Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam pytanie - jak szybko rośnie sosna czarna Nana? Wszędzie czytam, że dorasta do 2-3 metrów, ale w jakim czasie faktycznie?... I jak szeroko rośnie?

 

Chcę posadzić przy tarasie w rogu domu, na suchej skarpie coś, co częściowo zasłoni nas przed 1) wiatrem 2) sąsiadami. Myślałam o czymś krzaczastym, wysokim właśnie na 2,5-3m, rozłożystym. Ta sosna, która chyba krzewi się dość szeroko, byłaby idealna, prawda?

 

Jeśli coś jeszcze byłoby ok, proszę o podpowiedź. Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

askaaa - na ok 10 cm

 

Damon - nie wiem gdzie można kupić samodzielnie taką korę luzem. Tartaki zwykle mają stałych odbiorców: firmy ogrodnicze i producenci pelletów. Kora na włókninie pełni rolę dekoracyjną, zasłania materiał.

 

Buba 74 - ma przyrost ok 15 cm rocznie, więc po 10 latach daje to 1,5 m.

Z innych odmian jest też np. "Spielberg"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Mam różę sztamową (chyba Peace). Na wiosnę szczepiona korona pięknie ruszyła, ale ruszył też sam palik:) Wszędzie wyłażą z niego małe odrosty na boki. Powinnam je powyrywać?

 

Aż trochę żal, takie toto żywotne. Da się je ewentualnie potem jakoś ukorzenić?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Mam różę sztamową (chyba Peace). Na wiosnę szczepiona korona pięknie ruszyła, ale ruszył też sam palik:) Wszędzie wyłażą z niego małe odrosty na boki. Powinnam je powyrywać?

 

Aż trochę żal, takie toto żywotne. Da się je ewentualnie potem jakoś ukorzenić?...

 

Pewnie że wyrywaj podkładkę, niepotrzebnie zabiera soki koronie. Ciesz się, u mnie korona przemarzła:-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ja bardzo proszę o pomoc.

próbuję coś zrobić przed domem, ale ja niestety całkowita noga w tym temacie,

więc bardzo proszę o poradę.

Mam prostokąt do obsadzenia ( długość 6m x szer. 1,30)

Strona południowa ( lewa strona troszkę zacieniona gankiem)

 

Mam roślinki, które poustawiałam na tym prostokącie i zrobiłam zdjęcie,

niestety mało wyraźne, bo już zaczęło się ściemniać :(

 

Zdjęcie całość- lecę wężykiem:

 

- ściana wzdłuż muru od lewej):

1- klon palmowy ( schowany jest od zachodnich wiatrów przez murki na ganku), więc może nie zmarznie

2- berberys 2 sztuki

3- wierzba "Iwa"

4- Tawuła japońska (jedna sztuka z lewej strony Iwy, a druga z prwej)

5- świerk biały Conika 2 szt.

-środek od prawej

6- róża ( jest to pierwszy krzew, który kupiliśmy i jest tam już drugi rok- ma trzy lata i nie wiem, czy przesadzać :(

7- wzdłuż 4 szt. juki

-pierwszy rządek od drogi od lewej

8- jakaś roślinka, która ma piękny jasnozielony kolor i raczej płożąca pan powiedział, że odstrasza komary ale nie podał nzwy- mogę zrobić jutro zdjęcie z bliska ( ewentualnie mogę posadzić hosty, też są w takim kolorze - teraz rosną na skalniaku)

9- kostrzewa sina ( 4 szt.)

i nie zaznaczone ( na środku przed Iwą, jest coś co jest płożące, zdjęcie wkleję na końcu, wiem jak kwitnie, gdyż mam to od koleżanki)

 

http://systemc.pl/domek/2011/05/IMG_0018EEE.jpg

i kolejno bliższa perspektywa od lewej strony:

1

http://systemc.pl/domek/2011/05/IMG_0019E.jpg

2

http://systemc.pl/domek/2011/05/IMG_0020E.jpg

3

http://systemc.pl/domek/2011/05/IMG_0021E.jpg

 

okrywowe - teraz jest zielone, ale będzie kwitło tak

http://systemc.pl/domek/2011/05/cospE.jpg

są one bardzooo malutkie - na zdjęciu wyglądają na większe.

 

Proszę o poradę :)

Już doczytałam, że:

- tawuła urośnie do 80cm ( czy można ją przycinać?)

-berberys można kształtować ( jeśli teraz posadzę po jednej, to będzie ubogo, czy posadzić dwie, a później jedną przesadzić

- juki też urosną i zastanawiam się, czy już teraz je przesadzić i zostawić może tylko dwie?

Mam też białą hortensję o pięknych ciemnych liściach, ale ni jak mi teraz nie pasuje do tego co poustawiałam.

http://systemc.pl/domek/2011/04/IMG_0015G.jpg

Ehhhhhhh :(

"Pomożecie?" Muszę, to wszystko szybko wkopać :(

Edytowane przez Megana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pytanka do Elfir

 

Jak mam drzewko szczepione na podkladce np wys 40cm, to miejsce szczepienia ma być pod ziemią? Znalazłam następną zmarznietą roślnę - śliwa Pissardi, posadzona tak ze miejsce szczepienia jest nad ziemia jakies 40cm.

 

I popatrz jeszcze na tą himalajkę. Ja wiem że ona wymienia igły ale po zimie jest prawie cała rdzawa. Zastanawiam się czy jej nie przesadzić w bardziej zaciszne miejsce, bo jak ma tak wyglądać co roku przez 3 mce to nieciekawie. Ale teraz już za póżno i troche ryzyko, bo to już prawie metrowa sosna, rośnie u mnie ciut ponad rok

DSC01966.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pozowle sie dolaczyc z pytankiem :)

Chcemy zasadzic kilka drzew na dzialce 10ar w okolicach Wieliczki. Podniesiony poziom gruntu - ziemia z wykopu spod domu. Gleba gliniasta. Lekki spadek poludniowy (dobre naslonecznienie).

 

Chcemy na razie posadzic jakies 3-4 drzewa, z tego trzy z "limitem" wysokosci na jakies 6-9m.

 

Pytanie jakie gatunki/odmiany drzew beda dobrze rosly w takich warunkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J

 

I popatrz jeszcze na tą himalajkę. Ja wiem że ona wymienia igły ale po zimie jest prawie cała rdzawa. Zastanawiam się czy jej nie przesadzić w bardziej zaciszne miejsce, bo jak ma tak wyglądać co roku przez 3 mce to nieciekawie. Ale teraz już za póżno i troche ryzyko, bo to już prawie metrowa sosna, rośnie u mnie ciut ponad rok

DSC01966.JPG

 

moja tak wyglądała w zeszłym roku a teraz prawie igieł nie ma:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chciała się Elfirku zapytać jak jest z jodłami korenkami. Mam takową już od paru lat. W zeszłym roku miała 2 szyszki ale fioletowe a w tym już wypuściła ich mnóstwo ale są o zgrozo zielone. Czy to możliwe że mam koreankę ale że tak powiem strasznie "skundloną" ? Jestem przerażona, to było "oczko w moim ogrodzie".

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir w mojej galerii na 35 stronie mam zajebiście amatorski projekt ogrodu, prosze powiedz które z roslin są najmniej praco chłonne i nie wymagające, co byś mi zaproponawała tzn o konkretne nazwy mi chodzi, nie za wiele bo grzebac w ziemi nie lubię, bardzo prosze o pomoc i dzięki aha, mam 2 magnolie, kupię jeszcze 2 migdałki i wierzby płaczace, może to głupie ale taka sprawdzona recepta na ładny ogród dla laika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, a taka trochę większa krzaczasta sosenka - która urosłaby na ok.3m?

 

Sosna pospolita "Watereri" może mieć 3 m, ale po wielu, wielu latach. Z resztą sosna, o której pisałam, też w końcu do tych 3 m urośnie, po 20 latach.

 

Odrosty z podkładki trzeba bezwzględnie usuwać. Odmiany szlachetne szczepi się na dzikiej róży. Ukorzeni się bez problemów, tylko po co? Szybciej będziesz je miała z siewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę :)

 

Na jaki temat? Bo nie widzę pytania.

Tawułę co roku się przycina krótko, na ok 10-15 cm

hortensja ogrodowa wymaga zacisznego, półcienistego stanowiska. Klon palmowy rośnie na próchnicznych, lekko kwaśnych glebach (pasuje wiec do hortensji, różaneczników, itp). Juki rosną na glebach zasadowych. Berberys thunberga lubi piaszczystą, lekko kwaśną glebę. Podobnie macierzanka (to różowe płożące) i kocanki (żółte płożące). Kocanki są jednoroczne. Sprzedawca pomylił je z komarzycą (Plektrantus).

 

Myśle, że zrobił ci się misz masz. Masz za wiele różnych gatunków. Uważam, że raczej powinnaś wybrac jedną stylistykę:

1. róże + świerki Conica + wierzba + lawenda lub szałwia lub jakieś dzwonki, w każdym razie typowa angielska rabata różana w stylu cottage

2. juki + karłowe sosny + rozchodniki + sucholubne trawy + macierzanka - a wszystko na żwirze

3. tawuła + świerk Conica + kilka innych niewielkich iglaków + lilak Palibin + wierzba - kolorowa rabata mieszana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam drzewko szczepione na podkladce np wys 40cm, to miejsce szczepienia ma być pod ziemią? Znalazłam następną zmarznietą roślnę - śliwa Pissardi, posadzona tak ze miejsce szczepienia jest nad ziemia jakies 40cm.

 

zależy od gatunki i wysokości szczepienia. Nie każde trzeba. Śliwa powinna być w pełni wytrzymała na mróz.

Sosna himalajska to strefa 7A. Jesli ma nie marznąc wymaga zacisznego stanowiska. Przesadzać wczesną wiosną. Teraz można szkółkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciała się Elfirku zapytać jak jest z jodłami korenkami. Mam takową już od paru lat. W zeszłym roku miała 2 szyszki ale fioletowe a w tym już wypuściła ich mnóstwo ale są o zgrozo zielone. Czy to możliwe że mam koreankę ale że tak powiem strasznie "skundloną" ? Jestem przerażona, to było "oczko w moim ogrodzie".

 

Różne odmiany różnie się wybarwiają. Chyba po prostu szyszki są młodziutkie i nie nabrały koloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chcemy zasadzic kilka drzew na dzialce 10ar w okolicach Wieliczki. Podniesiony poziom gruntu - ziemia z wykopu spod domu. Gleba gliniasta. Lekki spadek poludniowy (dobre naslonecznienie).

Chcemy na razie posadzic jakies 3-4 drzewa, z tego trzy z "limitem" wysokosci na jakies 6-9m.

Pytanie jakie gatunki/odmiany drzew beda dobrze rosly w takich warunkach?

 

Klon jesionolistny, grusze ozdobne, jabłonki, lilaki (szczepione na jesionie nie mają odrostów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...