Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Kupiłam wczesną wiosną jak jeszcze nie było listków lipę, która miała być srebrna... srebrzysta??? jakoś tak. No i wcale mi ona na taką nie wygląda. Czy mogła byś spojrzeć i podpowiedzieć kto ona jest???

 

http://images35.fotosik.pl/800/ebd933bec0894991med.jpg

 

Mam jeszcze problem z rugosami. Wyglądają na super zdrowe, mięsiste tylko są żółte!!! Tak jakby jakiś nowy gatunek się wytworzył... czego mają za mało/za dużo??? Wiosną dostały nawóz wieloskładnikowy NPK, ostatnio troszkę mocznika...

 

http://images50.fotosik.pl/997/1b2a6fff870a08e6med.jpg

 

http://images39.fotosik.pl/970/a0a6981f4e575beamed.jpg

 

jak im pomóc???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arctica - wygląda na szerokolistną, ale czy ma małe włoski od spodu wzdłuż nerwów? Może też być jakiś mieszaniec, tego jest tyle, że bez lupy i kształtu nasion cięzko jest oznaczyć na 100% na podstawie zdjęcia.

 

Róża pomarszczona - czy rośnie na lekko kwaśnej glebie? W zbyt zasadowej nie przyswaja wielu mikroelementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arctica - wygląda na szerokolistną, ale czy ma małe włoski od spodu wzdłuż nerwów? Może też być jakiś mieszaniec, tego jest tyle, że bez lupy i kształtu nasion cięzko jest oznaczyć na 100% na podstawie zdjęcia.

 

Róża pomarszczona - czy rośnie na lekko kwaśnej glebie? W zbyt zasadowej nie przyswaja wielu mikroelementów.

 

No właśnie nie ma żadnych włosków. Czytałam o tych włoskach, i białych i rudych, ale ta nie ma żadnych!

 

Róże faktycznie rosną na glebie o wysokim Ph, ale wsadzone w zeszłym roku jesienią (część nawet wiosną tego roku) rozrosły się pięknie. Zresztą widzisz obecny krzak, wiosną był dziesięciocentymetrową sadzonką z gołym korzonkiem. Dopiero teraz tak co 10 (jest ich ponad 100) zaczyna złocieć. Myślisz, że dopiero teraz zaczęło im przeszkadzać Ph?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku,

mam do Ciebie znów pytanie a właściwie prośbę. Chodzi mi o moje Brabanty, niestety dałem się w nie wrobić i teraz wychodzą mi bokiem. Problem polega na tym że w tym roku zaczęły bardzo obficie owocować. Są tak obsypane szyszkami że gałązki uginają się pod ich ciężarem i zaczynają się przebarwiać z zielonego na żółty kolor. Tuje były sadzone dwa lata temu i na 48 szt musiałem już wymienić 12 szt. Były kopane z gruntu i sadzone z jutą. Elfirku wydaje mi się że tuje mają prawo tak owocować dopiero w "starszym" wieku. Gdzies czytałem że tak sie zachowują jeśli mają ekstermalne warunki do wzrostu , mają sucho, są przenawożone lub materiał z którego są ukorzeniane jest\był kiepskiej jakości. Co dziwne w odrodzie także rosną Yellow Ribbon i są jak dla mnie kapitalne i bez szyszek, są całkiem zdrowe jak pozostałe drzewka. Zakładam więc że warunki są OK. Elfirku jeśli temat tuji Cię jeszcze nie nudzi proszę o odpowiedź, jakie jest Twoje zdanie temat owocowanie Brabantów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie zasięgnę rady: podobno są jakieś "zimowe" odżywki do tuj, takie które odżywią roślinę i przy tym przygotują ją do pory zimowej (takie inne w składzie niż te które podsypuje się w sezonie na wiosnę i w lecie) czy można prosić o jakieś konkretne nazwy tych preparatów? Byłam w kilku sklepach ogrodniczych ale widziałam tylko te normalne. Z góry dziękuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale one sa zdrowe! Nie da sie oszukac natury.

 

Cechą Brabantów jest właśnie szybkie szyszkowanie, w późniejszym wieku trochę ogranicza je regularne strzyżenie. Ale IMHO Brabanty to najbrzydsza odmiana zywotnika na żywopłoty. W ogóle, jak robic zywopłot to z zywotnika olbrzymiego i jego mieszańców (jak Smaragd)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja pomęczę Cie Elfir jeszcze o żywotniki. Mamy Smaragdy i tej wiosny musieliśmy jednego wykopać bo cały zbrązowiał już na jesieni i po zimie nie odżył. Nie wiemy co mu było ale po wykopaniu okazało się, że cały korzeń był mokry pomimo braku podlewania w ostatnim czasie. Gleba w jakiej rosną nasz thuje to glina, przy sadzeniu była dosypywana ziemia ale obawiam się, że to było zbyt mało. Kilka drzewek dalej następny Smaragd źle wygląda, jest coraz mniej zielony(blednie) i objawy ma podobne do tego wykopanego. Czy możemy coś zrobić, żeby zapobiec jego wyrzuceniu ? Wiem, że tak na odległość ciężko coś poradzić ale nie wiem czy zdjęcia są w stanie pokazać to o czym mówię.

Czy wykopanie ich i zmiana ziemi na żyźniejszą w dużo większej ilości pomoże? Były sadzone prawie 2 lata temu na jesieni, były kopane z gruntu. Jest ich koło 50 szt. mają w tej chwili koło 1,5 m

Dziękuję za każdą poradę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir wiem że jesteś specem od znajdywania fajnych ogrodowych stron w internecie . Poszukuję inspiracji do urządzenia ogrodu w starym stylu tzn. ze starymi wiejskimi sprzętami np. wozem , siewnikiem , homontami, beczkami , kołami itp. Mogą też być mostki ale nie nad wodą . Może natrafiłaś kiedyś na takie stronki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...