnąc będą.

 

Sadzić możesz, o ile nie obawiasz się, że zostaną uszkodzone lub za jakiś czas trzeba będzie tam kopać (np. w celach konserwacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie także zbieramy dojrzałe, a jeszcze sporo zielonych wisi na krzakach. Czy dojrzeją, trudno powiedzieć, dzień zrobił się krótki. To w szklarni.

Na wolnym powietrzu, jeszcze w tygodniu było parę dojrzałych malin i jagody goji.

 

Ja miałam pomidory z krzaczka na grządce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, czy na rabacie 200 cm głębokiej dadzą radę takie rośliny - najgłębiej miskant Graziella, przed nim berberys orange rocket, w pierwszej linii rozplenica. Pytam bo mam taką rabatę od roku i rośliny tak się porozrastały, że na tę chwilę widać tylko rozplenicę. Berberysa prawie w ogóle nie widać. Ogólnie te rośliny tak jakby się zrównały. W innej części mam hortensję Limelight i przed nią ta sama rozplenica - wrażenie podobne. Hortensja zginęła i widać tylko rozplenice. Nie myślałam, ze one tak się rozrastają. Piękne są ale zupełnie przysłaniają całą resztę. Czy powinnam czekać czy raczej zamienić na jakieś drobniejsze trawy? Berberys docelowo powinien przerosnąć rozplenicę? w internetowych żródłach podają, ze zarówno berberys jak i Graziella dorośnie do 1,5 ale to bardzo podobnie do obecnej wysokości rozplenicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir ponownie. Wycięłam u siebie na działce sosny samosiejki , które po latach ogołociły się ogromnie. Teraz potrzebuję zrobić rząd nasadzeń szybko rosnących drzew iglastych .na takiej ziemi jaką mam . Które sobie najlepiej poradzą ? Chodzi mi o to żeby szybko urosły ale nie zrzucały igie na zimę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, czy na rabacie 200 cm głębokiej dadzą radę takie rośliny - najgłębiej miskant Graziella, przed nim berberys orange rocket, w pierwszej linii rozplenica. Pytam bo mam taką rabatę od roku i rośliny tak się porozrastały, że na tę chwilę widać tylko rozplenicę. Berberysa prawie w ogóle nie widać. Ogólnie te rośliny tak jakby się zrównały. W innej części mam hortensję Limelight i przed nią ta sama rozplenica - wrażenie podobne. Hortensja zginęła i widać tylko rozplenice. Nie myślałam, ze one tak się rozrastają. Piękne są ale zupełnie przysłaniają całą resztę. Czy powinnam czekać czy raczej zamienić na jakieś drobniejsze trawy? Berberys docelowo powinien przerosnąć rozplenicę? w internetowych żródłach podają, ze zarówno berberys jak i Graziella dorośnie do 1,5 ale to bardzo podobnie do obecnej wysokości rozplenicy.

 

Miskant Graziella licz min 0,8 m średnicy, berberys 0,6 i rozplenica 0,7 - dla traw to takie wymiary ok 3 letniej kępy - starsze będą szersze, ale tu już twoja decyzja czy dzielisz czy zostawiasz by rosły szersze.

To oczywiste, że trawy rosną o wiele szybciej od krzewów, ale w wiekiem to hortensja osiągnie 2 m wysokości, więc rozplenica powinna być niższa. Duże znaczenie ma też odmiana rozplenicy - Hammeln dorasta do 0,7-0,9m, ale Moudry powyżej 1 m.

Berberys z czasem osiągnie ok. 1 -1,5 m, więc jeśli to niższa odmiana rosplenicy to będzie go widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir ponownie. Wycięłam u siebie na działce sosny samosiejki , które po latach ogołociły się ogromnie. Teraz potrzebuję zrobić rząd nasadzeń szybko rosnących drzew iglastych .na takiej ziemi jaką mam . Które sobie najlepiej poradzą ? Chodzi mi o to żeby szybko urosły ale nie zrzucały igie na zimę.

 

Na piaski nadal najlepsze sa sosny. Ogałacają się od dołu, gdy sa za mocno zacienione. Długo utrzymują gałęzie do samego dołu sosny rumelijskie oraz odmiany sosny bośniackiej (np. Horak), ale nie rosną super szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, co to za paskudztwo na mojej jak dotąd zdrowej róży, jakby małe grudki ziemi pod liściem, Wróciłam po miesiącu nieobecności pod koniec października i cały krzew opanowany przez to. Inne róże jak na razie nie. W ogóle widzę że choroby atakują wybióczo - jeden krzew ma np. mszyce lub skoczka a obok inny nie.

to widok od spodu 20181112_145029.jpg liścia.

Chcę wkleić drugie zdjęcie ale nie daje się.Potraktowałam topsinem ale może to za mało.

Edytowane przez Anna Broc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anna - na wierzchniej stronie coś widać? Bo to trochę wygląda na przejrzałą formę rdzy + antraknoza. Chyba, że jakoś nietypowo małe skupiska czarnej plamistości?

 

O tej porze roku zamiast pryskania lepiej po prostu oberwać i spalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Elfir. . Z wierzchu jakieś bordowe plamki. Spojrzałam na zdjęcia antraknozy i z wierzchu jakby podobne ale nie ma w internecie zdjęć od spodu liścia. Prawie wszystkie liście są tym objęte a krzew duży i liście trzymają się jak na żadnym z pozostałych moich róż.

 

 

20181112_145328.jpgZ wierzchu

 

Plamistość to nie jest bo jak na złość listki trzymają się mocno, dużo byłoby roboty z zerwaniem wszystkich. Nalot skupiony w kropeczki jest czarny a jak spojrzałam do internetu rdza jest ruda. Próbowałam to zetrzeć więc trochę daje się, wygląda to tak jakby ktoś np. sadzą spryskał przy pomocy aerozolu. Może pleśń ? Liście nie odpadają od tego.

20181112_145343.jpg drugie zdjęcie od spodu liścia.

Edytowane przez Anna Broc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anna, myślę, że możesz profilaktycznie prysnąć miedzianem. Jest jeszcze wystarczająco ciepło w środku dnia. Ja swoje róże (choć one ADR mają) tak właśnie na progu gubienia liści jesienią, jeśli widzę jakieś „cuda” na listkach, pryskam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miskant Graziella licz min 0,8 m średnicy, berberys 0,6 i rozplenica 0,7 - dla traw to takie wymiary ok 3 letniej kępy - starsze będą szersze, ale tu już twoja decyzja czy dzielisz czy zostawiasz by rosły szersze.

To oczywiste, że trawy rosną o wiele szybciej od krzewów, ale w wiekiem to hortensja osiągnie 2 m wysokości, więc rozplenica powinna być niższa. Duże znaczenie ma też odmiana rozplenicy - Hammeln dorasta do 0,7-0,9m, ale Moudry powyżej 1 m.

Berberys z czasem osiągnie ok. 1 -1,5 m, więc jeśli to niższa odmiana rosplenicy to będzie go widać.

 

Mam zarówno rozplenicę Hammeln jak i Moudry, będę je na pewno dzielić na wiosnę - kępy się zlały i moudry w ogóle w tym roku nie zakwitła. W takim razie Moudry powinnam przenieść w inne miejsce? Nie będzie efektu bo berberysów nie widać :( Co ile lat powinno się dzielić rozplenice i czy to nie jest trudne dla laika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...