Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

mam jeszcze pytanie- nie wiem czy do Elfir bo moze ktoś inny też wie- jak się sprawdzają takie palisady z pcv?

Potrzebuję zrobić sobie okrągła rabatkę i chcę ją czymś oddzielić od trawnika- nie pytajcie po co? Po prostu potrzebuję oddzielić. Nie jest to tania zabawa ale wydaje się być dośc praktyczna. Macie jakieś doświadczenia z takim cudem?

http://i274.photobucket.com/albums/jj260/ngel_01/236a.jpg

 

moi rodzice mają tymi palisadami oddzieloną skarpę kwiatową - sprawdza się idealnie i kosiarka nie ma problemu w tym miejscu z koszeniem ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, w piątek wpuszczam ładowarkę na działkę, żeby mi rozwiozła ostatnią pryzmę humusu i trochę podrównała przyszły ogródeczek, którego centralna część z konieczności służyła jako plac manewrowy dla ciężarówek itp - ubily tę ziemię strasznie, aż się tam teren obniżył w taką wielką kałużę. czy mogę ten humus rozgarnąć i potem wziąć coś do przeorania i niech sobie leży do wiosny. czy lepiej by było najpierw to zbite przeorać i dopiero potem rozwieźć humus? tylko się boję, że jak najpierw przeoram, to się ładowarka zakopie w takim mokrawym gruncie. jak radzisz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nysza- dzieki bardzo za pomoc. I coś mi się widzi po nicku, że robiłam u Ciebie kiedyś pazurki :-)

 

prosim Cię prosim ... i pozdrawiam w takim układzie :)

ale ten świat mały haahha a ja w dalszym ciągu wyżywam się artystycznie na tak małej powierzchni jak paznokieć a w sezonie rzucam się na moje róże :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak Nysza mówi, że nie wyglądają wiejsko to znaczy że tak jest- widziałam domek Nyszy i jej cudny różany ogródek- masz dziewczyno gust!

 

A wracając do pytań do Elfir- a ta trzmielina na pniu wytrzyma srogą zimę? Tzn oczywiście jak owinę jej doniczkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej by było najpierw to zbite przeorać i dopiero potem rozwieźć humus? tylko się boję, że jak najpierw przeoram, to się ładowarka zakopie w takim mokrawym gruncie. jak radzisz?

 

Lepiej zbite przeorać. A potem humus i wymieszać delikatniej - tylko z niewielką częścią (chodzi o głębokość) tego co się przeorało.

Chodzi o to, że ciężarówki ubiły glebę "martwą" - jak ją na całej głębokości wymieszasz z humusem, to w zasadzie obniżasz żyzność humusu.

A tak masz puchate podglebie (łatwo korzenią się większe rośliny) i na wierzchu humus.

 

 

Trzmielina - największy problem to transpiracja wody - jak zapewnisz możliwość pobierania wody z gleby zimą (czyli nie dopuścić do zamarzania ziemi w donicy) z jednoczesnym ograniczeniem transpiracji (cień, miejsce osłonięte od wiatrów), to powinna wytrzymać. Z tym, że przy jakiś katastrofalnych mrozach cudów się nie spodziewaj. Schowaj przy - 30 po prostu do garażu :)

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze sobie tak kombinuję- mam mniej więce jna środku ogródka posadzoną jodłę kalifornijską "compacta"- chciałam dookoła niej stworzyć taką okrągła rabatkę i zastanawiam się co na nią dać- na pewno nie może to być nic wysokiego bo chodzi mi o to, żeby jodła była centralnym punktem tej rabatki. Pomyślałam, że dam kilka azalii (albo różaneczników drobnokwiatowych- choruję ostatnio na odmianę "blue Tit" ). Gdzie niegdzie owies wieczniezielony a na obrzeżach dzwonek dalmatyński- myslisz, że to dobre zestawienie? Dodam, że rabatka w pełnym słońcu i w bardzo eskponowanym miejscu więc zależy mi na tym , żeby była po prostu ładna. Dodałabyś coś jeszcze? Albo może coś innego tam dodać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze sobie tak kombinuję- mam mniej więce jna środku ogródka posadzoną jodłę kalifornijską "compacta"-

 

Jakoś mi sie owies z azaliami nie komponuje.

Jak azalie to na brzegach rabatki dałabym tawułkę chińską "Pumila" - będzie kwitła jesienią. Albo imperata, turzyce. A nawet jakieś krzewinki wrzosowate - bażyna, modrzewnica, brukentalia

 

Jak srebrzyste trawy typu owies, to również mikołajek, lawenda, czyściec wełnisty a nawet małe róże okrywowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...