Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Brat mi powiedział żeby przewałować jeszcze raz bo te nasiona które leżą na wierzchu nie wzejdą...

 

Nasiona się zagrabia, posypuje ziemią lub dociska do gleby, żeby miały możliwie duży kontakt z wilgotnym gruntem, bo wówczas kiełkują szybciej. Jeśli wierzchnia warstwa gleby szybko się wysusza, to faktycznie trawy mogą wschodzić bardzo słabo lub wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odnośnie nierośniięcia drzew sadzonych w 2003r. to też myslę, że to przez brak podlewania, nawadniania nie mam, to co ręcznie podlewać w czasie suszy, obficie co 3-4 dni ??

 

Najszybciej będzie rósł klon jesionolistny (ma kolorowe odmiany), który radzi sobie z glinami.

 

Ja bym drzew posadzonych dalej nie podlewała. Trudno, muszą sobie poradzić. Bo będzie tak, że podlejesz, one się do tego przyzwyczają a potem wyjdziesz na wakacje i z braku wody uschną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy mogę położyć agrowłókninę pod krzewami ozdobnymi, bez usuwania chwastów i trawy i bez sypania kory? - jest to rozwiązanie tymczasowe, póki tam nie mieszkam i nie mogę się często zajmować ogrodem.

 

Można położyć, ale nie ograniczy to znacząco wzrostu chwastów. Chwasty mogą się przebić przez materiał.

 

2. Czy agrowłóknina przepuszcza wodę?

 

Częściowo przepuszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z jakich gatunków można uzyskać taki efekt? zapewne z wielu ale może choć kilka na dobry początek, najbardziej mi zależy na nazwaniu tego płożącego po lewej

 

Po lewej jest zwykły jałowiec płożący lub rozesłany. Widzę też karłowe formy cyprysika tępołuskowego, choiny Jeddeloh i w tle coś strzyżonego, ale za słaba jakość zdjęcia.

Widzę, że nie chcesz się trzymac projektu? :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

staram się bo naprawdę mi się podoba ale troche mi nie wyszło bo projekt sobie a realia sobie - schodki w stosunku do projektu są troszkę bardziej na prawo w związku z tym rabata jest jakby troszkę rozciągnięta. a przy tym L w wierzchołku ma przewężenie które dzieli to na dwie rabaty. zostało mi trochę miejsca pomiędzy rozplenicami a rabatą inspirowaną japonią i chciałabym coś dosadzić utrzymując konwencję. być może to moja wina - może powinnam te rozplenice troszke bardziej rozciągnąć i jedną z kosodrzewin zahaczyć jeszcze o tą 'drugą' rabatę - pomyślałam sobie jednak że może coś tam ciekawego ale niewielkiego dokomponować. na razie szukam inspiracji. przyznam że w miniaturowych iglakach nie siedzę więc idzie mi ciężko :)

 

tu dotychczasowy efekt - czeka na żwirek :)

http://img34.imageshack.us/img34/9808/aaasl.jpg

 

P.S. Umbraculifera to nie pomyłka tylko wypadek przy pracy :) wsadziłam bo nie mam jeszcze aristaty a wolałam ją zadołować. pytanie czy nie mogłaby tak zostać?

Edytowane przez efilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aristatata i umbraculifera maja odmienny typ wzrostu. Z czasem umbraculifera może być zbyt szeroka i niska jak na to miejsce. Tam jest pusta ściana, chciałam na jej tle wyeksponować coś wyższego, o zdecydowanym pokroju.

 

Rozplenice zajmują z czasem 70-80 cm średnicy, więc trzeba uważać, czy będzie miejsce. Płożący jałowiec ma 1,5-2 m średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Elfirku mam nowy problem. Coś mi czernieją liście gruszy Konferencji. Zauważyłam to już na jesieni ubiegłego roku, pozbierałam liście i spaliłam. Wiosną zrobiłam trzy opryski na grzyba różnymi preparatami ale widzę, że coś niedobrego się dzieje.Jak zaradzić? Szkoda by mi było tej gruszy bo widzę, że w tym roku mogę pojeść pysznych gruszek.

 

pozdrawiam

 

piozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam problem z moją wierzbą Hakuro - mam ją 2 lata. Przesadzałam ją z pełnego słońca w półcień (od 13 pełne słońce, a wcześniej cień daje dom) na początku wiosny. Stoi blisko ściany domu, zrobiłam rabatę wzdłuż zachodniej ściany. Po przesadzeniu wypuściła listki i myślałam, że ma się dobrze - nagle bardzo zwolniła i ma tych listków trochę na końcach gałązek. Do tego zeszłotygodniowy śnieg i przymrozek chyba jej dobrze nie zrobił :/ W środku korony kilka cieniutkich gałązek ma wyschniętych.

Co mogę zrobić, żeby jej pomóc? Jakiś nawóz, czy może przyciąć jej gałązki, żeby pobudzić wzrost? W zeszłym roku cięłam ją jak tylko mi coś nie pasowało w pokroju i rosła jak szalona, to może ją podetnę i jej to pomoże? Tylko jak ją podetnę to jej większość tych listków zetnę i będzie suchy chochoł :/

Elfir poradź coś :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirko,

 

A co bys poradzila na wzmocnienie skarpy - mam dwie skarpy - jedna ok 1,5m przewyzszenia, druga ok 2m. Na dzin dobry pojdzie siatka z wlokna kokosowego (albo pp, zaleznie co bedzie tansze) i na to troche humusu i nasiac trawy.

 

Ale zastanawiam sie czy nie da sie tam posadzic jakies niskie krzewy - coby ladnie wygladalo i skarpe utrzymalo.

A moze cos w rodzaju malin/jezyn by sie nadalo? Jak nie to cos stricte ozdobnego (liscie/kwiaty) tez bedzie git :)

Inny pomysl to zalozenie skalniaka - utrzyma sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy jaki jest kąt nachylenia. Na ostrym zboczu jak chcesz kosić trawę? Albo jak chcesz zabezpieczyć ziemię nasypaną na włókno kokosowe przed spłukaniem przez deszcze?

Na bardziej ostrych skarpach stosuje się hydrosiew - nasiona sa pod ciśnieniem wody "wtłaczane" w glebę. Przez co nie są wywiewane czy spłukiwane do czasu wykiełkowania.

 

W każdym razie można zrobić skalniak lub obsadzenia z krzewów lub trawnik. Co się podoba. Może być nawet murek oporowy. Kwestia kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir ( wracając o tego zdjęcia z Wiltoni i karłowych , kulistych iglaków ) czy nie uważasz że na tym zjęciu w pierwszej kompozycji można by zamiast tych kulistych iglaczków "użyć" niedżwiedziego futra - tej trawy , bo ona też chyba powoli rośnie i ma kulisty pokró j Edytowane przez duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy jaki jest kąt nachylenia. Na ostrym zboczu jak chcesz kosić trawę? Albo jak chcesz zabezpieczyć ziemię nasypaną na włókno kokosowe przed spłukaniem przez deszcze?

Na bardziej ostrych skarpach stosuje się hydrosiew - nasiona sa pod ciśnieniem wody "wtłaczane" w glebę. Przez co nie są wywiewane czy spłukiwane do czasu wykiełkowania.

 

W każdym razie można zrobić skalniak lub obsadzenia z krzewów lub trawnik. Co się podoba. Może być nawet murek oporowy. Kwestia kosztów.

 

Planowalem polozyc trawnik z rolki ... - odpada problem z wymywaniem nasion.

Kat nachylenia ok 45st.

 

A wracajac do pytania - jakie gatunki bys polecila na taka skarpe? (gleba gliniasta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...