Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir to ja pozwolę sobie zadać kilka pytań- jeśli będziesz tak miła i coś podpowiesz to będę wdzięczna

Po pierwsze- mam na tarasie (bardzo naslonecznionym i bardzo wietrznym) donice drewniane a kratką- w sumie są 4 (dwie szersze -1,2m i dwie węższe 0,7 m) co fajnego w nich posadzić? Próbowałam clematisy ale tak różnie rosły- fakt, że mało oo nie dbałam :( Myślałam, żeby jeszcze raz zaryzykować clematis ale wtedy w "nóżkach" musi mieć coś posadzone co będzie mu cieniować- co by to mogło być żeby ładnie się komponowalo i było nie bardzo wymagające i oczywiście dekoracyjne? Aha dwie dłuższe donice stoją obok siebie po jednej stornie tarasu a dwie krótsze na drugim rogu tarasu w kształcie lietry L jeśli w czymś ma to pomóc.

 

I drugie pytanie- czy jest szansa postawić w donicach coś przed wejściem- słońce tam praktycznie nie dociera- wejście od północy i dodatkowo garaż rzuca cień więc słońce jeśli jest to kilkanaście minut w ciągu dnia. Coś ma tam szansę się utrzymać? Tam akurat jest troszkę osłonięte od wiatru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cieniu to strzyżony cis, szczepiona trzmielina Fortune'a lub bukszpan, ale! Na zimę trzeba by było ocieplać donice lub dołować w ogrodzie.

Można także wysadzać rośliny sezonowe (np. niecierpka, fuksję) a zimą w donicy robić dekoracje świąteczne.

 

Pytanie - dlaczego "mało dbałaś" o rośliny w pojemnikach? Może to jednak błąd, osłanianie tarasu donicami, bo zapominasz je podlewać i lepiej posadzić rośliny w gruncie przy tarasie, by go osłaniały, a nie w donicy? Może trzeba zamontować system linii kroplującej do pojemników?

 

Powojniki są jednymi z mniejszych pnączy i świetnie mieszczą swoje korzenie w pojemnikach. Inne pnącza wieloletnie rosną silniej i po kilku latach w pojemniku będzie im ciasno, poza tym będą wymagały dużych ilości wody.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir dziękuję za pomoc :-)

Czyli jeśli zostanę przy powojnikach w donicach to co do nich dodać żeby wypełnić resztę pojemnika i jednocześnie oslonić im nóżki?

Mało dbałam bo między innymi nie miały niczym osłoniętych nóżek. Nie chce na razie sadzić nic w gruncie bo taras jeszcze nie wykończony i po prostu się to zniszczy. Poza tym docelowo ma być pergola i wtedy będę sadzić w gruncie. Na najbliższe kilka lat musza wystarczyć donice....

Ale myslisz, że w tych warunkach powojniki w ogóle mają szansę? wybierałam niby te odmiany, które nadają się do pełnego słońca (nazw odmian oczywiście nie pamiętam- jedna to chyba "Kacper")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a od północy podoba mi się opcja trzmieliny szczepionej bo już od dawna o niej myślałam więc może przy tej wersji zostanę. Cisa nie chcę ze względu na dzieciory nisko latające. Niecierpki rosną u mnie jak szalone więc też nie jest zły pomysł. A jakby dać trzmielinę a na dole niecierpki właśnie? Nie będzie za dużo grzybów w barszczu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli zostanę przy powojnikach w donicach to co do nich dodać żeby wypełnić resztę pojemnika i jednocześnie oslonić im nóżki?

 

A jak duże są pojemniki? Może róże okrywowe, Świerk Nidiformis, szałwia omszona?

 

Problem z łączeniem rośliny wieloletniej z jednorocznymi polega na corocznym grzebaniu przy korzeniach. Może lepiej jakąś cienioznośną bylinę? Np. ozdobne turzyce, karłowe hosty, tiarelle, adiantum?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj noworocznie Elirku...

 

siedze i dumam o tegorocznym lecie. I juz wiem jaki zakres prac mam na tapecie - otóż mam podniesione rabaty tymczasowo tyle, że tymczas twa już 2 lata ;) opasane deskami. Szukam inspiracji czym oprócz kamienia i betonu można taką "donice" zrobić.. wydębiłam na mężu obietnice że mi zrobi co zechce... ale nie bardzo wiem czego ja włąsciwie chce ;) zatem cóż jeszcze można poza kamieniem, betonem i cegłą można wykorzystac???.. myslałam przez moment o podkładach - ale to odpada :no: chce coś ciekawe, koniecznie samorobne bo już nie chce po nikim poprawiać fuszer.

 

Bardzo mi się podoba cegła, ale czy taka zwykła wytrzyma mróz bez zabezpieczenia? nie pokruszy sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, musisz użyć cegły klinkierowej.

Chodzi o nasiąkliwość i rozsadzanie wody w mikroporach przez mróz.

 

Jak masz dużo kasy to może jakieś konglomeraty i corian? :D

 

A tak serio, to nie przychodzi mi nic na myśl, czego być wcześniej nie znała.

 

Kamień:

- kostka kamienna regularna

- otoczaki zespalane zaprawą

- płyty nieregularne układane na płask bez zaprawy

- spłaszczone prostopadłościany wkopywane na sztorc

- gabiony

 

Drewno:

- podkłady (bale układane poziomo lub pionowo)

- deski izolowane folią od wewnątrz

- palisady z okrąglaków

- płotki wyplatane wiklinowe i leszczynowe

 

Beton:

- gotowe elementy do budowy murków i palisad

- wylewany w szalunku

 

Cegły:

- klinkier

 

Silikaty:

- mur do otynkowania

 

Szkło zbrojone:

- w formie płyt łączonych stalowym słupkami

 

Stal szlachetna:

- pasy usztywniane od wewnętrznej strony rabaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam podobny "problem" z clematisami w pełnym słońcu i w donicach.

Tzn dopiero mogę mieć - bo na razie jest w planach :)

Mam przed domem taką ścianę pustą i naslonecznioną - międzu drzwiami wejściowymi a ławką pod kuchennym oknem :)

O tu:

http://img36.imageshack.us/img36/1095/img2304c.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

I tak pomyślałam sobie, żeby ją jakoś ożywić i powojnika (najlepiej białego) puścić. Czy muszę poszukać jakiejs specjalnej słonecznolubnej odmiany?

Co jeszcze mogłoby się tam nadawać? W donicy...

 

I jeszcze mam pytanie konkret - zamierzam zagęścić swoją akację (to chyba robinia akacjowa) kiedy można przeprowadzić cięcie? Jak silne żeby się ładnie zagęściła?

Teraz (tzn w ubiegłe lato) wyglądała tak:

http://img846.imageshack.us/img846/5479/originales.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img190.imageshack.us/img190/9451/original2zdz.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

http://img850.imageshack.us/img850/1442/original1x.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Tylko takie zdjęcia znalazłam - widać, że gałęzie są mocno wybujałe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pytanie- nie wiem czy do Elfir bo moze ktoś inny też wie- jak się sprawdzają takie palisady z pcv?

Potrzebuję zrobić sobie okrągła rabatkę i chcę ją czymś oddzielić od trawnika- nie pytajcie po co? Po prostu potrzebuję oddzielić. Nie jest to tania zabawa ale wydaje się być dośc praktyczna. Macie jakieś doświadczenia z takim cudem?

http://i274.photobucket.com/albums/jj260/ngel_01/236a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arcobaleno - a nie lepiej byłoby tam dać różę pnącą? w pełnym słońcu będzie się dużo lepiej czuć niż powojniki. są takie odmiany, że jak będziesz regularnie obcinać przekwitłe kwiaty, to będą kwitnąć całe lato. tylko nie wiem, czy róża da radę w donicy? a nie można częściowo na kwadracie zdjąć kostki, czy co tam jest jako opaska domu, wykopać dołek, wsypać dobrej ziemi i dać roślinę normalnie do gruntu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak pomyślałam sobie, żeby ją jakoś ożywić i powojnika (najlepiej białego) puścić. Czy muszę poszukać jakiejs specjalnej słonecznolubnej odmiany?

Co jeszcze mogłoby się tam nadawać? W donicy...

 

Powojniki najlepiej wybierać tu: http://www.clematis.com.pl. Ale co zrobisz z tym pojemnikiem jak latem wyjedziesz na urlop?

 

 

I jeszcze mam pytanie konkret - zamierzam zagęścić swoją akację (to chyba robinia akacjowa) kiedy można przeprowadzić cięcie? Jak silne żeby się ładnie zagęściła?

 

Zasadniczo robinie to drzewa ażurowe. Cięcie może spowodować, że zaczną wyrastać odrosty korzeniowe. Możesz spróbować skrócić młode przyrosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie można częściowo na kwadracie zdjąć kostki, czy co tam jest jako opaska domu, wykopać dołek, wsypać dobrej ziemi i dać roślinę normalnie do gruntu?

 

Albo po prostu na tle pustej ściany posadzić jakiś interesujący krzew lub małe drzewko, ale już na rabacie za kostką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir - mieszkam w bliźniaku z Teściami, dwa domy dalej, Babcia, dom dalej Mama, dom dalej będzie Siostra - z dopatrzeniem roślin podczas naszej nieobecności nie ma problemu :)

Wyczytalam gdzieś w necie, że robinia dobrze znosi cięcie - podejrzewam, ze u mojej już za późno na takie formowanie ale chciałabym nadać jej choć troche bardziej regularny parasolowaty kształt

 

http://img841.imageshack.us/img841/5333/kulistedrzewa.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Róża pnąca...no - może to jest pomysł - choć ja za różami nie przepadam, ale jedną pnącą w ubiegłym roku sobie sprawiłam :) Muszę to przemyśleć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...