Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeśli mogę: u nas zaczął dominować bluszczyk kurdybanek, który też wytwarza rozłogi, a te po drodze się ukorzeniają.

Załatwiam go długim dłutem, tzn. podkładam pod te rozłogi i wyciągam całe "kiście" naraz, a jak zostanie jakiś korzonek to go tym dłutem poważam i jest mój ;)

Inna rzecz, że ziemia po takim plewieniu zostaje goła, gdyż kurdybanek, podobnie jak barwinek dusi wszystko po drodze.

Chemii w ogrodzie używam tylko do ratowania roślin przed szkodnikami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taki sam probelm na działeczce rekreacyjnej, która troche przez budowe zaniedbałam.....serce mnie zabolało jak po długim czasie zobaczyłam skalniak..wszystkie roslinki zostały "wyrzucone" przez barwinka :(

zaniedbałam, nie przycinałam i teraz co??????

 

 

Elfirku-co mam poradzic na owieszajace sie i nawet łamiące od cięzaru kwiatu gałązki hortensji Annabell????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam takie pytanko do Elfir .

 

Wlasnie zaczelam sadzic drzewa i mam problem z wyborem gatunkow przy tarasie .Razem z mezem uwielbiamy cien a nasza dzialka to piachy .

 

Ktory z gatunkow przezemnie wybranych rosnie szybko i nadaje sie jako drzewo przy tarasie :lol:

- klon Red Sunset

-klon Drummondii

-sosna himalajska.

 

A moze jakies inne propozycje :lol:

Pozdrawiam i prosze o porade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir - poniżej fota mojego krzewu bzu / SYRINGA VULGARIS / - od pewnego czasu obserwuję czernienie krawędzi liści , jak i części środkowych - co to za choroba dopadła mój bez ?? - jak temu przeciwdziałać ?? - szkoda by go było bo ładnie się zapowiada ...

 

http://images37.fotosik.pl/177/4e033f0842b90a9dm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir..... prosze o porade :wink:

od strony południowej będzie ogrodzenie z siatki o dlugości 80 m.

Musze cos posadzić aby sie zasłonić,ale nie chce aby to był równy rządek iglaków.

wzdłuż płotu w dwóch rzędach planuje posadzić rózne drzewka. Mam już brzozy, świerki, sosne. Prosze powiedz jakie drzewa by sie jeszcze do tego nadawały, chciałabym dodac coś czerwonego, zółtego....

czy drzewka sadzić co 2 metry?? a ile od płotu???

chciałbym tam wyłożyć włókniną i wysypać kore, szyszki.....

dobrze planuje??? z góry dziekuje za porade!!! :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, Elfir. Podpowiedz czy da się bezboleśnie przesadzić rosnącą od 6 lat prawie 2-metrową sosnę limbę; wiosną ponacinałam ile się dało szpadlem dookoła korzenie w promieniu odpowiadającym +- koronie ale być może - jak każda sosna -ma korzeń palowy ; na jaką głębokość go wykopać? Poprzedni właściciel działki mówił że jest to odmiana karłowa, z mniejszymi przyrostami niż normalna, w ogrodzie botanicznym w Powsinie k/Warszawy widziałam takie same

http://foto1.m.onet.pl/_m/2e95acd36f4af12a56c5545abbbb2df1,6,19,0.jpg

 

tak samo przygotowałam sosenkę z prawej strony limby - zupełnie nie wiem co to za odmiana, ma tyle samo lat, nie cięta rośnie jako pienna - i też boję się jak zniesie przenosiny... podobnie jak i ta z bardzo gęstymi a krótkimi przyrostami

http://foto2.m.onet.pl/_m/785b85b09032e4495f819c5bca893a8a,6,19,0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj Elfir,kilka lat temu zrobiłam skalniak między innymi sadząc barwinek, teraz chcę się go pozbyć bo strasznie zdominował cały skalniak dusząc nawet płożące krzewy,czy jest jakiś sposób aby go wytępić?,wyrwać się tego cholerstwa nie da :evil:

 

A co to za "skalniak" z barwinkiem? :)

Wiem, ze trudno się go wyrywa, ale prócz herbicydu mogę jedynie zalecić rozebranie skalniaka, przekopanie go widłami i wybranie korzeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku-co mam poradzic na owieszajace sie i nawet łamiące od cięzaru kwiatu gałązki hortensji Annabell????

 

Krótkie przycinanie pędów na wiosnę. Na 3-5 oczek (ok. 10-20 cm).

W sklepach ogrodniczych mozna kupic podpory z drutu do bylin o cienkich pędach - doskonale się nadają (mam tak zrobione na działce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam działkę VI klasa gruntu + kupa piachu .Marzy mi się posadzenie kilku jablonek,najchętniej koszteli,czy jest szansa że będą w takim miejscu rosnąć?Rozglądałam się po wsi ale jakoś sadów tam za bardzo nie widzialam,raczej sosenki.... :(

 

VI klasa to najgorsze gleby, zwykle kwaśne bielice.

Zatem - najpierw sprawdź pH na działce. Jeśli jest zbyt kwaśna dla jabłoni (optimum to pH 6,3-6,7) trzeba glebę zwapnować, do uzyskania optymalnego pH (dobry jest dolomit) Potem nawieź duże ilości obornika, kompostu i przekop to w miejscu przyszłego sadzenia drzewka. Niech ten obornik przeleży rok, rozłoży się na próchnicę i wtedy można zacząć sadzić. Drzewko powinno być szczepione na NIE karłowej podkładce.

Potem tylko należy regularnie ściółkować drzewko kompostem w obrębie jego korony, podlewać i wapnować co 3-5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktory z gatunkow przezemnie wybranych rosnie szybko i nadaje sie jako drzewo przy tarasie :lol:

- klon Red Sunset

-klon Drummondii

-sosna himalajska.

 

żadne. Przykro mi, ale to gatunki lubiące gleby żyzne. Na słabych glebach poradzi sobie klon jesionolistny, który ma ładne odmiany: Odessanum (żółta), Variegata (białopstra), Flamingo (różowo-białopstra). Sosna żółta, sosna czarna (ale to ogromne drzewa). Grusza drobnolistna "Chanticleer". Brzozy - ładna jest brzoza pożyteczna Jacqemontii, ma czystobiała korę). Glediczja w domianie Rubylace (czerwona) i Sunburst (żółta). Śliwa wiśniowa "Pissardii" (czerwonolistna). Sumak octowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniżej fota mojego krzewu bzu / SYRINGA VULGARIS / - od pewnego czasu obserwuję czernienie krawędzi liści , jak i części środkowych - co to za choroba dopadła mój bez ??

 

jeśli nie ma śladów grzyvba to moze być jakiś objaw niedoboru lub nadmiaru składników pokarmowych. Gleba widze niezbyt próchniczna. Moze jest zbyt kwasna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od strony południowej będzie ogrodzenie z siatki o dlugości 80 m.

Musze cos posadzić aby sie zasłonić,ale nie chce aby to był równy rządek iglaków.

 

Planuesz posadzić wielkie drzewa. Czy nie zacienią całej działki, skoro będą sadzone od południa? Moze zrobić żywopłot nieformowany z dużych krzewów, jedynie poprzetykanych gdzieniegdzie większym drzewem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedz czy da się bezboleśnie przesadzić rosnącą od 6 lat prawie 2-metrową sosnę limbę;

 

Bedzie cięzko.

Czy naprawdę mocno przeszkadza?

Rozłóż przesadzanie na 2 lata. wiosną znów podetnij korzenie:

 

usuń powierzchniowa warstwę gleby az do pierwszych korzeni. Dookoła bryły korzeniowej wykopuje sie dol na szerokosc łopaty i na glebokosc bryly korzeniowej i odcina korzenie (sekatorem). zewnetrzna scianke wykopanego rowka wyklada sie materialem izolacyjnym (np. folia 0,1 mm) a w sam rowek wsypuje sie bardzo zyzna, urodzajna glebę i lekko ugniata. mocno podlac.

Kolejnej wiosny można wykopać drzewko, ale bardzo ostrożnie, by nie uszkodzic korzonków, które wrosły w zyzną warstwe wsypanej ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...