Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przy tym układzie zasłoniłaś sobie cyprysikiem całą kompozycję z tyłu. Choina kanadyjska to duże drzewo.

Te żurawki, hortensje, funkie lepiej dać przed wysokimi drzewami.

 

Cis na mokre odradzam. Natomiast kalina jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym układzie zasłoniłaś sobie cyprysikiem całą kompozycję z tyłu. Choina kanadyjska to duże drzewo.

Te żurawki, hortensje, funkie lepiej dać przed wysokimi drzewami.

 

Cis na mokre odradzam. Natomiast kalina jak najbardziej.

 

Cały kącik i tak jest zasłonięty od swiata dość wysoką górką gwc. To miał być taki tajny kawałek ogrodu, z małym przeswitem do głównej części ogrodu. Jest coś zielonego-najlepiej z przedimkiem zimo- zamiast tych cisów? Moze zamiast tego dokupić jeszcze ze 3 choiny do tej jednej i wsadzić zamiast cisów formując na żywoplot. Tylko czytałam, ze to trochę wolno rośnie.Myślałam o buku, ale ma za jasne liście.Zresztą pierwsze skrzypce ma grać ten cypryśnik.No chyba żeby zrobić żywoplot formowany z kaliny w tym miejscu, ale nie jest to zimozielone.W projekcie są thujki, ale one tam chyba nie dadzą rady

 

a zapomniałam powiedziec,-cypryśnik jest szczepiony na wysokości 1.5 metra, docelowo najniższe gałęzie muszą być na tyle wysoko, zeby dało się tamtędy swobodnie przejść

Edytowane przez 78mysz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buk nie może by na tereny podmakające.

Skoro tam i tak jest górka, to po prostu posadź coś, co będzie ponad tę górkę wystawać. Albo cyprysika bliżej górki a za nim ciemnozielone tło z choin - licz dobre 2,5-3 m średnicy. Sam cyprysik tez szybko rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buk nie może by na tereny podmakające.

Skoro tam i tak jest górka, to po prostu posadź coś, co będzie ponad tę górkę wystawać. Albo cyprysika bliżej górki a za nim ciemnozielone tło z choin - licz dobre 2,5-3 m średnicy. Sam cyprysik tez szybko rośnie.

Taxodium spokojnie będzie wystawać, nie mogę go do górki przysuwać, bo mi w gwc wejdzie, a i tak pewnie trochę wejdzie.;). Faktycznie masz rację, wsadzę za nim te tsugi, ale nie chcę sąsiadowi całkiem swiata zasłaniac, więc nie dam im rosnąc do nieba

dzięęęęki serdeczne Elfir

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, ciągle tu zaglądam i niesamowite mi się wydaje,że zawsze odpowiadasz.... cieszę sie z tego i też po poszukiwaniach w necie pomyslałam, że poproszę jednak Ciebie o kolejną podpowiedź. Mam młody żywopłot z tawuu van Houte'a, ale sąsiedzi maja piętrowy dom i ich okno wychodzi prosto na mój "kawowy" taras. jest to spora odległosc, ale jednak. Żywopłot tego okna nie zasłoni. Pomyslałam, żeby przy zywopłocie posadzic kilka lizakowatych drzewek, których pnie będa miały ok 1,5-2 m wysokosci, a kulistka korona rozwinie sie ponad żywopłotem. Czy są w naturze drzewa o takich cechach? Gleba jest tam lekka, ale niezupełnie piaszczysta, raczej sucha, pełne słońce. Nie chcę, by drzewa rosły wyżej niz na 3-4 m, nie mogą być zbyt duże, bo jest tam wodociąg i droga, którą jeżdzą traktory z dużymi przyczepami. Takie miejskie drzewka....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczepione na pniu, kuliste:

Robinia umbraculifera - z tym, że dość późno puszcza liście.

Klon polny "Nanum" - ma jednak małą koronę, i dość wolno rośnie

klon jesionolistny "Barabit's Compact" - jak wyżej

katalpa "Nana" - w duże susze trzeba będzie podlać, bo ma duże liście, na glebach piaszczystych szybciej drewnieje i jest mniej skłonna do przemarzania

jesion pensylwański "Crispa" - początkowo kulka na pniu, z czasem trzeba będzie jednak przycinać pędy, bo kulka robi się całkiem spora

 

nieforemne, do strzyżenia korony

głóg "Paul's Scarlett" - ale, jako różowaty, ma skłonności do parcha i zarazy ogniowej. Po kwitnieniu można strzyc w kulkę

klon jesionolistny - pstrolistne odmiany (żółte, białe, różowe) - rosną bardzo szybko, ale strzyżeniem da się utrzymać w ryzach.

grusza wierzbolistna "Pendula" - trzeba znaleźć wysoko szczepioną i strzyżeniem utrzymywać zwarty kształt.

 

Quercus cerris 'Marmorata' - jest to karłowa odmiana dębu, może znajdziesz zaszczepioną na pniu - zgodnie z opisem powinien mieć średnicę ok 5 m w dojrzałym wieku

 

Nieforemne:

klon tatarski odm. Ginnala - trzeba podkrzesać koronę i usuwać odrosty od korzeni

Brzoza "Gracilis" - ażurowa, delikatna, miniaturowa brzózka, można podkrzesać pień

śliwa wiśniowa "Pissardii" lub "Woodii" - podkrzesać koronę

złotokap - podkrzesać lub znaleźć wysoko szczepioną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ELFIRKUporadź prosze jeszcze odnośnie skalniaka przy tarasie, którego połowa praktycznie jest przez cały czas w cieniu (pólnocny-wschód), a dopiero około 15 pojawia się słońce.Druga połowa natomiast jest wcześniej nasłoneczniona (tak około 14) do zachodu.Jak najlepiej rozwiązać, jakie roślinki najlepiej się tam sprawdzą? chciałabym również , żeby było to równie ciekawe miejsce, wcale nie pozbawione kolorów.

 

A może coś takiego? jak myslisz?

 

jako akcenty wyzsze:

1/sosna górska Benjamin

2/jałowiec Sentinel

3/czosnek okazały

4/lawenda wąskolistna

pomiędzy:

5/smagliczka

6/zawciąg

7/zagwin

8/goździk kropkowany

9/jałowiec Schlager

10/Nana

11/dzwonek karpacki

12/floks szydlasty

13/pieciornik szydlasty

14/rojnik murowy

15/sosna Bośniacka

 

lub

 

1/jukka karolińska

2/rozchodnik olbrzymi

3/miecznica wąskolistna

4/Zauszneria kalifornijska

5/płomyk szydlasty

6/Rogownica kutnerowata

7/Goździk siny

8/smagliczka skalna

9/karmnik ościsty

10/rojnik

 

dziękuję za wszelkie sugestie

Pozdrawiam wiosennie:)

 

ELFIRKU a co z moją skarpą???PLISS.... pomożesz,podpowiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie również przyjść "po prośbie" ;)

Nasz mały ogród docelowo ma być osłonięty m.in. tujami, ale naprzeciwko kuchennego wyjścia na taras mamy furtkę, przed którą nie mogę nic posadzić. Chciałam więc w 1/3 drogi między furtką a tarasem zrobić na trawniku małą "wyspę". Tylko nie wiem, z czym :( Czy posadzić tam drzewo, czy bambusy, czy inne trawy, czy krzew? Oto fotka poglądowa:

http://i590.photobucket.com/albums/ss350/Famelia/ogrd-3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie wiem, z czym :( Czy posadzić tam drzewo, czy bambusy, czy inne trawy, czy krzew?

 

A ma chronić cały rok? Bo jeśli tak, to trawy i bambusy wiosną się przycina (bambusy, o ile przemarzły) i póki nie odbiją, nic nie zasłaniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak można sprawdzić jaką mam ziemię na działce. Są jakieś preparaty które pozwolą samemu sprawdzić.

 

Z jaką glebą mamy do czynienia najłatwiej sprawdzić robiąc odwierty przy okazji budowy domu :) Ewentualnie wychodzi to przy kopaniu fundamentów (przepuszczalna, nieprzepuszczalna, gliniasta, piaszczysta, ilasta, z wysokim poziomem wody czy niskim). Natomiast odczyn gleby (pH) na szybko i z duża dozą tolerancji określa się prostymi odczynnikami, tzw. płynem Helliga dostępnym w sklepach ogrodniczych.

Gdyby chodziło jednak o oznaczenie zawartości składników odżywczych, to takie pomiary robią stacje rolnicze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym ogrodzie niczego nie ma. Nie wiem jakie są preferencje, jaki styl ma byc ogrodu, ale po otoczeniu widzę, że gleba to suche piaski. Czyli najlepiej pasują: świerk kłujący (maigold, białobok), jałowce (np. blue Alps), szczodrzeńce, niewielkie sosny (np. Oculus Draconis, Satelit)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obydwa zestawy sa ok na nasłoneczniona część. Ale skąd wytrzasnęłaś tą "Zauszneria kalifornijska"?

 

ELFIR na pewno gdzieś z netu ;) spodobało mi się, że kwitnie od kwietnia do lipca żółtymi lub pomarańczowo-szkarłatnymi kwiatkami, a to się pisze tak Zauchneria californica , ha... i nawet jest wyjasnione w encyklopedii PWN.

 

Dziękuję Ci bardzo za odp. tzn, że na jedna str. tą nasłonecznioną by było, tylko co zrobic z cienistą, żeby się nie gryzło (lewa i prwa str.tarasu :( )

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To roślina, która nie da sobie rady w naszym klimacie.

 

Na półcień możesz dać: acenę (Acaena), floks kanadyjski (phlox divaricata), żurawki (Heuchera), kokorycz (Corydalis), cymbalaria, turzyca ptasie łapki (Carex ornithopoda), bergenia, dzwonek poszarskiego, dabrówka (Ajuga), przywrotnik (Alchemilla), dzwonek (Campanula cochlearifolia), pieciornik Potentilla tridentata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir

Już kiedyś mi bardzo pomogłaś, a chciałabym jeszcze raz prosić o pomoc. Potrzebuję obsadzić część działki z wystawą południową, ziemia kiepska 5 i 6 klasa, piaszczysta, ale jednocześnie" zbita", działka na wsi, w tle zagajniki sosnowe i brzozowe. Do obsadzenia będzie około 75 metrów wzdłuż granicy działki. Chciałabym, aby to były zróżnicowane nasadzenia: iglaste, liściaste ,krzewy i byliny. Problem polega na tym, że wzdłuż tej granicy jest przejazd i chcemy, aby prowadził on za dom (droga potrzebna do przewiezienia drewna, opału). Na około 30 metrach przestrzeń z miejscem na drogę ma 5 metrów szerokości (tyle jest dokładnie między domem a granicą działki, w innych miejscach mogę trochę przesunąć drogę w stronę środka działki). To mało. Na przejazd odejdzie 4 metry, a może mniej? Do obsadzenia pozostaje 1 metr, w pozostałych miejscach nasadzenia mogą być do 3 metrów szerokości. Zależy mi aby rośliny chroniły przed wiatrem, dom jest na wzniesieniu, bywa, że strasznie wieje. Część ziemi mogę wymienić, podsypać lepszą, na jaką głębokość ma to sens robić?

Mój pomysł jest taki, aby najwyższe nasadzenia stanowiły świerki pospolite Cupressina, świerki kłujące Iseli Fastigiate i sosny Satelit i Pyramidalis (niestety trudno dostępne w świętokrzyskiem, czy tylko tu?). Między nimi, ale z przodu berberys Red Pillar, trzmielina Fortunea Emerald Gold, srebrzyste bylice i starce i może tawułki chińskie i Arendsa. Czy to ma szansę się zmieścić? I co zmieści się w tym najwęższym odcinku między domem a ogrodzeniem? Mąż mówi, że lepsze ze względu na szerokość będą szmaragdy. Wszyscy wokół sadzą szmaragdy! Czy da się ich uniknąć, może jest coś wąskiego, ładnego co da radę na kiepskiej ziemi?

Pozdrawiam ciepło.

Zuzia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...