Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

I pytanie drugie. Mam działkę ok. 1700 m. Jakaś połowa, gdzie stoi dom jest w miarę zagospodarowana, w każdym razie raczej mamy jakieś tam plany i je realizujemy - ścieżki, klomby, mini sad, raczej wszystko natuaralnie, z tym że trochę kolorowo, to jest np. czerwonolistne śliwy Pissardi, złociste jałowce itp. Druga część, czyli jakieś 800 m porośnięte jest koszoną przez nas łąką, a przy płocie od strony północono -wschodniej posadzone mamy w kolejności -daglezje, świerk kłujący, jałowiec chiński (bdb), świerk serbski, jalowiec chiński, świerk serbski, świerk kłujący, świerk jakiś zwykły, lilak pospolity w formie drzewka (2 szt), trzy graby fastigiata, kalina, brzózka, a pod nią jodła koreańska, mahonia, irga pozioma, potem w rogu są 2 śliwki samosiejki, a potem od strony południowej (czyli na moją działkę pada cień od nich) 5 sosen (2 czarne i 3 thunberga danych bliższych nie znam) 1 rokitnik. Wszystko za wyjątkiem grabów, sadzone przed budową w 2003-2005r. Wzrost minimalny ! (nawet daglezja). Nie mam pomysłu jak do dalej zagospodarować !! Raczej naturalnie, pod drzewami jakieś jałowce, sosny karłowe, berberysy, pęcherznice, irgi względnie okrywowe róże itp. (w zalezności od oświetlenia)

Ale czy mogę jeszcze sadzić wyższe dzewa, np. przed grabami glediczije, obok brzozy brzozę golden triumph, a koło sosen duży klon, np. faasen black (sorry jesli pomieszalam pisownę). Dla mnie ogród będzie na jakieś 40 lat zakladając, że dożyję 80 lat. Gleba gliniasta, ale tam gdzie daglezja itd baaardzo sucha kamienista.

http://img600.imageshack.us/img600/4691/dscn3231h.th.jpg

http://img841.imageshack.us/img841/5713/dscn3230d.th.jpg[/url

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuje pomysłu na jakieś drzewka, które urosną na wysokość ok. 2 m

(...)

I zalezy mi aby te drzewka chociaż troche było widać od drogi;) czyli aby wystawały nad płot.

Natomiast od środka mają tworzyć ściane-tło do niższych kompozycji roślinnych:)

 

2 m to mają krzewy a nie drzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir- wracając do tego 1 zdjęcia jak gęsto posadzić Wiltoni aby uzyskać efekt takiego zadarnienia ( po jakim czasie??)

I jeszcze jedno gdybyś miała w dwóch słowach określić czym różnią się azale od rododendronów ( czy jest jakaś różnica w miejscu - chodzi o nasłonecznienie )

 

Witonii 2-3 szt/m2

Azalie zrzucają liście na zimę i w związku z powyższym mogą rosnąc na słońcu

Różaneczniki sa zimozielone i dlatego wolą cień i półcień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir - potrzebuję Twojej pomocy. Zakładamy trawnik i dostałam "zlecenie" od męża - znaleźć geowłókninę i korę.. Jaką geowłókninę? wiem tylko tyle że ma być czarna.. a tu różne szer., grubości.. jaka jest najlepsza pod korę? kiedyś posadzimy tam jakieś "krzaczki". Gdzie kupić tanio korę i geowłókninę w Poznaniu lub okolicach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pytanie drugie.

 

Możesz sadzić, ale pamiętaj, że jak przed iglakiem posadzisz liściaste drzewo, to ono będzie rzucać cień na iglaka, przez co iglaki mogą zrzucać dolne gałęzie i robić się ażurowe.

Jesli ziemia jest zbita, mocno gliniasta, nie ma podlewania, to rośliny zużywają dużo energii na przebijanie się korzeniami przez grunt, bryły korzeniowe pewno sa małe, dlatego część naziemna kiepsko rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką geowłókninę? wiem tylko tyle że ma być czarna.. a tu różne szer., grubości..jaka jest najlepsza pod korę? kiedyś posadzimy tam jakieś "krzaczki". Gdzie kupić tanio korę i geowłókninę w Poznaniu lub okolicach?

 

Włóknina nie musi być gruba, starczy 50g/m2. Szerokość - to już zależy jakie szerokie są rabaty.

Ja nie zajmuję się osobiście zakładaniem ogrodów, więc nie kupuję kory i włókniny bezpośrednio. Zwykle robią to za mnie wykonawcy, oni maja swoje prywatne dojścia, którymi się specjalnie nie chwalą, bo konkurencja nie śpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko posiałam trawę tydzień temu, kilka ździebełek już wzeszło... siałam pierwszy raz i nie wszystkie nasiona są przykryte warstwą ziemi. Brat mi powiedział żeby przewałować jeszcze raz bo te nasiona które leżą na wierzchu nie wzejdą... Nie wiem co robić bo byłam pewna, że teraz nie można deptać a tym bardziej wałować... Plis Elfir podpowiedz...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, wróciłam od teściowej i mam pytanie dotyczące rośliny (niedawno wsadzona, krzew lub niziutkopienne drzewko ozdobne), wygląda z daleka jak wawrzynek kwitnący (różowe kwiaty a na końcu pędów jakby pióropusze z liści), ale że to maj, to na pewno nie wawrzynek... Nie przyglądałam się z bliska ani tez nie mam fotki... Co to może być? Proszę o pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym puściła na ogrodzenie bluszcz i posadziła na jego tle jakieś drzewa, które rzucą cień.

 

Dzięki !też myslałam o takim rozwiązaniu, a jakieś sugiestie co do drzew. Będę wdzięczna

A odnośnie nierośniięcia drzew sadzonych w 2003r. to też myslę, że to przez brak podlewania, nawadniania nie mam, to co ręcznie podlewać w czasie suszy, obficie co 3-4 dni ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam takie dwa pytania:

1. Czy mogę położyć agrowłókninę pod krzewami ozdobnymi, bez usuwania chwastów i trawy i bez sypania kory? - jest to rozwiązanie tymczasowe, póki tam nie mieszkam i nie mogę się często zajmować ogrodem.

2. Czy agrowłóknina przepuszcza wodę? Czy trzeba robić duże otwory pod krzewami, tak żeby deszcz padał bezpośrednio na ziemię, czy wystarczą małe otwory a deszcz przesiąknie przez agrowłókninę?

Pytam się bo już kupiłam te włókninę, czarną, 50g/m2, polewałam wodą i widzę, że ta woda potrafi stać godzinami??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...