Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, Elfir mam do Ciebie pytanie. Mam do zagospodarowania teren przed domem, zamieszczam zdjęcie:

http://img263.imageshack.us/img263/2539/rabata.jpg

Teren jest od północy także mocno zacieniony, z lewej strony jest wielki świerk sąsiada, który daje dodatkowy cień, ziemia raczej dobra (róże i powojnik zawsze rosły dobrze). Trawę będę siać Shadow czyli w miejsca zacienione, mama ma hortensje, mieczyki, tulipany i róże, których nie chcemy wyrzucać. Czy mogę jakoś fajnie to wszystko połączyć w tą rabatę, która jest zaznaczona? A może podsuniesz jakieś inne pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir - czy mogę jeszcze teraz przyciąć tuje (2-letnie). Jeszcze nie były przycinane. Jeżeli tak, co tak na oko, ile cm? W internecie znalazłam, że przycinanie winno nastapić na przelomie marca i kwietnia, potem w czerwcu a potem w lipcu przed jesienią. nie wiem czy tak naprawdę jest?

 

Dziekuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kamyczki nie mogły zmienić np. odczynu gleby??

raczj kamyczki, bo reakcja była jak u alergika na kota - natychmiastowa, czyli nie więcej niż tydzień

 

Musiałyby być z gipsu i się rozpuścić, by tak gwałtownie i szybko zmienić pH gleby.

Nie sadzę, że to kamyczki, nawet jak jest to grys dolomitowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir - czy mogę jeszcze teraz przyciąć tuje (2-letnie). Jeszcze nie były przycinane. Jeżeli tak, co tak na oko, ile cm? W internecie znalazłam, że przycinanie winno nastapić na przelomie marca i kwietnia, potem w czerwcu a potem w lipcu przed jesienią. nie wiem czy tak naprawdę jest?

 

Możesz ciąć bez przeszkód. Tniesz, by utrzymać zwarty kształt, więc trudno mi powiedzieć "ile cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałyby być z gipsu i się rozpuścić, by tak gwałtownie i szybko zmienić pH gleby.

Nie sadzę, że to kamyczki, nawet jak jest to grys dolomitowy.

no to chyba jednak kamyczki, bo dodam, że te kamyczki wsypała jak jeszcze choinka była w doniczce ...

objętość ziemii - niewielka, a więc stężenie dość duże

czyli co radzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teren jest od północy także mocno zacieniony, z lewej strony jest wielki świerk sąsiada, który daje dodatkowy cień, ziemia raczej dobra (róże i powojnik zawsze rosły dobrze). Trawę będę siać Shadow czyli w miejsca zacienione, mama ma hortensje, mieczyki, tulipany i róże, których nie chcemy wyrzucać. Czy mogę jakoś fajnie to wszystko połączyć w tą rabatę, która jest zaznaczona? A może podsuniesz jakieś inne pomysły?

 

Od ulicy niczym nie chcesz się ogradzać?

Skoro tam jest cień, to raczej wchodzą w rachubę:

cisy, derenie, ostrokrzewy, buki, graby, klony polne, jaśminowiec, żywotnik olbrzymi, trzmielina Fortune'a, ligustr "aureum", kaliny, złotlin (gleba obojętna)

hortensje, klon japoński, itea, orszelina, jodły, świerk wschodni (gleba lekko kwaśna),

różaneczniki, pierisy, enkianty, kalmie, hortensje ogrodowe niebieskie (gleba kwaśna)

Do tego dochodzą różne trawy (turzyce) ozdobne i byliny: bergenia, świecznica, parzydło, paprocie, itp.

 

IMHO na froncie najlepiej zrobić kompozycje atrakcyjna wizualnie cały rok.

Nie faluj tak tej rabaty - nie jest to zbyt praktyczne. Nie zostawiaj też małych fragmentów trawniczka do dokoszenia - lepiej powiększ rabatę o całą wnękę za balkonem.

Większość z wymienionych roślin dobrze wygląda w większych grupach:

http://pics.davesgarden.com/pics/2008/06/21/LarryR/d614e3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to chyba jednak kamyczki, bo dodam, że te kamyczki wsypała jak jeszcze choinka była w doniczce ...

objętość ziemii - niewielka, a więc stężenie dość duże

czyli co radzisz?

 

Nic nie radzę. Myślę, że skoro to choinka doniczkowa to została zasuszona lub miała za bardzo uszkodzone korzenie, kiedy ją do doniczki wsadzano i uschła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir. Jakiś czas temu pytałem Cię jak zagospodarować działkę, powoli coś tam zaczeliśmy sadzić, ale większość czasu poświęcam przy szykowaniu wykopu pod lanie fundamentów , a rozmawialiśmy

Napisał ewa&mariusz

Chcielibyśmy zmieszać iglaste, liściaste z owocowyi jeśli tak można zrobić.

 

Elfir napisała

Będzie potem cięzko pielęgnować owocowe drzewa - opryski, zbieranie owoców, już nie mówiąc, że drzewa aby mieć słodkie owoce nie powinny być zacienione.

 

 

img005.jpg

 

ale w chwli obecnej chcielibyśmy zasadziić od strony zachodnie jakieś szybko rosnące drzewa aby powstała ściana. Ma to chronić przed wiatrami wiejącymi od zachodu. Nie wiemy czy lepiej iglaste czy liściaste. Za Twoją radą ma po tej stronie być tak jakby lasek.

Ziemia na dzialce piaszczysta, na głębokość 2 szpadli czarna ziemia dalej piasek, czasami poprzecinany warstwą 10 do 20 cm gliny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iglaste musza być dobrze nasłonecznione by trzymały gałęzie do samego dołu. Najwygodniejszy byłby swierk kłujący, sosny lub jodla jednobarwna. Za drzewami iglastymi, w cieniu można dać dla koloru jakieś liściaste, np. klon tatarski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Elfir napisała

iglaste musza być dobrze nasłonecznione by trzymały gałęzie do samego dołu. Najwygodniejszy byłby swierk kłujący, sosny lub jodla jednobarwna. Za drzewami iglastymi, w cieniu można dać dla koloru jakieś liściaste, np. klon tatarski.

 

Elfir, słońca to one będą maiły dużo, a jak możesz to napisz mi w jakich odległościach je od siebie sadzić. Czy sadzić w dwóch rzędach /te iglaste/. I czy mogę te iglaste wymieszać czy lepiej jeden gatunek.

Pozdrawiam i dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...