Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej Elfir,

proszę o pomoc moja działka wielkości 1200mkw (25x47) niestety teren gliniasty wody gruntowe na poziomie metra, glina na poziomie półtora.

Jak popada zdrowo to woda potrafi stać od połowy działki do jej końca przez dobry dzień do dwóch więc masakra.

Plan mam na przyszły rok na wiosnę zrobić odwodnienie oraz system połączonych studni chłonnych z odprowadzeniem wody do rury drenażowej biegnącej w drodze dojazdowej.

więc moje pytanie jakie roślinki drzewa i krzewy itp? na tak trudny teren - bo miałem 20 sztuk cyprysów, tuj szmaragd i w szystkie poległy:(

obecnie trawnik na około 800mk

 

pozdrawiam i będę dzięczny za poradę z roślinkami

zbynior

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

choina, dereń biały, świdwa i rozłogowy, żywotnik olbrzymi (ale nie we wodzie), bez czarny, kalina koralowa, świerk (ale nie we wodzie), metasekwoja, klon czerwony, klon jesionolistny, brzoza rzeczna (czarna), grujecznik, ambrowiec, kruszyna, trzmielina pospolita, kląża lesna, tawuła nibywierzbolistna, wierzby, czeremchy, skrzydłoorzech, jesion, modrzew (ale nie we wodzie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu śledzę forum w poszukiwaniu weny na zagospodarowanie części działki w okolicach tarasu. Ze względu na istniejący w pobliżu las musiałem dom postawić w tym miejscu jakim obecnie stoi, blisko sąsiadów co trochę mnie smuci, chciałbym jakoś się odgrodzić. Taras usytuowany jest z boku domu na skarpie i skierowany jest na część południowo zachodnią choć chyba bardziej południową.

Niestety moje poszukiwania nie dały mi jednoznacznej odpowiedzi jak tą część zagospodarować.

Bardzo prosiłbym o jakąkolwiek pomoc, podpowiedź. Poniżej zamieszczam zdjęcia tarasu i okolicznego miejsca o które mi chodzi, bardzo chciałbym jakoś od sąsiadów się osłonić.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc bądź to na forum bądź też na email [email protected]

Darek

100_0987.jpg

100_0993.jpg

DSC03161.jpg

DSC03166.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przy tak dużej różnicy poziomów warto zagospodarować przestrzeń pod tarasem na schowek (można wzmocnić bloczkami fundamentowymi, by ziemia nie osypywała się do środka, pod taras). A od strony sąsiadów zrobić kratownicę na pnącza tylko na szerokość tarasu.

A na wysokości altanek sąsiadów posadzić świerki serbskie przy ogrodzeniu. Zbocze skarpy opadającej ku sąsiadom obsadzić leśnymi bylinami (parzydło, paprocie, świecznica) i dużymi krzewami (dereń jadalny, trzmielina, leszczyna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bardzo dziękuję Elfir za podpowiedź na pewno skorzystam :-). Pod tarasem oczywiście planowałem miejsce na drewno kominkowe.

Mam jeszcze jedno pytanie jeśli można. Myślałem o nasypaniu na skarpę dodatkowej ziemi aby trochę ją wyrównać, czy to dobry pomysł? Czy może lepiej zostawić tak jak jest?

Pozdrawiam

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie skarpy nie pomogę, bo zdjęcia nie sa w stanie oddać rzeczywistości: skali, kąta nachylenia.

Wyrównać skarpę można, jak ma być zakładany na niej trawnik, ale nadsypywanie ziemi już jest wątpliwe - bo zwiększysz chyba tylko stromiznę skarpy. Woda deszczowa będzie spływać rwącymi potokami na sąsiadów. Bardziej bym się skłaniała do wyprofilowania na skarpie schodkowo schodzących tarasów.

 

Świerk serbski - myślałam o nim tylko w kontekście zasłonięcia altanek na działce sąsiada a nie całej granicy. Dalej u sąsiada nie ma żadnych zabudowań, więc po co wysokie iglaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie jeśli można. Myślałem o nasypaniu na skarpę dodatkowej ziemi aby trochę ją wyrównać, czy to dobry pomysł? Czy może lepiej zostawić tak jak jest?

Pozdrawiam

Darek

 

Gdy tak patrzę na te zdjęcia, to zastanawiam się, czy w niektórych miejscach to co widać na wierzchu to nie jest przypadkiem urobek wykopany z dołu pod fundamenty? Takie podglebie nie nadaje się ani do zakładania trawnika, ani do sadzenia roślin. Wszędzie tam, gdzie na wierzchu leży ziemia z wykopów, trzeba nawieźć żyznej gleby.

Jeśli skarpa jest w stanie sprzed budowy, to wystarczy ją tylko lekko wyrównać.

 

Kurcze, przyjemna ta Twoja działka - urzekł mnie ten lasek/zagajnik dębowy i taras "na wysokościach".

Mam jednak zastrzeżenia do tego prześwitu między tarasem a gruntem (rozumiem, że tymczasowego?) i niezabezpieczonej skarpy od strony schowka na drewno. Dobrze Elfir napisała żeby tam wybudować murek oporowy. Tylko teraz to już może być trochę z tym trudno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie dotyczące wrzosów. Mam w domu 3 doniczki z wrzosami i 1 z wrzoścami. Kwiaty usychają i sypią się na podłogę. Czy mogę je teraz wystawić do ogrodu i np. zakopać razem z doniczkami w ziemi, aby wiosną je przesadzić do gruntu. I jeszcze czy na zimę powinno wnosić się hebe do domu, bo moje były śliczne zielone a teraz miejsczmi usychają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się sypią to chyba już po nich. Wrzos w doniczkach to często odmiany zbyt wrażliwe na mróz by przetrwały dłużej w gruncie, ale można spróbować.

 

Hebe jest rośliną teoretycznie spoza naszej strefy klimatycznej. W ogrodzie trzymają się albo w wyjątkowo korzystnych warunkach mikroklimatycznych, albo są dobrze ochraniane przed zimnem (np. nakładane miniszklarenki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...