Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

akurat na działce nie ma gliny jest piasek.

a czy ewentualnie można te brzozy jakoś przyciąć żeby nie rosły powyżej jakiegoś wzrostu.

 

Lepiej nie, one najładniej wyglądają w formie naturalnej. Lepiej użyć niższych odmian.

Grab wymaga gliny, na piasku nie urośnie za dobrze.

Na piasku spróbuj z kolumnowymi jarzębinami.

 

 

A żywopłot szybko i bez pracy - cóż, na piasku najlepsze jałowce kolumnowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir......... kiedy mogę poprzesadzać w inne miejsce świerki i brzoze???

teraz juz czy odczekać az brzoza zgubi liście???

 

do kiedy mozna siać trawe???

 

Świerki - teraz

 

Brzoza - koniec października, jak zacznie zrzucać. Ale! Starsze brzozy praktycznie nie dają się przesadzać.

Trawa - do teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, jeżeli mogłabym prosić o radę w sprawie tych nieszczęsnych rabat przed domem, fotki są na poprzedniej stronie. Rabaty nie są symetryczne, ale to można jeszcze zmienić. Może można by było przesadzić coś z rabaty koło garażu na tą drugą, żeby jakoś wykorzystać istniejące rośliny a tylko zmienić aranżację? Rabaty są od zachodu, popołudniami jest tam istna patelnia, linia skraplająca jest doprowadzona. No i chcialabym gdzieś wsadzić tą Compacte Gem, bo jest śliczna, ale malutka jeszcze...

 

 

A może między te iglaczki wkomponować hortensję Anabelle, bardzo mi się podoba, a po obcięciu na zimę nie byłoby jej tak widać?

Edytowane przez imeon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nie, one najładniej wyglądają w formie naturalnej. Lepiej użyć niższych odmian.

Grab wymaga gliny, na piasku nie urośnie za dobrze.

Na piasku spróbuj z kolumnowymi jarzębinami.

 

 

A żywopłot szybko i bez pracy - cóż, na piasku najlepsze jałowce kolumnowe.

 

Dzięki za podpowiedz. Jeśli chodzi o grab to naprawdę super ale ten piasek...a już miałem jechać kupować.

Co do ziemi na działce to kiedys było pole na którym uprawiano zboże, pod warstwą czarnej ziemi na głębokości 30-40 cm jest ten nieszczesny piasek-czyli grab odpada.

nad tą jarzębiną muszę się zastanowić.

kurka rosliny to również trudne wybory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir dostałam dwa drzewka o bordowych liściach - klonika i rajską jabłoń (nie jestem pewna gatunków), istotne jest to że przy sadzeniu były bordo, teraz po pół roku zielone. Co im nie odpowiada?

 

Taka uroda. Wiele odmian czerwonolistnych ma tylko młode czerwone liście, potem zielenieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

na mojej działce jest glina, chcialabym w przyszlym roku posadzic drzewka i inne rośliny, z czym ta glinę wymieszać? w jakich proporcjach i na jakiej głębokości?

 

Wiele roślin dobrze rośnie na glinach i nie trzeba specjalnie poprawiać.

Pod trawnik trzeba nawieźć piasku/żwiru i nieco czarnej ziemi i to wszystko wymieszać - piasku musi być dodane tyle, by wiosną nie stała woda po roztopach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, jeżeli mogłabym prosić o radę w sprawie tych nieszczęsnych rabat przed domem,

 

Może posadź od strony garażu coś troszkę wyższego niz Compact Gem a sosenkę tam gdzie teraz masz pacioreczniki.

Dla mnie problemem jest przerabianie istniejących rabat z przypadkowymi nasadzeniami, bo zazwyczaj dochodzę do wniosku, że trzeba zacząć od nowa.

Na południowej rabacie laurowiśnia zimą dostanie prawdopodobnie w kość, bo to roślina cienia i półcienia.

 

Zostaw jedną odmianę jałowca płożącego, dodaj np. jukki lub trawy i miniaturowa sosnę zaszczepionego na pniu. Uzyskasz wówczas układ: stożek, dywan, kula na pniu urozmaicone wiechciami jukki lub traw ozdobnych.

 

Albo tu:

http://homepage.ntlworld.com/mark.crosson/front-1.jpg

Dosadzić stożkowego swierka "Conica", zostawić jałowiec "Blue Star" i dodać mu kolegów oraz towarzystwo wrzosów.

 

Możesz pomyśleć też o skopiowaniu podobnej kompozycji tylko w mniejszej skali:

http://www.studiogblog.com/wp-content/uploads/2011/04/Picture-321-500x359.png

 

Na dywanie z czerwonego rozchodnika białego "Coral Carpet" lub aceny kepy jukki. Do tego rozplenice lub ostnice i maleńka kostrzewa pit Carlit a drzewko to np. brzoza "Trost Dwarf" lub kruszyna "Asplenifolia"

Zalety - nie trzeba nawadniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Podziwiam piękne ogrody i wasze pomysły.Mam zamiar jeszcze teraz posadzić drzewka przy ogrodzeniu(ok.25m),obok drogi.Nie chcę,by powstał żywopłot i nie chcę tuii(sąsiedzi mają ich wystarczająco).Nie muszą być wysokie i zasłaniające.Powiem jeszcze,że moje myśli krążą wokół cisów Wojtek i David.Ale wysłucham waszych rad i doświadczeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir,

pod koniec tygodnia będę siać trawę i w związku z tym mam pytania dot. nawozu. Jaki byś radziła zastosować nawóz, mam wolnodziałający, ale z tego co się dowiedziałam lepiej o tej pże go nie stosować. Znajoma poradziła Florovit Pronatura do wszystkich rodzajów trawników 300 g na m2. Zastanawiam się jednak czy to po pierwsze nie za dużo a po drugie czy to jednak dobry nawóz do zakładania trawnika o tej porze roku. Może trzeba zastosować nawóz jesieny? a może wcale nie stosować nawozu?? czy uważasz, że ma sens zastosowania mikoryzy pod trawnik? pozdr. Berolina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...