Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pewnie glina przy bardzo niskim poziomie wody gruntowej. Czy robi się twarda, sucha, spękana skorupa?

 

Przekopać lub przeorać z piaskiem i kompostem (lub obornikiem, lub substratem torfowym, lub czarną, żyzną, próchniczą ziemią)

 

 

 

 

Niski poziom wód gruntowych rzeczywiście tak jest , ale jakiś czas po podlaniu ziemi na wierzchu jest skorupka, ale jak się jej dotknie, zruszy to piasek :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir czy PINUS MUGO "GRÜNE WELLE" szczepione faktycznie jest taką zwartą kulką jak w tym opisie?

http://allegro.pl/sosna-grne-welle-szczepiona-sliczna-i1563262319.html chciałaby uzyskać taki efekt jak na zdjęciu z wrzoścami na rabacie przed domem, wybieram się do szkółki i zastanawiam się czego szukać by byl taki efekt. Strasznie mi się podoba taka kulka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taja - piasek nie powinien być taki twardy, jak opisywałaś. Gdzie jest ta działka?

 

ana-76 IMHO na zdjęciu jest przycinana. Tworzy gęstą kulkę, ale nie aż taką super zwartą jak pokazują na allegro. Chyba, że to jakiś wybrany, wzorcowy, idealny egzemplarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypisałam rośliny rosnące na glebach zasadowych i gliniastych.

...

Z rzadszych gatunków można jeszcze użyć na takiej glebie:

... .

 

Elfir, wielkie dzieki :)

 

Przegrzebalem neta w poszukiwaniu wskazanych przez Ciebie drzew. Jak na razie wybralem sobie buk pospolity (fagus sylvatica) na front dzialki - przepiekna srebrzysta kora i piekne liscie, bedzie ladna wizytowka domu :) Nastepne gatunki to wisnia (jescze odmiany nie wybralem, ale chce aby miala drobne liscie i niezwisajace galezie), klon okrągłolistny (zwykły acer circinatum) oraz jałowce (prawdopodobnie virginijskie). Pozostale drzewka maja jescze czas.

 

Tutaj wstepny szkic projektu ogrodu - gora rysunku to dokladnie polnoc, spadek jest lekko na poludnie.

 

http://img807.imageshack.us/img807/2084/ogroda.gif

 

Generalnie, wyznaczylem sobie strefy:

http://img194.imageshack.us/img194/2081/ogrodstrefy.gif

 

Strefa A - tu wyladuje wlasnie buk.

Strefa B - wisnie

Strefa D - klony

Strefa E - jalowce

 

Strefy sa ogolnie zayrsowane - jescze nie myslalem wogole nad strefa C. Ogolnie beda tu glownie kwiaty i moze ze 2 drzewka typowo owocowe - jablon i grusza albo sliwa. Ogolnie nie chce dawac zbyt duzo gatunkow - za mala dzialka :(

 

Generalnie obecnie cala ziemia na okolo domu to ziemia wykopana spod domu - glina (jestem na etapie stanu surowego zamknietego). Po przelezakowaniu kilku miesiecy troche sie zrobila mniej zbita, ale to nadal ziemia gliniasta. Zamierzam tez dosypac ok 30-40cm humusu - powinno posluzyc kwiatom i trawniczkowi.

 

Poniewaz jestem na etapie porzadkowania wiec mam mozliwosc ewentualnego przygotowania gleby w okreslonym miejscu pod okreslone drzewko - np. wykopac wiekszy dolek i zasypac ziemia bardziej piaszczysta/przepuszczalna. Ale czy to ma sens? Czy lepiej skupic sie tylko na drzewach na moja obecna glebe i nie kombinowac?

 

Moje dylematy:

Strefa A -a moze dac dab monument (szybko rosnie) albo concordia (niewysoki)? Skrzydlorzech ma ciekawe owoce ...

Strefa D - chodzi mi ciagle po glowie parrocja perska albo jakis perukowiec - moze jednak cos z tych ?

 

Poniewaz wzdloz zachodniej granicy dzialki ida mi rozne media i rury do kopca POS - w jakiej odleglosci od rur moge bezpiecznie posadzic drzewa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parocja - gleba kwaśna, perukowiec - zasadowa, piaszczysta.

 

Drzewo ma bardzo dużą bryłę korzeniową - jak duży musiałby być dół i ilość wymienionej ziemi?

Owszem, można tak się bawić, ale na rabatach dla krzewów i bylin, które się płytko korzenią.

 

Co do POŚ i drzew - musiałby się wypowiedzieć instalator, jak on to widzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jescze jedno pytanie. Czy jest jakies przelozenia pomiedzy wielkoscia korony, a wielkoscia systemu korzeniowego u klonow okraglolistnych i jalowcow ?

O jalowcach czytalem, ze maja rozbudowany, ale plytki system korzeniowy. O korzeniach klonow niestety nic nie znalazlem :(

 

Znajac odpowiedz na to pytanie bede wiedzial jak daleko od rur moge posadzic.

 

[dopisek]

Znalazlem informacje w instrukcji montazu POS.

Odleglosc drenazu rozsaczajacego od drzew - min 3m

Odleglosc rur od drzew - min 2m.

 

Aczkolwiek znajac docelowa wielkosc systemu korzeniowego mozna miec pewnosc, czy te odleglosci nie sa zbyt male.

Edytowane przez Magus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dalej co za rośliny są na tym zdjęciu?? gł. na pierwszym i drugim - iglaki

 

A może coś takiego?

http://img197.imageshack.us/img197/5200/dsc0006nrh.jpg

http://img31.imageshack.us/img31/2415/dsc0013w.jpg

http://img197.imageshack.us/img197/4540/dsc0009zkb.jpg

Edytowane przez duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jescze jedno pytanie. Czy jest jakies przelozenia pomiedzy wielkoscia korony, a wielkoscia systemu korzeniowego u klonow okraglolistnych i jalowcow ?

 

Zwykle wielkość bryły korzeniowej odpowiada wielkości korony. Klony mają zwykle sercowaty układ korzeniowy i niezbyt głęboki, ale nie mam pojęcia czy ten konkretny klon takowe ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dalej co za rośliny są na tym zdjęciu?? gł. na pierwszym i drugim - iglaki

 

Nie powiem ci konkretnie co to za odmiany, bo to w zasadzie musiałby określić doświadczony szkółkarz, specjalizujący się w karłowych iglakach.

1. To niebieskie to jałowiec płożący Glauca lub Wiltonii najprawdopodobniej. Te małe kuleczki to może być któraś z karłowych odmian sosny kosodrzewiny lub sosny hakowatej.

2. jałowiec rozesłany "Nana" - to płożące i to zaszczepione na paliku, chyba świerki nidiformis, świerk białobok, żywotnik wschodni "Aurea Nana". Zdjęcie jest zbyt niewyraźne, by określić pozostałe zaszczepione na pniu.

3. Jałowiec Mother Lode lub podobny, kosówka "Pumilo" lub podobna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taja - piasek nie powinien być taki twardy, jak opisywałaś. Gdzie jest ta działka?

 

ana-76 IMHO na zdjęciu jest przycinana. Tworzy gęstą kulkę, ale nie aż taką super zwartą jak pokazują na allegro. Chyba, że to jakiś wybrany, wzorcowy, idealny egzemplarz.

 

 

tak jak pisałam wcześniej działka jest na obszarze leśnym. W lesie jest przewaga sosen, ale są też dęby i brzozy. Niewiem czy to ma znaczenie, ale las wystepuje niedaleko doliny rzecznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ten świerk nidiformis jest z natury taki regularny czy trzeba go formować/przycinać?. wyczytałam że są też odmiany karłowe więc może takie świerki mogłabym umieścić na rabacie żeby tworzyły takie 'kulki'

 

Nidiformis tworzy spłaszczony kopiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir

 

Mam dwa pytania:

1.czy te trzy świerki conica na zdjęciu mają szansę rosnąć na tej niewielkiej, południowej skarpie? Czy ich ciężar nie spowoduje ich pochylenia podczas wzrostu?

2. z czym połączyć podarowaną (niespodziewanie) hortensję, żeby ją pięknie wyeksponować? Glebę mamy raczej gliniastą, ale dość żyzną. teren słoneczny

 

http://img543.imageshack.us/img543/1845/skarpa.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

ps: chylę czoła przed skarbnicą ogrodniczej wiedzy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

dzisiaj zauważyłam że liście na niektórych krzakach i drzewkach są zwiędnięte i zaczynają usychać. Dotyczy to wszystkich klonów, perukowców, glediczji. Zauważyłam także że klony które rosną w pobliskim lesie mają zwiędłe liście. To musi być jakieś chorubsko, ale co z tym robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim te świerki osiągną taka wysokość, by być "ciężkie", skarpa sie dawno ustabilizuje. Świerki mogą rosnąc na słońcu, ale będą wymagały podlewania, tak samo jak żywotniki które rosną obok.

Hortensja wymaga gleby lekkiej, żyznej, lekko kwaśnej. Trzeba by przygotować specjalnie dla niej stanowisko. Jaka to jest hortensja? Ogrodowa będzie wymagała stanowiska lekko ocienionego w południe, np. pod okapem większych drzew. ładnie wygląda w grupie koleżanek w towarzystwie kalin, host, paproci, bzu koralowego "aurea", magnolii, klonów orientalnych, świerków wschodnich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj zauważyłam że liście na niektórych krzakach i drzewkach są zwiędnięte i zaczynają usychać. Dotyczy to wszystkich klonów, perukowców, glediczji. Zauważyłam także że klony które rosną w pobliskim lesie mają zwiędłe liście. To musi być jakieś chorubsko, ale co z tym robić?

 

Nie. To nie choroba, tylko przymrozek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...