Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

obecnie mam taki plan płot z płyt betonowych (bo przez nie nie bede widziec sąsiada ;-) i żeby nie mieć wrażenia muru to tak sobie myślę obsadzić go tujami bo niestety nie przychodzi mi nic do głowy.

 

Jak ten płot jest usytuowany (rzuca cień na działkę czy poza?), jaka jest gleba? Ile jest miejsca dla roślin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełam jedną gałązkę i zobacz czy w środku jest brązowa i krucha czy jasna, zielonkawa i sprężysta. Mieszkasz na granicy jego strefy klimatycznej, ale wyklucz najpierw zalanie korzeni po roztopach.

 

Elfirku, do połowy gałązka jest nadal sucha i brązowa :( Nie wygląda na żywą. Zalane korzenie również mogą być przyczyną, bo mam ciężkie gliny, choć przy sadzeniu wymieniałam mu glebę i dałam sporo piasku z przekompostowana ziemią. Na razie nie będę ich ruszać, a nóż odbiją. dzięki wielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mogę wsadzi do gruntu funkie, tawułkę, i inne bulwiaste? na opakowaniue jest napisane: wsadic jak najszybciej po zakupie. Roślinki wyciągnęłam z folii i wsadziłam do pojemniczków, ale wypuszczaja juz liście. Czy nie zaszkodzą im przymrozki? czy jeszcze poczekac do połowy maja? nie mam zabardzo w domu miejsca stąd moje pytanie:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Elfir,

Tak jak większość forumowiczów, mam prośbę abyś poradziła czym obsadzić działkę 1500m. Prócz tego że trawnik "dojeżdżają" mi pędraki :) gleba jest słabej klasy 5 lub 6 (nie pamietam) piaski gliniaste. I tak: od frontu działki (od południa) wysokie nasłonecznienie, dosłownie patelnia w lato. Od północy spore wiatry, a w zime wszystko z tej strony marźnie. Planuje obsadzenie działki po części drzewkami owocowymi. Którą część działki przeznaczyć na "mały sad" Płn czy Płd? Jakie odmiany zastosować: jabłoni, czereśni, wiśni, gruszy, śliwy itp. Co sie najlepiej sprawdzi na takiej glebie?. Prosiłbym o propozycji odmian. Reszta działki to drzewka i krzewy ozdobne, byliny itp. Co mogłabyś zaproponować. Kazda rada będzie dla mnie cenna.

DaroR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam do kiedy najpózniej siać ( sadzić ???) macierżankę i bodziszek ???

aha i jeszcze pytanko - czy jeżeli po zimie zniknęły z "ziemi " pędy hotuni ( tułacz pstry ) to oznacza że się nie przyjął ( sadzony jesienią w dobrze przygotowaną gebę ) czy zmarzł - czy poczekać aż coć wyjdzie z pędu z pod ziemi ????

Edytowane przez duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img52.imageshack.us/img52/6607/img0383e.jpg

Elfirku - proszę pomyśl jeszcze ze mną czy na tej górce z tyłu mógłby być jał. horstman i jał. chiński blaaun ( po 2 sztuki ) , na środku jał. pfitzeriana Aurea ( 2 x) , po lewej całkiem wzdłuż pięciorniki żółte całe lato a resztę całości obsadzić macierzanką lub ( z ) bodziszkiem , czy lepiej jednak jałowce płożące ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam prośbę abyś poradziła czym obsadzić działkę 1500m.(...) gleba jest słabej klasy 5 lub 6 (nie pamietam) piaski gliniaste. I tak: od frontu działki (od południa) wysokie nasłonecznienie, dosłownie patelnia w lato. Od północy spore wiatry, a w zime wszystko z tej strony marźnie.

 

To nie jest jakaś wielka działka, na której można się rozpędzać z sadzeniem, dlatego trzeba przemyśleć kompozycję. Od strony północnej zrób sobie nasadzenie ze świerków kłujących, jodły jednobarwnej lub sosen (lub wszystkiego naraz, w jakiejś kompozycji z jałowcami i krzewami kwitnącymi).

Na słabsze gleby właśnie się nadają jałowce, sosny (w tym karłowe, kosodrzewiny) a także brzozy, jarzęby, dąb czerwony, klon polny, klon tatarski, klon jesionolistny, świdośliwa Lamarcka, głóg pośredni, oliwnik, grusze, małe odmiany robinii (np. robinia włochata). Z krzewów: tawuły trójłatkowe i japońskie, pięciorniki, lawenda, złotokap, berberysy, róże dzikie i okrywowe, tamaryszki, lilaki, pigwowce.

Skoro masz patelnię to przyda się jakieś zacienienie tarasu drzewkiem lub pergolą.

 

Planuje obsadzenie działki po części drzewkami owocowymi. Którą część działki przeznaczyć na "mały sad" Płn czy Płd?

 

Skąd mam wiedzieć, skoro nie widziałam domu, działki, otoczenia?

A odmiany drzew owocowych polecane sa tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?130963-Drzewa-owocowe-jakie-najlepsze-gatunki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam do kiedy najpózniej siać ( sadzić ???) macierżankę i bodziszek ???

aha i jeszcze pytanko - czy jeżeli po zimie zniknęły z "ziemi " pędy hotuni ( tułacz pstry ) to oznacza że się nie przyjął ( sadzony jesienią w dobrze przygotowaną gebę ) czy zmarzł - czy poczekać aż coć wyjdzie z pędu z pod ziemi ????

 

To siać czy sadzić? Bo jeśli sadzenie z pojemników, to możesz cały czas, a siać najlepiej wg instrukcji na opakowaniu :)

houtunia to bylina, więc cześć nadziemna ginie co zimę i wybija dość późno, bo ok maja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzucaja cień poza ogród.

... no to lekka d..pa z tymi moimi świerkami :(

a żeby zagęścić to mam wszadzony drugi rząd malutkich świerków...

wyglada to teraz tak:

DSCN0543.JPG

 

Elfirku dziś kupiłam : tawułka kwitnąca na biało, forcycja, dwa ostrokrzewy, kolkwicję, kielichowiec wonny i krzew o nazwie SPIRIT ANVI .

czy wszystkie nadaja sie do obsadzenia tej mojej nieszczęsnej rabaty ze swierkami??

czy może jakas roslina ma inne wymagana glebowe od reszty??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tawułka kwitnąca na biało, forcycja, dwa ostrokrzewy, kolkwicję, kielichowiec wonny i krzew o nazwie SPIRIT ANVI .

czy wszystkie nadaja sie do obsadzenia tej mojej nieszczęsnej rabaty ze swierkami??

czy może jakas roslina ma inne wymagana glebowe od reszty??

 

forsycja, ostrokrzewy lubią gleby cięższe, gliniaste i regularne podlewanie. Kolkwicja i kielichowiec lubią gleby piaszczysto-gliniaste i do obfitego kwitnienia też wymagają regularnego podlewania, przy czym kielichowiec znosi lekkie zacienienie.

Tawuła kwitnąca na biało - mają różne wymagania, zależne od gatunku.

Nie wiem co to SPIRIT ANVI. Jedyną rosliną na google o takiej nazwie odmianowej, jaką znalazłam to była kalina Viburnum tinus o której niewiele wiem.

Robisz podstawowy błąd w zakupach kupując po jednej roslince. Kompozycje twórz z wiekszych kolorowych plam a nie takich pojedynczych punktów.

 

Te buty z kolcami to nie wertykulacja (cięcie darni) tylko co najwyżej areacja (napowietrzanie). Areację stosuje się, gdy trawnik jest bardzo zbity, założony na ciężkiej glebie.

Najpierw trawnik się odświeża (grabi, wertykuluje) a potem nawozi. Czy u was trawa ruszyła już?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kala, te buty to do aeracji (napowietrzanie) są, a do wertykulacji to maszyny trzeba (ręczna tez jest), wertykulacja tnie trawnik takimi nożami, ale trawnik musi miec min 2 lata - zalecana głównie jak jest sfilcowany, ale z tego co wiem można wertykulować co roku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi cały czas chodzi o ten pagórek w oddali ( za leżakiem )

 

Z tego, co piszesz, wynika, że ma byc tanio. To posadź szybko rosnące okrywowe jałowce po 2szt/m2, do tego trochę koloru, np. pas przecinający skosem pagórek z czegoś co ci się podoba i znosi suszę - i już. A z tyłu, za pagórkiem, jak chcesz się odgrodzić od sąsiadów to np. blue alps albo kłujący świerk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...