Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir,

 

Szukajac bazy danych o drzewach natrafilem na http://www.zszp.pl. Calkiem fajna baza z rozbudowana mozliwoscia wyboiru kryteriow wyszukiwania.

Mam jednak watpliwosc. Zaproponowalas na moja gliniasta glebe klon okraglolistny, jednak w tej bazie ma zapisane:

 

ph podłoża pH lekko kwaśne

rodzaj gleby przeciętna ogrodowa, próchniczna

 

I tu jestem w kropce - jak mam traktowac takie informacje, niejako sprzeczne z tym co mi poradziles.

Ph mojej gleby jescze nie znbam, ale moge zalozyc,ze skoro to glina to bedzie co najmniej lekko zasadowa.

 

Drzewko mi sie bardzo podoba (najblizsze do klonu palmowego i japonskiego), ale czy faktycznie sobie poradzi u mnie?

 

Poratuj prosze rada, bo zaczynam miec zamet w glowie :(

Edytowane przez Magus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pewnie były :) Dzięki.

 

Skoro już tu dotarłam to prosiłabym bardzo o pomoc w zmianie nasadzeń przed moim domkiem. Jak na razie zrobił nam się mały śmietniczek.

 

http://i723.photobucket.com/albums/ww233/agnieszka1977/pi.jpg

 

http://i723.photobucket.com/albums/ww233/agnieszka1977/IMG_7028.jpg

Edytowane przez molus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowalas na moja gliniasta glebe klon okraglolistny, jednak w tej bazie ma zapisane:

 

Ja po prostu szukam w innych bazach :) A dokładniej na IBRO wg. kryterium gleba żyzna, obojętna, ciężka (glina jest glebą ciężką)

Albo tu: http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_be5a.html - gleba wilgotna, ilasta, odczyn lekko zasadowy

http://www.fs.fed.us/database/feis/plants/shrub/acecir/all.html - gliny, iły, gliny piaszczyste

 

Wyczytałam, że lekko kwaśna gleba przyczynia się do lepszego wybarwiania jesienią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już tu dotarłam to prosiłabym bardzo o pomoc w zmianie nasadzeń przed moim domkiem. Jak na razie zrobił nam się mały śmietniczek.

 

Ja bym po prostu urozmaiciła obsadzając te karłowe iglaki płożącymi bylinami: żagwin, floks, rogownica, dzwonki, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po prostu szukam w innych bazach :)

 

Skad wynikaja rozbieznosci wbazach? Ktora mozna uznac, za najbardziej trafna?

Nie chce eksperymentowc - chce cos posadzic, i zeby roslo :) Swoja droga w okolicy rosnie sporo wiekszych drzew - m.in. deby, klony, modrzewie. Moze wiec nie jest tak zle? Sama gleba tez jest dosc zyzna (opinia tubylcow).

 

No niestety wiem, ze bardziej kwasne gleby daja lepsze rezultaty w ogrodnictwie... od biedy kupie troche torfu i wymieszam z humusem i dopiero tym zasypie gline. Ew. tam gdzie beda drzewka troche wykopie.

 

Z drugiej strony - moze wystarczy czesciej nawozic?

 

Z innej beczki - gdzie w okolicach Wieliczki sa jakies fajne szkolki z drzewami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim te świerki osiągną taka wysokość, by być "ciężkie", skarpa sie dawno ustabilizuje. Świerki mogą rosnąc na słońcu, ale będą wymagały podlewania, tak samo jak żywotniki które rosną obok.

Hortensja wymaga gleby lekkiej, żyznej, lekko kwaśnej. Trzeba by przygotować specjalnie dla niej stanowisko. Jaka to jest hortensja? Ogrodowa będzie wymagała stanowiska lekko ocienionego w południe, np. pod okapem większych drzew. ładnie wygląda w grupie koleżanek w towarzystwie kalin, host, paproci, bzu koralowego "aurea", magnolii, klonów orientalnych, świerków wschodnich.

 

Elfir - dziękuję Ci dobra kobieto

 

Hortensja to niebieska hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Tak stoi na etykiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama gleba tez jest dosc zyzna (opinia tubylcow).

 

Glina jest żyzna. Ten klon nie pochodzi z Azji, więc ma inne wymagania niż azalie i klony japońskie.

W naturze rośnie w podszycie lasów daglezjowych. Ja bym bardziej brała pod uwagę opracowanie amerykańskie niż polskie - w końcu oni piszą o swym rodzimym gatunku, rosnącym u nich w lasach.

Kwaśna gleba wcale nie daje jakiś super efektów. To mit!

Najlepsze efekty daje gleba dobrana do konkretnego gatunku - wiele roślin rośnie wręcz źle w kwaśnej glebie (np. żywotniki, perukowiec, lawenda)

Największym niebezpieczeństwem gliny jest złe odprowadzanie wody z obrębu korzeni, ale akurat ten klon w naturze rośnie na glebach wilgotnych i mokrych, przy brzegach strumieni. Jeśli glina jest bardzo ciężka albo bardzo zasadowa, wówczas rzeczywiście dobrze jest wykopać większy dół i wsypać mieszaninę ziemi rodzimej i substratu torfowego lub kwaśnego torfu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir prosze odpowiedz na dwa pytania.

1. Czy jest szansa w obecnym sezonie na ponowne pojawienie sie lisci u zmarznietego krzewu magnolii (pozno kwitnącej, zresztą kwiatów pąki tez zmarzły), grójecznika, tulipanowca?

2. Mam dwa worki nawozów, z którymi nie bardzo wiem co poczac: siarczan amonu i siarczan potasu, obydwa zakupiłam do hortensji-tyle pamietam, czy inne roslinki tez moga skorzystac z tego dobrodziejstwa jesli tak, to kiedy podsypac?

dziekuje bardzo z góry za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzewy powinny odbić.

Nawozy siarczanowe można użyć pod rośliny lubiące kwaśne i lekko kwaśne gleby. Z tym, że siarczan potasu stosować bardzo ostrożnie - rzadko zdarza się, że w glebie nie ma potasu, a użycie zbyt dużej dawki może zasolić glebę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie odnośnie jodły koreańskiej: mam ją już 4 rok, ładna jest i zdrowa, ale dotąd nie wydała fioletowych szyszek, ze względu na które ją kupiłam. Myślałam, że musi troszkę podrosnąć, więc jakie było moje zdziwienie, gdy zakupiona w tamtym roku acrocorona (świerk chyba) już w tym roku ma ozdobne czerwone szyszki. :eek:

Co może być przyczyną braku szyszek na koreance? Może rośnie w nieodpowiednim miejscu: wprawdzie od południa, ale ma półcień od brzózek, które ostatnio wybujały (wcześniej koreanka rosła bardziej 'na patelni", ale też się nie kwapiła do wydania szyszek). Może brak jakiś minerałów? Jest jakiś specjalny preparat? Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich serdecznie Elfir podpowiedz proszę

 

wymyśliłam sobie, i nie wiem czy to ma sens

 

z różnych przyczyn zmuszona byłam do zmiany koncepcji w wyglądzie ogrodzenia

 

mam teraz piekną bramę i furtkę ale już panele pozostawiają dużo do zyczenia

chcę to zamaskować bluszczem zimozielonym a pomiędzy co jakieś 4m wetknąć dzikie wino, które w jesieni wybarwia się na piękny czerwony kolor

 

zgromadziłam już szczepki ale cos nie chcą wypuścić korzonków czekać jeszcze że może wypuszczą, czy po prostu pójść i zakupić gotowe sadzonki

 

tu gdzie mieszkam pleni się to zielone jak chwast, wręcz trzeba z tym walczyć a w wodzie się leni i korzonków nie puszcza

 

może coś źle robię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie:)

potrzebuje pomysłu na jakieś drzewka, które urosną na wysokość ok. 2 m - nie większe , bo to będzie z przodu domu.

Dzis wsadziłam sobie leszczyne na pniu oraz lilak pełnokwiatowy na pniu, wygląda to tak:

DSCN0325.JPG

 

DSCN0329.JPG

 

I zalezy mi aby te drzewka chociaż troche było widać od drogi;) czyli aby wystawały nad płot.

Natomiast od środka mają tworzyć ściane-tło do niższych kompozycji roślinnych:)

czy mogę prosic o jakies sugestie????:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir- wracając do tego 1 zdjęcia jak gęsto posadzić Wiltoni aby uzyskać efekt takiego zadarnienia ( po jakim czasie??)

I jeszcze jedno gdybyś miała w dwóch słowach określić czym różnią się azale od rododendronów ( czy jest jakaś różnica w miejscu - chodzi o nasłonecznienie )

Edytowane przez duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam bardzo nasłoneczniony taras od strony południowej, przy którym jest skarpa. Próby jego zasłonięcia i zacienienia nie powiodły się. Chcemy go zatem zostawic słonecznym- na chłodniejsze dni i wieczory, a na upały zrobić kącik przy płocie od strony południowej w pobliżu domku -drewutni. Od strony sąsiada rosna tam leszczyny oraz czarny bez - niesadzone samosiejki. Ja chciałam u siebie zostawić tawkę, posadzić po bokach np. 2 wiązy camperdowni, podsadzone cisami, względnie jakieś cienioznośne trawy. Nie mam pomysłu jednak co posadzić przy płocie od strony sąsiada z leszczynami. Myślałam już u grabie fastigiata w liczbie 12 sztuk (długośc tego płotu na odcinku jaki chcę zagospodarować to 6 m), ale czy gałęzie leszczyny nie wygną graba?. Tam gdzie jest drewutnia między drewutnią a płotem mam zamiar posadzić na ziemi jako roślinę zadarniającą bluszcz i on jest widoczny na zdjęciach w doniczkach, tam bluszcz piął by się też z czasem po moim plocie. Na części, gdzie planuje kącik wypoczynkowy chciałabym jednak większą zaporę...

Pytanie co radzisz posadzić po mojej stronie płotu ??gleba gliniasta, tam wilgotna.

http://img809.imageshack.us/img809/5219/dscn3228.th.jpg

http://img200.imageshack.us/img200/944/dscn3229u.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...