Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

kala - przed jałowcami ani bukszpan ani hortensja. Dobierz coś co ma podobne wymagania glebowe. Na kwaśnych piaskach np. szczodrzeńce, na bardziej ogrodowych pięciorniki, sosny karłowe, tawuły japońskie.

.

 

dziekuje za odpowiedź.....

a powiedz mi jeszcze czy czerwone berberysy moge przed jałowcami posadzić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, poradź proszę ile sztuk sadzonek wisterii mam kupić do obsadzenia trejaża o długości 20 m ? Trejaż jest zwykły, prosty, wąski, 6 słupów pionowych połączonych górną belką. Czy 6 sztuk, czyli sadzonka przy każdym słupie będzie ok ? Czy może wystarczą dwie, po jednej z każdego końca ? Chciałabym uzyskać w miarę szybki efekt, ale bez przesady, żeby roślinom nie było za ciasno. Co będzie gdy jedna wisteria oplecie drugą ? Nie zaduszą się ? I według Ciebie będzie dobrze wyglądać, jak wszystkie sadzonki to będzie ta sama odmiana, czy może wybrać różne, np fioletowe i różowe ?

 

Dziękuję i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to są odrosty korzeniowe? z ziemi wyrastają?:confused:

Wycinać przekwitnięte. Odrosty to pędy wyrastające z korzeni. Mogą wyrastać na kilka metrów od krzewu rodzicielskiego.

 

kondoria - jak szybko to po 1 sztuce na słup. jak wolno to starczą 2 szt :)

Pnącza sobie poradzą.

IMHO - jeden, max dwa kolory.

 

kala - berberysy też pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, wlasnie bron Boze nie chce zywoplotu.

Chce ogrod nowoczesny. Zadnych kwiatuszkow. Raczej trawa.

Ze dwie kompozycje z drzew, nie za wysokich, i paru krzewow i to wszystko. Ksztalty koron nie okragle.

No, i mam jeszcze ten ogrod zimowy, jakby z jednej prawej strony, bo to blizniak i mam tylko trzy strony dzialki. Zachodnia od pol, poludniowa od sasiada i wschodnia od prywatnej drogi.

I te skarpy, bo dom jest wyzej i jest podsypany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czytam sobie z wielką przyjemnością ten wątek, a dziś postanowiam sama skorzystać z Twojej wiedzy, bo sama już nie wiem...

Jak wielu męczę się z założeniem trawnika. Już wszystko przekopane, wyrównane, zagrabione, miałam właśnie nawozić, odczekać i siać, ale skuszona atrakcyjnym opisem wybrałam taki nawóz, że nie wiem, czy po nim należy czekać, czy może lepiej od razu siać razem z nim, czy wręcz odwrotnie - nawozić jak już trawa wzejdzie... Nawóz to Superal Miko mieszanka guana, wolnodziałającego i mikoryzy. Na opakowaniu ani na stronie producenta nie jest napisane jak to zrobić przy zakładaniu nowego trawnika :( Będę wdzięczna za radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mam problem z tujami szmaragd,

żółkną i usychają na koncówkach, podobno te 3 przymrozki tak je załatwiły,

2 tygodnie temu dalismy siarczan magnezu, garśc na 3 litry i tym polewalismy 3-4 tuje

 

wczoraj widziałam ze te brązowe koncówki odpadaj,

tuja w środku nadal zielona

 

co robić?? czekać?? kiedy znowu dać ten siarczan magnezu??

 

mamy 160 tui, brązowe nie są tylko te które rosną miedzy domami, w osłoniętym miejscu

 

nie wiem co dalej robić

 

tuje rosną trawie, nie są podsypane korą, jak do tej pory było ok, mają 3 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gos - nawozy zawierające azot szybko wypłukują się w głąb ziemi i stają sie niedostępne dla roślin, toteż w przypadku trawnika stosuję się najwyżej połowę dawki tuż przed siewem.

 

Dzięki za odpowiedź!

Nie pomyślałam o tym guanie. Bardziej się martwiłam o mikoryzę, bo zaczęłam się zastanawiać, czy nie rozsądniej byłoby to posypać, jak już trawa będzie miała jakieś korzenie, żeby było co szczepić. Rozumiem, że grzyb może sobie poczekać aż trawa wzejdzie i nic mu się nie stanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir, wiem że moja kolej jest na termin wiosna/ lato 2012 ale nurtuje mnie jedno pytanie. Moja działka ma wymiar około 60m x 135 m. Wjazd na działkę będzie od strony zachodniej z drogi wewnętrznej. Chciałabym obsadzić południowy brzeg (ten 60 m) - jest on od strony gminnej drogi. Cały czas myślę o świerkach. Czy obsadzenie świerkami wyklucza założenie potem wielogatunkowych nasadzeń na tle tejże ściany świerków? Zależy mi na posadzeniu czegoś jesienią aby już rosło (budowę zaczynamy wiosną przyszłego roku).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

barbarka - południowy brzeg - czy to oznacza, że świerki będą rzucać cień wgłąb działki? To ograniczy potem obsadzenie pod świerkami tylko do gatunków cienioznośnych.

 

gos - imho mikoryza tak nie działa. To raczej zabieg marketingowy. Pożyteczne grzyby zasiedlają okolice korzeni tylko niektórych gatunków. I zwykle konkretny grzyb współpracuje z konkretną rośliną. Dlatego robienie uniwersalnego nawozu z 'uniwersalną" mikoryzą to ściema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, dzięki Waszym radom przy zakładaniu trawnika cieszę się teraz wspaniałą zielenią... ale znów proszę o pomoc...

Mój założony w maju trawniczek wygląda tak (przed pierwszym koszeniem):

http://img705.imageshack.us/img705/8084/zdjcie0088v.jpg

Czy te "zielsko" dam radę zwalczyć koszeniem czy muszę zastosować jakieś środki chemiczne? Z góry dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...