Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wyznać sobie trójkąt od domu do granicy gdzie przebiega os widokowa. Większe rośliny muszą być bliżej obserwatora i coraz mniejsze dalej - tak więc pod ogrodzeniem powinny mieć najwyżej wysokość człowieka, a przy domu być wysokie. Nie zamykaj całkowicie widoku, niech ciągnie się poza działkę. Jako punkt zamknięcia perspektywy wybierz drzewo na tym pasie śródpolnym. Nie prowadź rabat równą linia, tylko twórz kulisy, zgodnie z wyznaczonym trójkątem - bliżej domu pozostawiasz większą połać trawnika, a im dalej tym kulisy zachodzą bardziej do środka.

 

Już klarowniej chyba nie można, ale ucieszyłby mnie jeszcze rysunek poglądowy. Drzewo wybrałam, trójkąt wyznaczyłam, ale kulisy po północno-wschodniej stronie jakoś mi się nieukładają:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pierwszy raz w tym wątku.

Domek o duży rzut beretem od Poznania, ale już w ościennym województwie ;-)

Pytanie:

 

- potrzebuję zimozielonego, ciętego żywopłotu od strony drogi.

Gleba: bardzo słaba, piaszczysta, mocno przepuszczalna. Sucho. Praktyczny brak możliwości podlewania (częsta dłuższa nieobecność).

Ponieważ w małej odległości od żywopłotu jest ściana szczelnego plastikowego szambo (o,5m w poziomie i 70 cm w pionie) roślina musi mieć płytki system korzeniowy, aby go w przyszłości nie uszkodzić

 

Moje typy:

 

1. świerk serbski

2. jałowiec chiński Spartan , lub Spearmint

3. bukszpan wieczniezielony

 

Proszę o sugestie w doborze,

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

el-hogar - Na suche gleby tylko jałowce. Chyba, że świerk kłujący, ale to trzeba strzyc. Niestety, jałowce nie mają płytkiego systemu korzeniowego, bo muszą w tych piachach dostać się do wody i ich korzenie są całkiem spore.

Świerk serbski to roślina górska, wcale nie lubi zbyt suchego podłoża. A bukszpan - ile lat chcesz czekać na żywopłot? :)

 

niutbaga - bardzo gruba warstwa ściółki przede wszystkim. Oraz jakiś płotek, osłona od strony wiejących wiatrów. Są w cieniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mróz nie jest straszny. Groźna jest zamarznięta ziemia, bo nie maja jak pobierać wody. A jak są w słońcu i jeszcze w wietrznym miejscu to na dodatek transpirują wodę. Dlatego trzeba je zacienić i osłonić. Gleba okryta gruba warstwą ściółki wolniej zamarza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

el-hogar - Na suche gleby tylko jałowce. Chyba, że świerk kłujący, ale to trzeba strzyc. Niestety, jałowce nie mają płytkiego systemu korzeniowego, bo muszą w tych piachach dostać się do wody i ich korzenie są całkiem spore.

 

Dzięki - będą jałowce ;-)

Tylko jeszcze: co ile cm między sobą i ile od siatki?

W 1 czy w 2 rzędach naprzemiennie?

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

licz, jak na żywotniki Smaragd, czyli 0,6-0,8 m - zależnie jak szybko ma być efekt szczelnej ściany. Z tego co zrozumiałam, szambo wyklucza dwurzędowe nasadzenie?

 

Niekoniecznie. Jest to szambo z laminatu poliestrowo-szklanego w kształcie rury z wyoblonymi dennicami. Jeden z końców tego szamba będzie w rejonie tego żywopłotu. Myślę, że jest możliwe sadzenie w 2 rzędach i tak dobrać podziałkę między krzewami, aby minąć najbardzej wysunięty element zbiornika.

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny zwracam się o pomoc. W tym roku muszę podciąć 2 stare drzewa: jabłoń i grusze (grusza to ta gęściejsza na foto) ale zupełnie nie wiem jak się za to zabrać. w zeszłym roku z czereśnią jakoś sobie poradziłam ale w przypadku tych dwóch sprawa jest o tyle utrudniona że chce w obu przypadkach zastosować "obniżenie korony". Do tego oba drzewa mają drobne owoce w bardzo dużej ilości. Może dzięki odpowiedniemu przycięciu ilość owoców będzie mniejsza ale za to będą większej wielkości? Załączam zdjęcie. Będę baaaaardzo wdzięczna za rady u ewentualne zaznaczenie na foto w którym miejscu mam "obniżyć koronę" i które duże gałęzie powycinać?

ciecie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też po prośbie:)

 

Potrzebuję roślin na żywopłot wzdłuż ogrodzenia, ziemia piaszczysta, stanowisko słoneczne. Jedno bardzo dużo ograniczenie-wąsko. Tj, sam pas zieleni ma ok. 50 cm, z tym, że z drugiej strony jest wjazd, więc zielone może częściowo wystawać. Wybrałam jałowce i mam dwa typy - Spartan i Hibernica. Problem, że najczęściej podawane jest do jakiej wysokości dana roślina rośnie wzdłuż, a nie wszerz:) Który Twoim zdaniem lepiej by się nadawał? A może jakiś inny typ? Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga Elfir planuję zrobić barwny szpaler z kwitnących krzewów , podam Ci jak to wymyśliłam , czy mogłabyś napisać czy któraś z roślin zdecydowanie do tej grupy nie pasuje lub kompletnie nie pasuje na suche gleby ? :

-puzyrnik

-żarnowiec o czerwonych kwiatach

-tawuła Von Hputa

-lilak chiński Syring

- jaśminowiec

-porzeczka krwista

-omżyn

-dereń właściwy

- złotokap

nie wiem czy kolorystycznie pasują ale myślę że w rzędzie taka kolejność ujdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

puzyrnik to rozumiem prusznik. Duduś, czy ty czytałaś cokolwiek o wymaganiach roślin zanim zaczęłaś je kupować? Masz wątek o głogowniku, a teraz wymyśliłaś sobie puzyrnika. Przecież to rośliny nie z naszego klimatu. Przezimują jedynie w sprzyjających okolicznościach, przy łagodnej zimie, dobrze chronione przed zimnem. Gdzie ty je wyszukujesz? Na allegro?

 

Na suche gleby pasuje jedynie żarnowiec, no i od biedy jakoś poradzi sobie złotokap. Budleja (omżyn) też, o ile się ją czasem będzie podlewać. Budleję się ścina co roku przy ziemi, bo przemarza. Wymienione przez ciebie krzewy maja róże tempo wzrostu.

Jaśminowiec, lilaki, tawuła van Houtte'a, porzeczka, dereń jadalny to rośliny na gliny.

Na suche gleby z tawuł co najwyżej tawuła szara i trójłatkowa, poza tym: janowce, szczodrzeńce, berberysy, róża pomarszczona, karagana, moszenki, amorfa, tamaryszek, kalina hordowina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W związku z tym, że zbliża się wiosna, a jest to dobry czas na sadzenie roślin chciałbym, żebyście mi pomogli - doradzili w sprawie drzewek, krzewów.

Napiszę może trochę o działce. Działka jest na chwilę obecną pusta, z lekkim spadkiem w kierunku wschodnim. Chciałbym posadzić jakieś drzewka i krzewy na początek, aby lekko odgrodzić się od sąsiadów, ulicy i nadać działce trochę życia. Ponadto roślinność już będzie sobie rosła. Mam nadzieję, że mi pomożecie bo ja nie mam zielonego pojęcia jak działkę ogarnąć. Poniżej załączyłem zdjęcie działki.

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/292291e9ea68e632.html

 

P.S. Ziemia na działce nie jest rewelacyjne, jednak nie ma gliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...