Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir, prosilabym bardzo o porade. Otoz wkrotce odgrodzimy sie od sasiada siatka 1-metrowa , no i chcialabym wzdluz tej siatki posadzic zywoplot nieformowany. Problem polega na tym, ze dzialka sasiada jest jakies 20 cm wyzej od naszej (rozplantowal na swojej dzialce ziemie z fundamentow), wiec powstaje taka mala skarpa. Pytanie: jakie rosliny bys polecala na zakrycie tej skarpy? Wiem, ze musza to byc rosliny plozace, ale szczerze mowiac gubie sie jeszcze w tych wszystkich odmianach. Poza tym chce jeszcze spytac, w jakich grupach sadzic rosliny na zywoplot lisciasty? Czy np. 3 berberysy, 3 bukszpany, 3 pieciorniki, czy moze raczej 5 berberysow, 1 pieciornik i znowu 5 berberysow? Bardzo bylabym Ci wdzieczna za jakies wskazowki.

Dla lepszego zrozumienia, o jakiej „skarpie” pisze, wklejam fotki:

http://i947.photobucket.com/albums/ad314/Milou1/DSCF5159.jpg

(to takie "dziwne" na tym pasku, to skoszona trawa - w teorii ma sie rozlozyc w zimie i podkarmic przyszle roslinki)

http://i947.photobucket.com/albums/ad314/Milou1/DSCF5172.jpg

(tu skarpa bez murka, ktory chcemy usunac w calosci)

http://i947.photobucket.com/albums/ad314/Milou1/DSCF5171-1.jpg

Edytowane przez Jagustynka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skarpa 20 cm to żadna skarpa :)

Sadź normalne rośliny, a nie płożące.

Na twoim miejscu podsypałabym też u siebie ziemi, by rabata wzdłuż płotu była wyżej.

 

Ale bukszpany i pięciorniki sa malutkie. Raczej myślałabym tu o pęcherznicy, tawułach, forsycji, jaśminowcach, kolkwicji po 3-5 sztuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ją wykopiesz, możesz spróbować. Hortensja traci liście, więc może stac w ciemnym miejscu, ale temp. musi być ok 0 lub nieco poniżej. Gdy będzie za ciepło, w styczniu zacznie puszczać pędy i będzie musiała być wystawiona do światła.

Podczas zimowania podlewać, ale nie za często i nie za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli doskonała gleba pod ogród, co najwyżej dobrze ją wzbogacić kompostem czy innym organicznym dodatkiem.

W tej sytuacji dawałabym na takiej zasadzie - jaśminowiec 3 szt, forsycja 5 szt, czerwona pęcherznicą 3 szt, jaśminowiec 4 szt, żółta pęcherznica 5 szt, tawuła (van Houte'a) 5 szt, forsycja 3 szt, pęcherznica czerwona 2 szt, jaśminowiec 5 szt, tawuła 5 szt, pęcherznica żółta 3 szt..

Innymi słowy - mieszać nieregularnie, by nie tworzyć wyraźnych, powtarzających się sekwencji.

Nie łącz po sobie forsycji i żółtej pęcherznicy - pęcherznica szybko wybija wiosna w liście i będzie się zlewać z kwitnąca w tym samym czasie forsycją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Elfir udało mi sie znaleźć w mojej okolicy świerka srebrenego, jednak dowiedziałem się że już nie powinno się ich sadzić. Poczytałem na internecie różne materiały i w zależności kto pisał tak zaleca sadzić, czyli jedni do połowy wrześni, inni do października a jeszcze inni do połowy października.

Czy mogę jeszcze je psoadzić, czy już lepiej wstrzymać się do wiosny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli doskonała gleba pod ogród, co najwyżej dobrze ją wzbogacić kompostem czy innym organicznym dodatkiem.

W tej sytuacji dawałabym na takiej zasadzie - jaśminowiec 3 szt, forsycja 5 szt, czerwona pęcherznicą 3 szt, jaśminowiec 4 szt, żółta pęcherznica 5 szt, tawuła (van Houte'a) 5 szt, forsycja 3 szt, pęcherznica czerwona 2 szt, jaśminowiec 5 szt, tawuła 5 szt, pęcherznica żółta 3 szt..

Innymi słowy - mieszać nieregularnie, by nie tworzyć wyraźnych, powtarzających się sekwencji.

Nie łącz po sobie forsycji i żółtej pęcherznicy - pęcherznica szybko wybija wiosna w liście i będzie się zlewać z kwitnąca w tym samym czasie forsycją.

 

Elfir, wielkie dzięki :)

 

Kompost się już robi, kupiliśmy miesiąc temu kompostownik.

Dzisiaj wsadziłam dwie pęcherznicę diabolo, będę kupować po kilka sztuk krzewów, żeby ręce małżowi nie odpadły kopiąc doły :)

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Elfir napisała

jesli świerk ma bryłę korzeniową w donicy to można sadzić. Terminy maja znaczenie przy roślinach z gołą bryła korzeniową

 

Świerk będzie wykopywany bezpośrednio z gruntu w szkółce. Przy sadzeniu kupię jakąś ziemię w szkółce i wykopany dołek na działce nią zasypię i w to włóżę drzewko.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...