Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam

czy mogę liczyć na pomoc w zagospodarowaniu terenu wokół drewutni, głównie chodzi mi o ten skrawek ziemi po prawej stronie szer ok 2m, no i z przodu, przed drewutnią. Na zdj jest ok 18:00, więc większość dnia świeci tam słońce. Podłoże to głównie piach.

 

 

http://images38.fotosik.pl/1050/47e2da98c90344cc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

czy mogę liczyć na pomoc w zagospodarowaniu terenu wokół drewutni, głównie chodzi mi o ten skrawek ziemi po prawej stronie szer ok 2m, no i z przodu, przed drewutnią. Na zdj jest ok 18:00, więc większość dnia świeci tam słońce. Podłoże to głównie piach.

 

Takie projektowanie wycinka, nie widząc całości pomysłu na ogród może być chybione.

Od strony ogrodzenia z sąsiadem posadź świerka kłujacego, dodaj niższe sosny (np. bośniacka "Compact Gem", czarna "Spielberg") oraz zupełnie niskiego jałowca (np. pośredniego "Old Gold") i dla rozluźnienia kompozycji albo berberysa "Orange Rocket" (lub inny wąski) albo jakieś sucholubne trawy ozdobne (np. Sorgastrum nutans).

Przed drewutnią powinien znajdować się placyk, żeby można było z niej swobodnie korzystać, porąbać drewno.

Obok należałoby posadzić drzewka, które zasłonią bryłę drewutni. Ponieważ masz piaszczystą glebę, można zdublować nasadzenie spod ogrodzenia - czyli świerki kłujące, karłowa sosna, jałowce, ale dla urozmaicenia dodać niewielkie liściaste drzewko. Na przykład klon jesionolistny "Flamingo" (strzyżony).

 

http://img824.imageshack.us/img824/7770/05319f8114689f13med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jako ogrodniczka-amatorka eksperymentujaca ;)

i mam problem i prosze o poradę:

- czy jesli posadzę w donicy na południowym tarasie azalie japońskie, przezyją, czy będą miały ciężko? Wiatry też wieją, bo bok to strona zachodnia.

Nie chciałabym zamordować krzaczków i ew mogę je dać na stronę północną wejściową.................

i jeszcze czy sprawdziłyby sie jakies pnące, gdyby je dać na pergolę na owym tarasie (może te azalie osłoniły?)

pozdrawiam

p.s. a czy na tymże tarasie w dużej donicy drewnianej można posadzić albo tamaryszka albo rosa rugosa? - oczywiscie nie wszystko na raz ;)

( donice sa ocieplone )

Edytowane przez ave!
nowy pomysł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

azalie potrzebują półcienia - zwłaszcza zimą, poza tym trudno będzie je przezimować w donicy.

Na pergoli najlepiej dać coś kwitnącego, np. milin. Poza tym różne gatunki powojników botanicznych (silniej rosną)

 

W donicy tamaryszek i róża pomarszczona nie będą ładnie wyglądać. Mają zbyt rozpierzchły pokrój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne!

donice duże drewniane beda trzy, sam taras tez jest drewniany -jesli to miałoby znaczenie stylistyczne ;) - gdybyś Elfir miała pomysł co na ten południowy taras z przewiewem zachodnim dać.....

teraz w zwykłych doniczkach mam sezonowe kwiatki, rozmaryn, goździki małe a w tych duzych chciałam... coś większego i trochę osłaniającego. (strzyżone iglaki nie wchodzą w rachubę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir proszę o pomoc. Mam działkę w kształcie prostokąta (25x100). Z obu sron mam sąsiadów od których chciałabym się czymś odgrodzić, aby nie widzieć ich terenów (po prawej mam pieczarkarnię czynną a po lewej już nieczynną ;)).

Jako że działka wąska a po bokach jeszcze idzie dren to nie mam zbyt dużego wyboru. Poza tym nie za bardzo mi się widzą krzaki które trzeba często obcinać (np. żywopłot). Co byś poradziła ? Docelowo zielony płot musiałby mieć conajmniej 2-3 metry. Nie wiem czy jakiś tatarak (mam coprawda glinę ale nie są jakoś szczególnie podmokłe tereny) jakieś cyprysiki (choć wolała bym coś nietuzinkowego, niepopularnego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy mógłbym Cię prosić Elfir o poradę, jak urządzić teren wokół domu, którego szkic jest w załączniku? Generalnie chciałbym posiać trawę, przy ogrodzeniu posadzić jakieś tuje, ale przydałoby się też trochę krzewów i roślin kwitnących. Nie mam koncepcji jak to ogarnąć...

Aha, gleba jest przeciętna, nawiozłem ją nawozem wieloskładnikowym.

ogrod.JPG

Edytowane przez mk64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir proszę o pomoc. Mam działkę w kształcie prostokąta (25x100). Z obu sron mam sąsiadów od których chciałabym się czymś odgrodzić, a(...)Docelowo zielony płot musiałby mieć conajmniej 2-3 metry. Nie wiem czy jakiś tatarak (mam coprawda glinę ale nie są jakoś szczególnie podmokłe tereny) jakieś cyprysiki (choć wolała bym coś nietuzinkowego, niepopularnego).

 

Tatarak? Dlaczego przyszedł ci na myśl tatarak? Jak sobie wyobrażasz żywopłot z tataraku?

Niestety, przy twoich założeniach (mało pracy, wąskie, glina) możesz mieć tylko pospolite żywotniki.

Jest jeszcze cyprysowiec Leylanda, ale wygląda +/- jak żywotnik i jest wrażliwy na mrozy, a nie wiem z jakiego jesteś rejonu Polski.

Z tym, że chyba bez sensu jest ogradzanie nimi całej działki. Skupiłabym się tylko na wysokości tarasu i domu. Dalej lepiej zrobić ogród bardziej naturalny, a ogrodzenie obsadzić bardziej urozmaiconą roślinnością i pnączami. W końcu z całości powierzchni ogrodu korzystać będziesz głównie w sezonie letnim, kiedy liście i tak zasłonią widoki.

 

Alternatywą jest posadzenie bluszczu na ogrodzeniu, o ile ogrodzenie ma wys. 2 m.

 

Poza tym rabata wokół płotu nie musiałaby być prostą opaską wokół trawnika. Mogłaby iść zakolami. Wówczas w jednych miejscach byłoby wąsko, ale w innych rabata wychodziłaby bardziej do środka ogrodu i można byłoby ją obsadzić świerkiem i krzewami kwitnącymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbym Cię prosić Elfir o poradę, jak urządzić teren wokół domu, którego szkic jest w załączniku?

 

Ja nie jestem zwolennikiem ogrodu w formie "tuj" wokół ogrodzenia. Ale rzeczywiście taras wygląda na położony blisko granicy i być może niewiele więcej prócz kolumnowego iglaka się tam nie zmieści. Niestety - brak jest istotnych wymiarów, stron świata, opisu co miałoby się znaleźć w ogrodzie, preferencji, by rozważać obsadzenia.

 

Ja tu pomagam radami, daję wskazówki - ale pełen projekt ogrodu robię odpłatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatarak? Dlaczego przyszedł ci na myśl tatarak? Jak sobie wyobrażasz żywopłot z tataraku?

Niestety, przy twoich założeniach (mało pracy, wąskie, glina) możesz mieć tylko pospolite żywotniki.

Jest jeszcze cyprysowiec Leylanda, ale wygląda +/- jak żywotnik i jest wrażliwy na mrozy, a nie wiem z jakiego jesteś rejonu Polski.

Z tym, że chyba bez sensu jest ogradzanie nimi całej działki. Skupiłabym się tylko na wysokości tarasu i domu. Dalej lepiej zrobić ogród bardziej naturalny, a ogrodzenie obsadzić bardziej urozmaiconą roślinnością i pnączami. W końcu z całości powierzchni ogrodu korzystać będziesz głównie w sezonie letnim, kiedy liście i tak zasłonią widoki.

 

Alternatywą jest posadzenie bluszczu na ogrodzeniu, o ile ogrodzenie ma wys. 2 m.

 

Poza tym rabata wokół płotu nie musiałaby być prostą opaską wokół trawnika. Mogłaby iść zakolami. Wówczas w jednych miejscach byłoby wąsko, ale w innych rabata wychodziłaby bardziej do środka ogrodu i można byłoby ją obsadzić świerkiem i krzewami kwitnącymi.

Jeżeli pozwolisz to pstrynę fotkę. Najgorsze jest to, że tuż przy domu, niedaleo tarasu nie jest źle. Najgorzej jest właśnie tak od połowy działki. Pstryknę żeby lepiej wyjaśnić.

Co do tataraku - widziałam jakieś trawy ozdobne wysokie na conajmniej 2 metry wyglądające własnie jak tatarak. Niestety nie mam pojęcia co to takiego było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie pragnę skorzystać ze skarbnicy wiedzy Elfir :-)

Otóż mam problem z dwoma oleandrami, które stoją w dużych glinianych donicach na tarasie. Pół lata walczyłam z tarcznikami, które zaatakowały oba krzaki zimą. Myślałam, że nie damy sobie rady z tym cholerstwem, ale udało się, tarczniki wytępiłam, oleandry ładnie odżyły i zakwitły. Jednak mniej więcej od dwóch tygodni zauważyłam dla odmiany żółknięcie listków. Jako, że zbiegło się to z falą upałów zastanawiam się, czy to możliwe żeby im było za ciepło? Przecież to rośliny z południa Europy, wydawało mi się, że na tym tarasie będą miały idealne warunki. Oleandry stoją na tarasie, na którym mniej więcej od południa do wieczora operuje słońce. Dodam, że są codziennie podlewane. Jakieś pomysły na diagnozę?

Poniżej zdjęcie jednego z "bidulków"

http://img148.imageshack.us/img148/8592/p8300152.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...