Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir ja z prośbą zresztą jak większość ;)

Przy ogrodzeniu od zachodu mam posadzone brabanty w odległości od siebie ok 90cm . Wreszcie mieszkamy i chciałabym , żeby to jakoś ciekawie wyglądało co ja mam tam posadzić , zeby fajnie kolorystycznie i kształtowo wyglądało? w niektórych miejscach mam jeszcze wsadzone małe jodły , które dostaliśmy od rodziny . Zastanawiam się nad wykopaniem co drugiej tui i urozmaiceniem wyglądu ..bo teraz to on nie cieszy... Podoba mi się powtarzalność układu ale jestem jak dziecko we mgle. Może szmaragdy, pęcherznice, dereń,cis ????

Elfir pomóż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga Elfir

Jestem nowa, jednak od jakiegos czasu czytam z uwagą Twoje porady poniewaz potrzebuje pomocy, a mam juz taki metlik w glowie ze nie wiem co mam wybrac. Chcialam zalaczyc zdjecie mojego plotu ktory chce obsadzic ale niestety jeszcze nie umiem :( w tamtym roku powodz zalala nam dom i wsyztskie mlode drzewka ktore mialam posadzone w ogrodzie popaliła woda-mialam wzdluz plotu od drogi posadzone tuje. Teraz czytajac to forum doszlam do wniosku ze jednak juz ich wiecej nie posadze, Chcialam wzdlug tego plotu ok 50m posadzic zimozielone drzewka/krzewy poprzeplatane choinkami itp. Chcialam Cie prosic o porade-jakie konkretnie drzewka/krzewy zimozielone mam kupic aby je posadzic w "artystycznym nieładzie" i ktore zakryja mi za pare lat ten plot. Oczywiscie stopniowo cos sobie tam podosadzam, ale narazie chcialam posadzic te zimozielone aby mi utworzyly kiedys taka "sciane zieleni" i aby ladnie wygladaly takze w zimie i na jesieni a co najwazniejsze aby plot nie zostal na te zimowe miesiace "goły".Prosze o porade - oczywiscie jak znajdziesz chwilke. dziekuje z gory i pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad wykopaniem co drugiej tui i urozmaiceniem wyglądu .

 

Zły pomysł. Jak żywopłot formowany to żywopłot formowany. Mieszanie z innymi gatunkami wprowadzi chaos. Potraktuj Brabanty jak zielona ścianę, na której wyeksponujesz kolorowe, kwitnące krzewy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zły pomysł. Jak żywopłot formowany to żywopłot formowany. Mieszanie z innymi gatunkami wprowadzi chaos. Potraktuj Brabanty jak zielona ścianę, na której wyeksponujesz kolorowe, kwitnące krzewy.

No dobra to zostawię ale między nie jeszcze coś wstawić i co???? A jeśli nie to co z przodu dać please pomóż . Brabanty są posadzone co 90 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka gleba? Czy poziom wód gruntowych jest wysoki? Jakie jest ryzyko wiosennych podtopień?

 

Witam

Ziemia jest dobra, czarna, przepuszczalna, klasa 3-4. Poziom wód gruntowych jest wysoki ok 1,5m. Podtopień nie ma - oprócz tej ostatniej nieszczęsnej powodzi (pękł wał).

Do tej pory w tym ogródku był warzywnik, wszystko pięknie rosło.

Bardzo dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to zostawię ale między nie jeszcze coś wstawić i co???? A jeśli nie to co z przodu dać please pomóż . Brabanty są posadzone co 90 cm

 

Trochę rzadko podsadzone. Ale nic bym nie wstawiała. To nie będzie dobrze wyglądać. Poza tym będzie za mało miejsca. Co najwyżej wykopać i wsadzić jeszcze raz co 70-80 cm. A z przodu może być cokolwiek, zależnie od warunków świetlnych i glebowych. Zielone tło żywopłotu jest neutralne.

 

Ja nie mogę tak radzić na "ślepo" nie widząc domu, otoczenia, nie znając upodobań. Bo co to będzie za rada? Mam polecić rabaty bylinowe? Krzewiaste? Iglaste/liściaste? Tak się nie projektuje ogrodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ziemia jest dobra, czarna, przepuszczalna, klasa 3-4. Poziom wód gruntowych jest wysoki ok 1,5m. Podtopień nie ma - oprócz tej ostatniej nieszczęsnej powodzi

 

Na wysoki poziom wód gruntowych z zimozielonych: choina, świerk czarny i biały, a w ciepłych regionach kraju świerk sitkajski. Poza tym niskie, zimozielone turzyce.

Różaneczniki, ostrokrzewy wymagają gleby przepuszczalnej - jakiekolwiek stagnowanie wody w obrębie korzeni powoduje gnicie. Jeśli miałyby się znaleźć w ogrodzie, trzeba byłoby usypać pagórki ok 50 cm wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę rzadko podsadzone. Ale nic bym nie wstawiała. To nie będzie dobrze wyglądać. Poza tym będzie za mało miejsca. Co najwyżej wykopać i wsadzić jeszcze raz co 70-80 cm. A z przodu może być cokolwiek, zależnie od warunków świetlnych i glebowych. Zielone tło żywopłotu jest neutralne.

 

Ja nie mogę tak radzić na "ślepo" nie widząc domu, otoczenia, nie znając upodobań. Bo co to będzie za rada? Mam polecić rabaty bylinowe? Krzewiaste? Iglaste/liściaste? Tak się nie projektuje ogrodów.

 

No wiem, że wiele czynników wpływa na to jak zaprojektować sęk w tym, że ja sama nie wiem co chcę...

To zachodnia część co można wstawić przed tuje, żeby się nie gryzło i w efekcie końcowym było niższe ? a co w 3 rzędzie najniższym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir

w ubiegłym sezonie zaczęłam pomalutku zakładać ogród. Pod dębem wsadziłam kilka funki. Teraz zastanawiam się czy to dla nich dobre miejsce??

Zastanawiam sie czy tam jeszcze paproci nie wsadzić?

Czy już nic nie dosadzać bo funkie sie kiedyś rozrosną??

obrzeże oczywiście powiększe kosztem trawy i jakoś czymś zakończe.

PICT0252.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem, że wiele czynników wpływa na to jak zaprojektować sęk w tym, że ja sama nie wiem co chcę...

To zachodnia część co można wstawić przed tuje, żeby się nie gryzło i w efekcie końcowym było niższe ? a co w 3 rzędzie najniższym?

 

Skoro ty nie wiesz czego chcesz, to skąd ja mogę wiedzieć. Jak pisałam - z zielonym tłem wszystko się ładnie komponuje.

 

Możesz posadzić np. kwitnące krzewy - tawuły, krzewuszki, forsycje, kolkwicje. Możesz posadzić szczepione na pniu wierzby "Hakuro-Nishiki" - mają jasne listki, które będą się odbijać od ciemnego tła. A dołem kwitnące kolorowe byliny lub hortensje "Anabelle".

Możesz w końcu posadzić piękne białokore brzozy himalajskie (pożyteczne) i poprzeplatać je czerwonopędowym dereniem "Ivory Halo" (mniejszy) lub "Sibirica Variegata" (większe) oraz jasnozielonopędowy złotlinem (Kerria). A na to płożący barwinek, posiane fiołki, zimozielone bergenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...