Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Droga Elfir

 

 

Śledzę wątek o ogrodach już od pewnego czasu i myślałam, że będę w stanie na swój amatorski sposób ułożyć swój ogród, ale za dużo jest pięknych roślin i chyba będę musiała prosić o podpowiedź.

 

To teraz troszkę o warunkach glebowych i moich upodobaniach.:)

 

Gleba piaszczysto-gliniasta i na górze nawieziona ziemia pod trawnik.

Jestem romantyczką, więc podobają mi się kolorowe , wesołe ogrody zmieniające się barwami o każdej porze roku.

W załączniku przesyłam zdjęcie od frontu domu z prośba o propozycje kompozycji kwiatów i krzewów. Ja osobiście myślałam w środek jakieś ozdobne niższe iglaki w kompozycji z jakimiś krzewami i/liub trawami, a wkoło nie wiem, może tez jakieś formowane bukszpan, tuje itp.????? Drugie zdjęcie to dojście do domku narzędziowego i w przyszłości kąt ze śmietnikiem, jak będzie ogrodzenie, chcemy go odgrodzić, tak żeby był swobodny dostep od zew. i wew.(prawdopodobnie furtka).

Wiem Elfir, że jesteś baaaaaardzo zajętą osobą i chyba takie rzeczy robisz odpłatnie, więc proszę o odpowiedź jak to potraktujesz, czy poradę , czy tez projekt. Nie ukrywam, że cena odgrywa niestety istotną rolę.

Elfir1.JPG

lampa.jpg

Edytowane przez aniołek77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga Elfir

 

 

Śledzę wątek o ogrodach już od pewnego czasu i myślałam, że będę w stanie na swój amatorski sposób ułożyć swój ogród, ale za dużo jest pięknych roślin i chyba będę musiała prosić o podpowiedź.

 

To teraz troszkę o warunkach glebowych i moich upodobaniach.:)

 

Gleba piaszczysto-gliniasta i na górze nawieziona ziemia pod trawnik.

Jestem romantyczką, więc podobają mi się kolorowe , wesołe ogrody zmieniające się barwami o każdej porze roku.

W załączniku przesyłam zdjęcie od frontu domu z prośba o propozycje kompozycji kwiatów i krzewów. Ja osobiście myślałam w środek jakieś ozdobne niższe iglaki w kompozycji z jakimiś krzewami i/liub trawami, a wkoło nie wiem, może tez jakieś formowane bukszpan, tuje itp.????? Drugie zdjęcie to dojście do domku narzędziowego i w przyszłości kąt ze śmietnikiem, jak będzie ogrodzenie, chcemy go odgrodzić, tak żeby był swobodny dostep od zew. i wew.(prawdopodobnie furtka).

Wiem Elfir, że jesteś baaaaaardzo zajętą osobą i chyba takie rzeczy robisz odpłatnie, więc proszę o odpowiedź jak to potraktujesz, czy poradę , czy tez projekt. Nie ukrywam, że cena odgrywa niestety istotną rolę.

Zdjęcie0735.jpg

Edytowane przez aniołek77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można usunąc zbedne przewodniki i czy nie wpłynie to negatywnie na wzrost i pokrój świerków.

 

Nie ma przeszkód - możesz ciąć. Czasem drzewko może wymagać wyprostowania przy paliku, gdy przewodniki boczne były mocno krzywe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem romantyczką, więc podobają mi się kolorowe , wesołe ogrody zmieniające się barwami o każdej porze roku.

 

Rady na forum są za darmo :)

Na początek - jaki jest układ wzgledem stron świata i w jakim stylu ma być ogród? Bo front można zaaranżować geometrycznie - regularnie, albo swobodnie, naturalistycznie. Ale także i wiejsko, sielsko.

Masz wyrazisty kolor elewacji i unikałabym pstrokatej kompozycji na froncie a w szczególności kolorów różowego i fioletowego (np. róż)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir.

Bardzo ucieszyła mnie Twoja odp.

Dzisiaj krótko napiszę , bo przygotowuję roczek i mam trochę "latania" dzisiaj ;)

Jeżeli chodzi o stronę frontową jest to samo południe,przez cały czas mamy tu słońce, aż do wieczora.

Jeżeli chodzi o kolory, to wiem i zgodzę się, aż "takich" kontrastów nie przewiduję ;) w doborze roślin,raczej efektowne skupiska jednego koloru i od czasu do czasu jakieś przełamanie

Na wiosnę chciałabym się zając frontem domu, a w miarę czasu i możliwości, również tyłem domu (tu str.płd-zachodnia) i też będę chciała obsadzic moją skarpę po obu str. tarasu, ale myslę, że to z czasem sukcesywnie wyjdzie później.

 

Aranżacja raczej swobodna, ale z zachowaniem pewnego stylu. Tak tak wiem,jako typowy bliźniak najlepiej zmieniałabym co chwilę, przesadzała itd, ale także chciałabym żebyś uwzględniła mój ograniczony czas, kiedy będę mogła zajmowac się całym sercem moim ogrodem - wiem, że to przychodzi z wiekiem-może na starośc? ;)

Proszę Cię Elfir o propozycje i dziękuję za poświęcony czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak można mniej więcej urządzić cześć przy budynku gospodarczym:

http://img220.imageshack.us/img220/7763/zdjcie0735.jpg

 

W narożniku między domkiem a ogrodzeniem świerk klujący, w pewnym oddaleniu dwa kolumnowe iglaki, np. żywotniki, jałowce. Przy ścieżce mały krzew szczepiony na pniu, np. jakaś wierzba karłowa (byle nie Hakuro-Nishiki, bo jest za różowa na żółte tło domku!) . Nie rysowałam więcej krzewów by rysunek był czytelny, ale pod świerkiem, wzdłuż ogrodzenia (do śmietnika) można dać większe krzewy - np. pęcherznice (myślę, że to mogłaby być nawet ciemna odmiana, jak "Summer Wine") a z przodu krzewów trawy ozdobne - proso rózgowate, palczatki i bliżej ścieżek rozplenice, perłówki itp.

Po przeciwnej stronie proponuję niewielkie drzewko (np. jarzębina, glediczja, wierzba babilońska, brzoza pożyteczna, brzoza pospolita "Gracilis" itp. - ażurowe drzewka można posadzić po 3 szt do jednego dołka by stworzyły drzewko wielopniowe). Pod drzewkiem, zamiast trawnika ,nasadzenia z niewysokich jałowców (np. sabiński Tamariscifolia), traw ozdobnych (takich jak po drugiej stronie ścieżki) i ewentualnie tawuł japońskich. W tle nieregularnie nasadzone świerki serbskie.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak przy wejściu (naturalistycznie)

http://img707.imageshack.us/img707/7763/zdjcie0735.jpg

Jedno większe drzewko - np. jarząb mączny podsadzony płożącymi jałowcami (np. sabińskie) i świerkami (np. Procumbens). Do tego niewysokie trawy (np. rozplenice), świerki Conica, tawuły japońskie, dwa pionowe akcenty np. żywotnik lub jałowiec i znów krzew szczepiony na pniu (np. wierzba).

Po drugiej sotnie ścieżki niewielki zagajniczek z 4-5 szt brzozy himalajskiej podsadzonej irgą i berberysem Thunberga "Atropurpurea Nana". Do tego niebieska trawa owsica na skraju ścieżki a między drzewkami płacząca forma jałowca "Horstmann".

Brzozy himalajskie będą świetnie wyglądały na ciemnym tle, dlatego zalecam osłonić się od sąsiada kępą świerków serbskich.

Na małej rabatce powtórzyć pionowe nasadzenie. Jeśli zostanie wybrany jałowiec, można go podsadzić wrzosami. Jeśli żywotnik, można używać roślin sezonowych lub traw ozdobnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę projektować należy ogród jako całość, a nie jako oderwane, wyrwane z kontekstu rabaty.

Dlatego nie gwarantuję, że powyższe propozycje będą się bezproblemowo komponowały w całością otoczenia. Duże znaczenie mają widoki z okien, sąsiedztwo, wiatry itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir, mam pytanie dotyczące dość kłopotliwego żywopłotu z ligustra. Zamierzamy dość radykalnie podciąć go z góry (ok. 0,8 m) i z boku, ponieważ stracił swój ładny pokrój. Wiem, że najlepiej to zrobić wczesną wiosną , ale wiosną bywa pogoda kapryśna i mój mąż wpadł na pomysł aby zrobić to teraz. Czy to dobry pomysł?

Ja mam wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ELFIR

Dziekuje bardzo za odp. podoba mi sie pomysl ogrodu naturalistycznego (zmieniłabym może tylko te większe drzewka, bo wydają mi sie za duże wolałabym raczej coś niższego karłowate odmiany nie wiem czy perukowiec???, albo cos w tym stylu).Jeszcze muszę pooglądać w internecie, ponieważ części z tych roślin nie znam z nazw i nie mogę sobie wyobrazić tego na żywo.

Faktycznie musiałabym może najpierw wysłać zdjęcia widoków z domu i co planuję, bo inaczej jest to takie zgadywanie.

Ciekawa jestem jeszcze jakbyśmy spróbowały opcję z ogrodem regularnym (oczywiście nie rezygnując z przejść kolorystycznych, czyli kwiaty , krzewy).

Popracuję nad zdjeciami i opisem w domu i postaram się jak najszybciej odpisać.

Póki co, bardzo dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Elfir - wiem że jesteś ogromnym znawcą roślin , nie wiem natomiast na ile pokochałaś jałowce , bo mam b. dziwną prośbę . Na mojej POŚ planuje posadzić piętrowo od 7 do 10 rzędów jałowców płożących lub okrywkowych ( to są rzędy a w rzędzie jeszcze po 8 sztuk ) w celu -właściwie zakrycia całej oczyszczalni . Nie ma możliwości chodzenia po niej żeby te rośliny za bardzo pielęgnować ( dlatego myślę o mało wymagających jałowcach - brak podlewania, południowa strona , słaba gleba ) Czy jesteś w stanie podpowiedzieć mi kilka takich połączeń " z góry do dołu " czyli od najwyższego do najniższego pietra , w różnych odcieniach? Jeszcze dodam że na samym końcu chcę dać rząd sucholubnych traw - najwyższych ( też jeszcze oczywiście nie wiem jakich ) i z przodu też zakończyć trawami ale niskimi ( do tych traw od przodu i tyłu mam dostęp , więc mogę o nie jakoś zadbać ). Jak myślisz ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sadziłabym w rzędach tylko plamami/grupami.

Po jałowcach płożących w razie konieczności można chodzić.

Najniższe (10-30 cm):

zielone: "Green Carpet", "Greenmantle", Repanda, Schlager, Prince of Wales, J. procumbens "Nana", Arkadia, Tamariscifolia

żółte: "Depressa Aurea", Golden Carpet, Mother Lode

niebieskie: Blue pacific, Andorra Compact, Blue Chip, Glacier, Wiltonii, Blue Carpet, Blue Spider

pstrokate: Expansa Variegata, Spotty Speader

Nieco wyższe: (0,5-0,8 m):

pstrokate: Blue and Gold

złote: Gold Coast, Gold Star, Old Gold, Mordigan Gold

zielone: Pfitzeriana Compacta,

niebieskie: J.sabina "Glauca", "Mas", Holger, Hunnetorp,

Średnio wysokie (1-1,5 m):

żółte: "Plumosa Aurea",

pstrokate: "Kuriwao Gold", Plumosa Aureovariegata,

zielone: Mint Julep, Wilhem Pfitzer

niebieskawe: Grey Owl, Meyeri, Hetz

 

Sucholubne trawy: kostrzewy, perłówki, owsice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmieniłabym może tylko te większe drzewka, bo wydają mi sie za duże wolałabym raczej coś niższego karłowate odmiany nie wiem czy perukowiec???

 

Masz rozłożystą, dominującą bryłę budynku. Same karłowe roślinki będą wyglądać nieproporcjonalnie.

Perukowiec to krzew. Ale fakt, że spory.

 

W przypadku ogrodu geometrycznego, zrób obwódkę z bukszpanu wokół rabaty. Posadź w rzędzie trzy kuliste wiśnie, katalpy lub klony. A na dole zrób rabatę z żółtych róż albo bardziej "fusion": z traw, dzielżanów i rudbekii.

W pobliżu domku gospodarczego zrób obwódkę bukszpanową przy ścieżce. Kuliste drzewka posadź wzdłuż drogi, a pod nimi pęcherznice, jak radziłam w poprzedniej wersji.

 

Na forum udzielam darmowych porad bo są ogólnikowe albo tylko wskazują kierunek w jakim należy samodzielnie aranżować ogród. Szczegółowe projekty robię odpłatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zrobić żywopłot z cisa (cis pospolity), od strony ulicy, jakieś 20 metrów szerokości, chciałabym, żeby miał około120- 130 cm wysokości- będę go przycinać.

Dobry pomysł? :)

Czy cis jest zielony przez cały rok?

Która odmiana cisa ma czerwone owoce?

Czy jeśli posadzę rośliny w odległości 50 cm od siebie, to będzie dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cis jest rośliną dwupienną (czyli osobno są okazy męski, osobno żeńskie). Tylko żeńskie mają czerwone osnówki wokół nasion. Osnówki są jadalne, ale nasiona (i wszystkie inne części cisa) trujące. Jest kilka odmian stricte męskich, np. Krzysztof, Dawid. Ale są to odmiany kolumnowe.

Cisy są oczywiście zimozielone.

 

To jeden z najlepszych gatunków do tworzenia żywopłotów. Doskonale znosi cięcie.

najlepszą odmianą do tworzenia żywopłotów strzyżonych jest stosunkowo szybko rosnąca odmiana Hicksii.

Sadzi się 3-4 szt/mb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...