Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir mam pytanko. Mam taka jedna kobitke z którą jestem umówiona wiosną na tzw otwarcie ogrodu, choc to szumnie powiedziane.

 

Wsie krzaki sama już przyciełam teraz bede je pryskac na choroby grzybowe.

 

Ale - nie podcięłam róż bo nie wiem jak. I teraz ona chce przyjść w te sobote, zdjąć wszystkie osłony z magnolii, hortensji itp i podciąć mi te róże.

 

Mam pytanko - nie za wczas na takie igraszki. Sprawdziłam na piecu w ciągu ostatnich 2 nocy tepm spadła do -5.

 

Coś mi się zdaje to za szybko - jak myślisz? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obsadzenia będzie około 75 metrów wzdłuż granicy działki. (...)Do obsadzenia pozostaje 1 metr, w pozostałych miejscach nasadzenia mogą być do 3 metrów szerokości. Zależy mi aby rośliny chroniły przed wiatrem, dom jest na wzniesieniu, bywa, że strasznie wieje. Część ziemi mogę wymienić, podsypać lepszą, na jaką głębokość ma to sens robić?

 

Na kiepskiej ziemi nie ma sensu sadzić np. tawułek (Astilbe), które sa bardzo wilgociolubne.

Zróbcie szpaler sosny czarnej Molette lub Fastigiata podsadzonej berberysami, kosodrzewiną, jałowcami Plumosa Aurea, Blue Alps, Blauuw, szczodrzeńcami "Cyni", różą pomarszczoną, tawułą trójłatkową.

Co jakiś czas można dodać brzozy, glediczje, grusze drobnoowockowe, jarzębiny a nawet podkrzesane sosny pospolite. Przecież ich korony mogą się zwieszać nad drogą dojazdową.

 

4 metry na dojazd to szeroko, chyba, że tam ma dojeżdżać samochód ciężarowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się zdaje to za szybko - jak myślisz? :)

 

na Wielkopolskę to dobry okres na wiosenne przycinanie, ale mówiąc szczerze nie wiem jak to jest w Suwałkach :)

Skoro masz takie spadki, to możesz przyciąć róże i odkrywać tylko w dzień, kiedy jest cieplej, a zakrywać na noc.

Z hortensjami i magnoliami bym się nie spieszyła, tym bardziej, że tam nie ma czego przycinać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje pomocy przy planowaniu rabat. Chcialabym zagospodarowac front i lewy bok mojej dzialki (front jest od polnocy, a bok od wchodu, ale dom stoi w prawym rogu dzialki, wiec na obu stronach jest prawie caly dzien slonce). Oba boki maja po ok 20m (nie ma miedzy nimi konta prostego tylko taki sciety rog dl 5m). Taras wychodzi wlasnie na ten lewy bok.

Rabata bieglaby wzdluz -taka sinusoida. Jaka szerokosc zrobic w miejscu "gorki", a jaka w "dolku"?

Myslalam zeby na froncie posadzic 3 klony Globosum, pod nimi cos plozacego np jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' i rozchodnik Ewersa lub ostry. Pomiedzy drzewami bukszpany Suffruticosa (roznej wielkosci kule), tawuły japońskie 'Golden Princess'. Czy Berberysy Thunberga 'Atropurpurea Nana' beda do tego pasowac, albo sliwa dziecieca? Nie wiem co posadzic z tylu przy plocie (ogrodzenie jest z drewnianych ciemnobrazowych sztachetek, podmurowka z zoltego piaskowca).

Podobaja mi sie ogniki szkarlatne, szczegolnie jesienia sa bardzo dekoracyjne, ale nie wiem czy beda pasowaly i czy nie beda za niskie na tyl. A moze jakies ciemnozielone wyzsze krzaki, takie bardziej pierzaste, albo cos pnacego?

 

Wzdluz lewego boku mam wsadzone Thuje Brabant. Maja teraz ok 1,8-1,9 m, ale i tak musze je wszystkie wykopac (chcemy podniesc teren i zrobic drenaz, bo zamiast trawnika mamy jezioro), wiec mozna je pozniej wsadzic inaczej, ale szczerze mowiac chyba lepiej zeby tak zostaly, bo odgradzaja od ulicy. Przed nimi myslalam o jakis drzewkach np klon Flamingo albo wisnia japonska Brillant, albo oba:) Pod- żurawka drobna 'Palace Purple', irga purpurowa 'Variegatus'. Miedzy drzewami moze pstrolistka sercowata 'Chameleon' tylko czy to mi nie zmarznie (woj.Maz.)? Podoba mi sie tez trzmielina oskrzydlona 'Compactus' lub 'Fireball'. A trawy beda pasowaly?

Moze dodac jeszcze Bukszpany, zeby zachowac ciaglosc z frontem i Berberysy? A na froncie moze dolozyc kilka barbantow? Czy one moga stac samodzielnie, albo np w grupie (3 szt)?

 

Bede wdzieczna za pomoc i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzmielina oskrzydlona wbrew pozorom nie jest tak spektakularna jak na zdjęciach. Aby się tak wybarwić potrzebuje długiej, ciepłej, suchej jesieni. U nas kiedy zaczyna się przebarwiać, zaraz zrzuca liście, więc efekt czasem nawet nie trwa tygodnia. Są ładniejsze rośliny.

 

Pomyśl, czy nie podnieść tylko samego poziomu trawnika a rabaty zostawić niżej i posadzić na nich coś, co znosi wiosenne zalewanie? Wymieniłaś klony jesionolistne - nadają się na takie warunki, a poza tym:

Miskanty, choiny, derenie białe i rozłogowe, metasekwoję, ambrowiec balsamiczny (wprowadzono nowe, karłowe, kuliste odmiany), czeremchę, wierzby różnych odmian, Lilak jossiki, kaline koralową, grujecznik japoński (tez są małe odmiany), błotnię (kląża, Nyssa) leśną, śliczną brzozę czarną "Fox Valley" (Betula nigra), klon czerwony, tawułę wierzbolistną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba coś źle oglądałaś :)

 

Ambrowiec Gum Ball:

http://www.shrubsdirect.com/shop/LiquidambarStyracifluaGumBall15L.jpg

 

grujecznik "Pendulum":

http://pics.davesgarden.com/pics/2008/05/15/slyperso1/807861.jpg

"Heronswood Globe" - dorosły okaz (20 lat) ma 6x6 m, ale dobrze znosi przycinanie.

 

brzoza Fox Valley (Little King)

http://www.plantplaces.com/photos/BetulaFoxValley(Small).JPG

 

Wierzba hakuro-nishiki - ok 2 m (ale i tak się co roku strzyże)

 

Lilak Josiki - max 4 metry dorosły okaz

 

Klon czerwony "red Pillar" - bardzo wąska, kolumnowa korona do 5 m

 

Metasekwoja "Matthaei Broom" - maleńka kuleczka szczepiona na pniu lub nie.

"Miss Grace" - forma płacząca, wolno rosnąca.

 

Choina - "Pendulum", "Fantana", "Jedeloh"

 

 

czeremcha "Red Ball"

http://www.interforcecms.nl/cms/uploads/newplants.nl/groenproducten/PrunuspadusRedBall.jpg

może być szczepiona na pniu lub nie. Ok 2x2 m

 

Derenie od 70 cm do 2,5 m

 

Kalina koralowa "Compactum" - 2x2m szczepiona na pniu lub nie.

 

 

Szerokość rabaty - ja bym zróżnicowała - ale ile konkretnie, to zależy od naprawdę wielu czynników, więc trudno mi radzić nie widząc ogrodu, otoczenia, proporcji działki. Nawet w ogrodzie geometrycznym nie robię równej szerokości rabat wzdłuż płotu.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir

Bardzo dziękuję za odpowiedź. To będzie wyglądało super, bo po przeciwnej stronie działki mam już posadzone brzozy, sosny i jarzębiny a nawet jedną glediczję. Zaproponowane przez Ciebie nasadzenia sprawią, że ogród będzie harmonijny, to będzie "całość", znaczy się wszystko będzie do siebie pasowało. Nie pomyślałam o tym, że rośliny za jakiś czas urosną, u dołu będzie pień a korona pójdzie w górę.

A tą drogą będą niestety czasem przejeżdżały samochody ciężarowe, może kilka razy w roku. Mąż upiera się, że przejazd ma nie zarastać, a jak zarośnie to będzie ciął!

Mam jeszcze jedno pytanie. Chciałabym w ogrodzie zrobić taki akcent kolorystyczny, gdzieś bliżej środka posadzić jakiś klon czerwonolistny i obsadzić go u dołu bylinami np żurawkami. Czy to by się dobrze komponowało z brzozami, sosnami i jarzębinami? Cżęść ogrodu przed domem ma wymiary: szerokość działki 26 metrów i długość od drogi do domu około 30. Tego klona posadziłabym bliżej drogi a nie domu. A może jakieś inne drzewo, podoba mi się cyprysik nutkajski Pendula, jest taki romantyczny. Czy te moje pomysły mają sens?

Pozdrawiam cieplutko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gorszych glebach sprawdzi się klon tatarski - przebarwia się pieknie jesienią, ale ma odrosty korzeniowe, wiec nie może być soliterem na trawniku, tylko częścią jakiejś kompozycji na rabacie, przy czym nie ma przeszkód by ta rabata była na środku trawnika :)

Możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, zestawiając tego klona, jako tło dla cyprysika. Licz średnicę korony ok. 5 m.

 

jest też brzoza o średnim wzroście i czerwonych listkach, ale wydaje mi się dośc smutna i przygnębiająca taka sama. musiałaby mieć jakies radosne, jasne tło.

 

Z czerwonolistnych przez cały sezon na pewno pasuje sliwa wiśniowa "pissardii" - nie jest za duża. Chociaż też niespecjalnie nadaje się na samotny soliter, bo ma dośc "nieporządny" wygląd (chyba, że ma być strzyżona)

 

Klon pospolity ma bardzo ciemny, bordowy kolor liści, na dodatek te liście są duże, co przy też dużych rozmiarach drzewka może stworzyć przytłaczające wrażenie. Klon może zdominować cały ogród.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir

Masz na myśli klona Royal Red, bo ja o takim myślałam?I właśnie tego się obawiałam, że jak podrośnie to może wszystko zdominować a tego nie chcę. A jeśli byłby szczepiony, to bardzo duży urośnie? Bardzo podoba mi się też grab pospolity Fastigiata, ma taką regularną koronę. Nie mam pojęcia czy takie nasadzenia by się dobrze komponowały. Z jednej strony zależy mi aby ogród był harmonijny a z drugiej chcę go czymś zaakcentować, aby czymś zaskakiwał. Przesterzeń jest dość duża, nie może być pusta pośrodku tylko z trawnikiem. A może po prostu jakąś brzozę "płaczącą"? Ty to wszystko widzisz a ja widząc zdjęcia w internecie, nie widzę roślin na żywo w ogrodzie. pomóż proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak mam ci pomóc? też nie widzę twojego ogrodu :)

Jeśli masz dość naturalistyczny styl, to gatunki o regularnych koronach niespecjalnie będą pasować. Poza tym grab ma wysokie wymagania glebowe.

Klon Royal Red to spora roślina, ale skoro masz duża przestrzeń...

Może po prostu zrób wysepki z roślinnością pośrodku trawnika, tak aby tworzyły kulisy, by ogród nie był cały widoczny z tarasu, ale trzeba było go obejśc by zobaczyć, co jest za "zakrętem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Elfir, mam do Ciebie pytanie. Jaka jest optymalna odległość domu od ogrodzenia aby można było zaprojektować ładny i ciekawy podjazd i przedogródek?

Myśleliśmy o rondzie ale to chyba zbyt kosztowna sprawa.

Chciałabym u Ciebie Elfir zamówić projekt ogrodu, pytanie wysłałam na priv. Mam nadzieję że załapię sie w kolejkę.

Pozdrowienia dle wszystkich miłośników ogrodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam nie przepadam za duzymi przedogródkami (chyba, że mowa o rezydencjach na duzych działkach, gdzie mozna zrobic efektowny podjazd), bo szkoda mi miejsca na ogród właściwy :D.

Ale jesli ktos mieszka przy tracie szybkiego ruchu, to raczej woli się wycofać wgłąb działki, by stworzyć zielenią ekran akustyczny. Równiez cofa się dom w głab działki, gdy wjazd jest od południa. Tak więc usytuowanie domu wynika z wielu czynników.

 

Hmm.. nie mam wiadomości na prv

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...