Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chciałam posadzić lilaki na przemian z tawułką i coś jeszcze,trochę wyższego z tyłu, tylko prawdę mówiąc nie wiem co będzie im odpowiadało?

Proszę pomóż i doradź co tam mogę posadzić?

 

forsycje - wiosną, zanim rozwiną się tawułki i lilaki będzie kolor, a potem jednolite zielone tło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga Elfir

Zwracam się do Ciebie z zapytaniem. Dwa tygodnie temu kupiłam i posadziłam jałowce blue arrow i niestety zaczynam się martwić gdyż widzę, że na niektórych krzaczkach zaczynają usychać łodyżki a nawet wierzchołki. Zastanawiam się czy to przemarznięcia i czy ewentualnie odbiją w szczególności te którym usychają wierzchołki. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest zdrowy objaw.

natychmiast wytnij uschnięte gałązki poniżej chorej częsci i spryskaj Topsinem a później Amistarem.

 

Jest kilka chorób grzybowych które dają takie objawy: http://www.klinikaroslin.com/index.php?option=com_content&view=article&id=34:przyczyny-zamierania-pdow-krzew-iglastych&catid + Cercospora sequoiae var juniperi oraz jeden motyl (preparaty, które podałam sa na grzyby)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowa na forum i zielona w temacie ogrodów, ale za to z wielkim zapałem i chęcią do dążenia założenia swojego ogródka. Czytam i czytam Wasze posty żeby się czegoś nauczyć, ale mam pytanie jako całkiem początkująca więc mam nadzieję, że mi pomożecie... Zacznę od tego że mój teren pod ogród (ek) to 7 m x 7 m czyli jakieś 50 m2... śmieszne w porównaniu z waszymi działkami...

Moje pytanie: muszę dowieźć ziemi i mam możliwość wziąć od Pana który będzie kopał stawy, jest to torf ale nic więcej o tej ziemi nie wiem. Czy będzie ona dobra pod trawę? Na tej ziemi, którą mam w ogródku zawsze bardzo dobrze rosły warzywa, więc jest chyba w dobrej kondycji chociaż nie mam pojęcia czy jest kwaśna czy jakaś inna...

Szczerze powiem, że mam z tym duży problem bo nigdzie ziemi w mojej okolicy nie ma na sprzedaż, a nawet jeśli jest to niestety drogo a mój budżet jest bardzo, bardzo malutki... Podpowiecie cokolwiek:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7x7 m to 14 m2 a nie 50.

 

Torf nie zawsze jest najlepszym dodatkiem - co prawda potrafi kumulować duże ilości wody, ale wysychając twardnieje i pęka, przez co może rozrywać korzenie roślin.

Rodzajów torfów są co najmniej dwa:

- torf wysoki, silnie kwaśny, pozbawiony jednakże składników pokarmowych, jałowy

- torf niski, lekko kwaśny lub obojętny, bardziej żyzny

 

Pierwszy stosuje się do mieszanek pod różaneczniki i inne wrzosowate, a po zobojętnieniu wapnem (tzw. substrat torfowy) do robienia mieszanek ziemi (wówczas dokłada się piasku, kompostu liściowego, itp.)

Drugi byłby dobry do domieszania do ziemi ciężkiej lub, po dodaniu gliny, do poprawy właściwości gleby bardzo lekkiej, piaszczystej.

 

Zastanów się czy w ogóle potrzebujesz poprawiać glebę na działce. Musisz wiedzieć, jakie rośliny chcesz posadzić.

A odczyn gleby (kwaśna/zasadowa) sprawdzisz prosto płynem Helliga dostępnym w sklepach ogrodniczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za tak szybką odpowiedź:)

Ziemi muszę dowieźć ponieważ mam dwa betonowe chodniki po bokach działki, których usunąć nie mogę a są one wyżej od poziomu ziemi o jakieś 5-10 cm, źle będzie się kosiło i brzydko to wygląda. Co do sadzenia roślin to w tym roku wstrzymam się z sadzeniem czegokolwiek ponieważ jest to bardzo malutki kwadracik. Zaplanowałam, że w tym roku posieję trawę, posadzę żywopłot i to wszystko, dlatego że jest to tak mały teren, chcę go zobaczyć w okresie lata i dopiero na następny sezon zdecydować się na rośliny - boję się że jak coś posadzę to będzie po prostu bardzo mało miejsca. Nie wiem czy dobrze rozumuję: jeśli za rok będę miała trawę to czy będę mogła w środku trawnika coś posadzić? Nie wpłynie to niekorzystnie na kondycję trawy?

Niestety na tym samym podwórku mam warsztat ślusarski i jest na nim postawiona wiata-garaż w którym jest warsztat, i tak cieszę się, że w końcu udało mi się wygospodarować tę parę metrów na trawę...

Edytowane przez Anuśka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przyszedł kres mojego 2 metrowego ognika którym chwaliłam się na forum. Sciełam kikut ognika a nie wykopałam, ponieważ w dolnej partii rosną zdrowe gałązki z nowymi pączkami. A moje pytanie jest takie , czy zostawić toto i ognik odrodzi się od korzenia czy wykopać cały i dać sobie spokój
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przyszedł kres mojego 2 metrowego ognika którym chwaliłam się na forum. Sciełam kikut ognika a nie wykopałam, ponieważ w dolnej partii rosną zdrowe gałązki z nowymi pączkami. A moje pytanie jest takie , czy zostawić toto i ognik odrodzi się od korzenia czy wykopać cały i dać sobie spokój

 

mnie oba (po 1,2 m) tak przemarzły - też zamierzam górę obciąć, a na dole mam nadzieję, że odbiją, skoro są zielone pędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem (prawdziwy ekspert od ogrodów:)) ale chyba pomyłka...

 

Fakt coś mnie zmroczyło.

 

Myślę, że zamiast samego czystego torfu lepiej będzie nawieźć obornika, piasku (lub najzwyklejszej ziemi z pola) i nieco tego torfu.

 

Jak zamierzasz sadzić cos potem pośrodku trawnika, trze będzie usunąć stamtąd trawę - będzie się wygodniej pielęgnować i posadzoną roślinę i trawę.

 

 

jaki - skoro odbija od dołu to nie przemarzł w całości. Szybko odbije straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, jeszcze raz po poradę projektową

Mam taką rabatkę, pomogłaś mi zaprojektować ją. Bez lisci po lewej to jest lilak Palibin, bedzie jeszcze budleja Blue Chip i powojnik bylinowy

DSC01807.JPG

Za tym żywotnikiem wschodnim ma byc miskant japoński Gracillimus a róża na pniu (widac kukut) mi przemarzła. I co ja mam posadzić zamiest niej? Bo na drugą się juz nie zdecyduję. Po prawej jest rabata różana z różami wielkokwiatowymi. To jest jednak obszar ok 1,5m2, wiec musze cos posadzic. Czy szukac czegos innego na pniu? czy lepiej róże wielkokwiatową jako kontynuacja rabaty obok?

Edytowane przez dorbie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir!

a jesteś w stanie uwierzyć w Avocado niespecjalnie pilnowane i okrywane na zimę - które wyhodowane z pestki - wsadziłem do gruntu na ogródku - i wciąż żyje i rośnie coraz większe?

Podobno nawet na północy Włoch przy zimie +7 stopni się nie udaje - a moje jakieś dziwaczne żyje co rok, puszcza nowe pędy, coraz wieksze..... -:)

Zacząć sprzedawać na E-Bayu niemcom??? -:)

Co sądzisz.

Ewenement?

Dziwactwo?

Coś nieokreślonego ?

Czy się za bardzo podniecam i nic w tym dziwacznego nie jest....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...