Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Bez problemu możesz sadzić rośliny naszego klimatu, w zasadzie to również wrażliwsze gatunki - ale tylko te, które zimowały na dworze, a nie w szklarniach.

Sezon zakładania ogrodów już ruszył.

Ja na balkonie od tygodnia mam wierzbę z listkami w donicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Elfir na innym forum wywiązała się rozmowa o ogrodach i tujach. Napisałam tam, że wsadzam w pas z tujami rośliny ze skalniaka. W zasadzie tylko dwa rodzaje. Oczywiście nie mam pojęcia jak się nazywają. Dodaję zdjęcia jednej z roślin a drugi rodzaj to takie jakby goździki rosnące takimi dużymi połaciami. Pytanie czy owe rośliny sprawdzą się jeżeli chodzi o walkę z chwastami. Zamiar był taki, żeby zarosło w miarę ładnie wyglądało i nie trzeba było pielić. Druga sprawa. mam na ogrodzie szopo-wiatę. Część na drewno kominkowe, część na narzędzia i część zadaszona, takie miejsce do posiedzenia. To miejsce do posiedzenia jest w zasadzie cały czas w cieniu oprócz wczesnego poranka. Niestety wykonawstwo mojego męża jest takie sobie i dlatego zastanawiam się nad posadzeniem czegoś na ścianki, jakiegoś pnącza. Posadziłam bluszcz ale się nie przyjął. Wydawało mi się, że bluszcz nie potrzebuje światła. Szukam rośliny która w miarę ładnie zarosła by powierzchnię bez tworzenia wielkich poduch i najlepiej żeby nie opadały liście na zimę. Czy jesteś w stanie mi pomóc?

rosliny-skalniakowe_2881273345664.jpg

DSCN1103.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na obydwóch zdjęciach wygląda to na floksa (płomyka) szydlastego.

 

Akurat takie malutkie skalniakowe byliny dość łatwo się zachwaszczają.

 

Pnącze, które by nie opadało na zimę to w zasadzie tylko bluszcz. Skoro się nie przyjął, to albo gleba beznadziejna, albo nikt nie podlewał sadzonki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam spytać Elfirka z czym połączyć kompozycję z bratków ( taką do doniczki ) żeby kwiaty rosły mniej więcej w tym samym czasie , czy są jakieś kwiatki które byłyby większe od bratków bo chciałabym posadzić je na środku donicy ( a bratki na obrzeżach ) A na dole doncy ( pod spodem ) mieczyki , jktóre wyjdą po przekwitnięciu tych wiosennych bratków i ......???? ( no właśnie co byś poleciła????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir,

mam do zagospodarowania teren po zewnętrznej stronie działki pomiędzy płotem a chodnikiem przy drodze. Szer.1,5 m. , odcinek długi ok. 80 m.

 

Na koszenie trawy nie mam ochoty, więc muszą być jakieś okrywowe.

Myślałam o irdze płożącej - ale czy tylko, irga? Może coś dołożyć?

Zastanawiałam się jeszcze nad krzewami kwitnącymi do tego. Teren jest lekko spadzisty od chodnika do płotu ( chodnik dużo wyżej niż posesja).

Wydaje mi się,że takie niewysokie krzewy optycznie zniwelują różnice w terenie.

Ziemia raczej ciężka, gliniasta, teren południowej Polski, Górny Śląsk.

Poradzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie, mam problem z zimozielonymi. Po zimie zgnił mi jeden różanecznik prawie w całości, drugiemu pąki kwiatowe zaczynają brązowieć ,a pieris ma plamy brązowo - brunatne na liściach. może to grzyb jakieś? Akcja zaczęła sie już na jesieni. czym to pryskać? Rabata jest w cieniu i długo zalegał śnieg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie, mam problem z zimozielonymi. Po zimie zgnił mi jeden różanecznik prawie w całości, drugiemu pąki kwiatowe zaczynają brązowieć ,a pieris ma plamy brązowo - brunatne na liściach. może to grzyb jakieś? Akcja zaczęła sie już na jesieni. czym to pryskać? Rabata jest w cieniu i długo zalegał śnieg.

 

Różanecznik nie może mieć korzeni stojących w wodzie. Jeśli po mokrym lecie był wysoki poziom wód gruntowych, to korzenie zgniły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa mnie przerosła (dosłownie) i skończyły mi się pomysły. Więc zwracam się z prośbą o pomoc. Mam na północnej granicy działki (34m) szpaler sosen. Tak bardziej obrazowo: od prawego rogu w lewo jest ok. 12 sosen, potem kawałek przerwy i inne nasadzenia typu sumak, jarzębina, świerk i na koniec brzoza (ta grupa za altanką). Do tej pory ta część ogrodu czekała na swoją kolej … a sosny rosły (teraz maja ok. 4m). I teraz w czym problem.

Wygląda na to, że będę musiała wyciąć sosny 2-6 (patrząc od prawej w lewo) – ich korzenie zjadają mi warzywniak, którego nie mam gdzie przenieść. I teraz mam dylemat – wycinać tylko te co muszę, czy cały szpaler? Po wycięciu sosen muszę w ich miejsce coś posadzić a nie chciałabym robić płotu z żywotników – raczej luźną mieszaninę iglasto – liściastą, z „pustymi” miejscami obsadzonymi bluszczem na kratkach.

I moje pytanie – czy masz droga Elfir pomysł na wkomponowanie innych roślin w przerwę jaka powstanie po wycięciu 6 sosen? Czyli jest śliczna sosna narożna, jakieś 10m wolnych i 5 sosen, które też mogą zostać (ale nie muszą wszystkie) i dalej znowu luźne nasadzenia.

Myślałam i posadzeniu grupy 3 żywotników kolumnowych, pewnie bez, jako tło i wypełniacz kratownica z bluszczem. Na tej szerokości 10 m musi być w miarę wąsko ze względu na warzywniak. Czy się nie będzie gryzło z sosnami, które jeszcze bardziej urosną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim klonie /tym zwykłym/ wycieka żywica, nie było żadnej rany. Posmarowałam to miejsce odpowiednią maścią ale żywica dalej cieknie. Czy ten proceder się zakończy . Czy nie osłabi to drzewa w poważnym stopniu. Co robić?. Drzewo jest 3 metrowe i szkoda by go było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...