Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wcześniej można przyciąć trawy wcześnie rozpoczynające wegetację, jak trzcinniki.

Miskanty, proso, rozplenice wypuszczają dopiero pod koniec kwietnia i w maju.

Chyba, że masz pomiędzy nimi kwiaty cebulowe, to też wcześniej, żeby potem nie połamać pędów cebulowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir poradź proszę w temacie dębu, który zastaliśmy na działce (nie znam wieku). B. poszedł w górę i ma już ok. 12m, sam pień ok 4m i smukła korona aż ok. 8m. Chcielibyśmy koniecznie przyciąć górę i obniżyć koronę nawet o połowę, czyli 4m. Ściąć te najbardziej idące w górę odnogi i zostawić boczne. Co o tym sądzisz? Jak znoszą to dęby i czy już można to zrobić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciąć w jednym roku nie więcej niż 15-20 % korony.

najlepiej teraz, zimą.

Problemem jest wielkość rany, jaka powstanie, gdy zetniesz czubek - drzewo może tego nie zasklepić i wda się zakażenie.

 

Z tym, że to nie jest karłowa roślina - po cięciu będzie rosła nadal w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na koniec zimy w ogródku. Kwitną pierwiosnki i parę innych kwiatów, wierzba , zakwitł m'oczar, wychodzą tulipany,prognoza zapowiada ciepło i w najbliższych paru tygodniach żadnych mrozów. Czy to już czas zabrać się, za najwcześniejsze prace wiosenne? Trochę już ręce swędzą, jeszcze tyle do zrobienia zastało, a akurat jest trochę czasu wolnego. Mam nadzieję, że jeśli jakieś mrozy będą, to raczej niewielkie i krótkotrwałe, chyba już nie wyrządzą większych szkód?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie dzis poscinane badyle marcinkow, jezowek, sadzcow, rozchodnikow i ostrozek. z trawkami i lawendami jeszcze poczekam. ale jakos przejrzysciej i czysciej w ogrodzie sie zrobilo. jak zetne trawy i poscinam kwiatostany hortek to w ogole bedzie klir :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nasiona kupione, a warzywniki nie wypełnione do końca ziemią. Szukam właśnie ziemi i zupełnie nie wiem którą kupić tzn.

1.ZIEMIA PODŁOŻE BIO DO WARZYW I ZIÓŁ - KRONEN

2.BIO Ziemia do pomidorów i innych warzyw - COMPO

a może inny producent?

Będę potrzebowała co najmniej paletę. Proszę, pomóżcie wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cokolwiek. Ja kupuję najtańsze - najczęściej z Biedronki.

Gotowe podłoża są na bazie torfu z niewielką domieszką piasku, perlitu, włókien kokosa (czy innego rozluźniacza) i nawozami.

 

O wiele lepiej załatwić obornik, wymieszać ze zwykłą ziemią i to wsypać.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir na pewno najlepiej ci poradzi, ale u mnie pod dużym orzechem włoskim, gdzie słońce jest tylko przez niecałe 2 godziny przed południem, znakomicie rosną barwinki, fiołki wonne, funkie (hosty), trzykrotka Andersona, a na brzegu nieźle ma się nawet liliowiec. Powierzchnia jest całkowicie zadarniona.

Daje sobie też radę trzmielina fortunea, chociaż nie tak dobrze jak w innych miejscach ogrodu. Trzmielinę, która jest półzimozielona (liście nieco żółkną lub nawet brązowieją zimą) można poprowadzić jako pnącze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rabata.jpg

 

Kilka lat temu Elfir pomogłaś mi z jedną rabatą i do dzisiaj oko cieszy:)

Mam prośbę, bo nie mam pomysłów jak wypełnić tą rabate. Jest dosyć spora ok 4mx7m, wzglednie w ksztalcie prostokąta. Zaznaczone rośliny już tam są i dobrze byłoby gdyby pozostały (no moze cisy do przesadzenia) bo kilka lat już rosną i bardzo dobrze sobie radzą. Rabata w sloneczna do ok godz., 16-17. Brakuje mi wypełnienia. Dodam, że jest bardzo widoczna, ale w odleglosci ok 15m od tarasu, wiec pewnie jakies wieksze plamy sa konieczne. Probowalam z tawułami, liatrami, liliowcami ale ciagle miszmasz mi wychodzi i nie prezentuje się to dobrze. W raize potrzeby mam do wykorzystania jałowce płożące. Może jakies pomysły czym ją obsadzić i jak ?

Z góry dziękuję.

 

EDIT: Kurcze słabo chyba widac co tam rośnie. W tyle Hortensje vanille freise (po lewej) , obok derenie elegantissima . Przed hortensjami rozplenice i na przodzie trzemilina na pniu silver queen. Przed dereniami śliwowiśnia pissardi i 3 cisy pod nią.

Edytowane przez agalind
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to są cisy?

Ile jest tych dereni?

Bo 7 mb dla samego derenia byłoby ok i te Vanilie Frasie (nisko cięte co roku) mogły by być przed nim

 

Ja bym zrobiła tak.

Po lewej kalina koralowa (kwitnienie wiosną) i ciąg derenia. Przed kaliną rozplenice i szczepiona na pniu trzmielina. Z boku kaliny trzy kulki różnej wielkości z cisów

Pod śliwą Pissardii hortensje. Między cisami a hortensjami miskant Adagio lub (jeśli jest cień) trzcinnik krótkowłosy.

Z przodu bodziszek Rozanne.

 

550703c67f16fe53gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...