Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir, doradź proszę jak skomponować rabatę w "kółku". Chciałam tam nasadzić hortensje Bobo (bo nie są tak wysokie), do tego jakieś kule cisowe (większe i mniejsze), coś przewieszającego się przez murek (hakone?)? Kółko na obwodzie ma ok. 20m. Planuję rabatę szerokości ok. 1,5m, czy to będzie wystarczająco?

 

3d2a772df53686f9.jpg

 

664fae0168a03d60.jpg

 

013f5e2f075ad968.jpg

 

d52af602384dadde.jpg

 

7bbfce357c8a3517.jpg

Edytowane przez Basia_KRK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, pisząc o kulkowisku cisowym, mam na myśli coś takiego jak na poniższych zdjęciach. Mam już dość kul bukszpanowych, które są ciągle atakowane przez ćmę, pomimo chemii, którą na nie wylewam... Powoli wymieniam w całym ogrodzie bukszpanowe na cisowe. No i te nowe kule cisowe chciałam skomponować z hortensjami Bobo. Do tego jakieś trawy, jesienią posadzę tam cebulowe. Czy to ma sens w tym "kółku"?

 

cdc35f1a987d1e130aed7b43d1255727.jpg

 

0504358.jpg

 

0408850.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobo będzie miała 0,8-1 m średnicy.

Więc przy 1,5 m to masz mało zapasu na te kulki.

 

Możesz pomyśleć o zwisającej zimozielonej bylinie kwitnącej wiosną (np. żagwin, floks szydlasty), żeby uzupełniła czas kwitnienia.

 

Z przewisających traw masz np. mietlicę rozłogową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, nie wiem czy nie za duże te Bobo tak wstępnie sobie narysowałam, jutro sobie to przemierzę na ogrodzie, uwzględniając 1m średnicy tak jak mówisz. Ale czy dobrze myślę, żeby te Bobo tak nieregularnie rozplanować, czy lepiej idealnie zgodnie z murkiem i dopiero między nimi planować resztę?

 

Ver.1.

1be9a1f2519166c8.png

Edytowane przez Basia_KRK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Elfir, dopiero teraz zauważyłam, że jakoś źle wkleiłam zdjęcia i nic nie było widać, poprawiłam linki przed chwilą, teraz powinno być dobrze :rolleyes:

 

Kompozycja oglądana z tarasu, z domu, tak jak narysowałam strzałkę. Może faktycznie zrobię naprzemiennie. Elfir, a oprócz cebulowych, czym jeszcze wypełnić rabatę? Nie upieram się przy tym hakone, to teraz takie dość popularne, sama nie jestem pewna, czy takie zestawinie mi odpowiada :rolleyes: Widziałaś jakieś inne fajne zestawienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaznacz grupą kulek końce tej podkowy a bobo w środku.

Pod bobo możesz dać barwinek, będzie spływał po murku a zimą da zimozielone tło.

 

między kulkami możesz dać zimozielone turzyce, jak ptasie łapki, dąbrówkę rozłogową albo żurawki.

Ewentualnie bodziszki.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

na rabacie przy tarasie mam piwonie i tak się zastanawiam, czy mogę między te piwonie wsadzić kilka jeżówek?

Przed piwoniami są liliowce entrapment. Czy to w ogóle ma sens? Piwonie ścinałabym po przekwitnięciu, żeby dać miejsce jeżówkom.

Co o tym sądzicie? jeżeli ma to sens to jakie jeżówki wsadzić, żeby długo kwitły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz posadzić miedzy piwoniami coś szczepionego na pniu - np. nowe odmiany karłowych lilaków, które powtarzają kwitnienie latem (Pink Perfume, Flowerfiesta) albo hortensję wiechowatą w formie drzewka.

Ja używam piwonii właśnie jako pierwsze piętro na rabatach hortensjowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, kupiłam 2 Phantomy, posadzone w czerwcu 2018, ale wyglądają inaczej. Jeden jest mniejszy, inaczej się przebarwia, nie ma takiego sztywnego i wyprostowanego pokroju. Czy to możliwe, ze to jest Limelight?

[ATTACH=CONFIG]441392[/ATTACH]

 

chciałam, żeby zasłoniły ogrodzenie, czy ona może urosnąć tak wysoko?

z drugiej strony mogę ją przesadzić, bo widzę że mają potencjał do rozrostu, więc jedna może załatwić sprawę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...