Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Liści nie polewam wodą. Co do szarej pleśni to 18 czerwca opryskałem je preparatem SWITCH - nic nie pomogło. Proszę o poradę co dalej robić.

 

liściom nie przywróci się juz pierwotnego wyglądu.

One są trwale uszkodzone. Za to choroba nie powinna się rozprzestrzeniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy jest najlepszy czas na sadzenie winobluszczu pięciolistkowego? Mam dostęp do dużej ilości sadzonek, które odbiły od korzenia i pomyślałem żeby posadzić wzdłuż płotu.

 

A jaka to odmiana pięciolistkowego?

Pytam, bo ja właśnie wywalam swojego. Drań pcha się podziemnymi rozłogami gdzie tylko może. Porównuję go do miskanta cukrowego jeśli chodzi o ekspansywność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem co to za odmiana, a na forum jest jakiś problem i nie da się wstawić zdjęć.

Ale też jest mocno ekspansywny. Pytanie czy jak go posadzę wzdłóż płotu nie będzie zagłuszał świerków oddalonych od płotu o około 1 metr.

 

Świerki pewnie jeszcze się rozrosną i odległość od płotu się zmniejszy. Jeśli winobluszcz sięgnie to wejdzie na świerk. Jak ma się czego wąsami czepnąć, to się zaczepi. Poza tym on łazie pod ziemią, więc dotrze do świerków prędzej czy później.

Będzie rosnąć gdzie chce i jak chce. Tak jak moja zaraza. Ten winobluszcz działa podobnie jak dzika jeżyna albo perz. Poza tym ma po każdej zimie masę pędów, które wypuszczają zaledwie po kilka listków i nowe pędy. Powstaje więc plątanina „suchych” gałęzi i na niej dopiero powoli nowa warstwa zielona. Nie wiem jak to co masz się zachowuje, ale mój na północno-zachodniej ścianie bardzo późno rusza wiosną. Generalnie jego zaletą jest piękny kolor liści jesienią. Oczywiście pod warunkiem, że jest to słoneczna jesień.

 

Kupiłam w tym roku ze szkółki Marczyńskiego sadzonki 3 pnącza: winobluszcz pięciolistkowy REDWALL® 'Troki', winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall' PBR i przywarkę japońską 'Moonlight'. 2 pierwsze posadziłam na płn-zach ścianie, a przywarkę na płn-wsch.

 

Linki do poczytania o pnączach. Naprawdę warto przeczytać:

o winobluszczach https://www.clematis.com.pl/encyklopedia/?tx_plant_pi1%5Btype%5D=2

o winoroślach ozdobnych https://www.clematis.com.pl/informacje-o-roslinach/pnacza-ogrodowe/512-vitis-ozdobne/

ogólnie o innych pnączach https://www.clematis.com.pl/informacje-o-roslinach/pnacza-ogrodowe/

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 weeks później...

Witam, kupiliśmy z żoną kilka krzewów róży (około 70 cm wysokości), które chcemy posadzic od fronu domu. Czytając w internecie poradniki mam prośbę o dopercyzowanie głębokości sadzenia, a konkretnie na jakiej głębokości pod powierzchnią ziemi ma się znaleźć miejsce szczepienia?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce okulizacji po posadzeniu powinno być poniżej poziomu ziemi (max. 5 cm). Głębokie sadzenie zabezpiecza przed nadmiernym wybijaniem dzikich pędów, a przede wszystkim przed przemarzaniem. Płytkie sadzenie, gdzie miejsce okulizacji jest mniej więcej na równi z poziomem ziemi nie chroni przed mrozem, ale róża intensywniej kwitnie. Trzeba się liczyć również z koniecznością usuwania dzikich pędów.

 

https://rosacwik-sklep.pl/pl/i/Zasady-uprawy-roz/10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...