Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wyczytałem że najkorzystniej jest - aby użyźnić glebę - na wiosne zasiać facelię a na jesień wszystko przekopać aby ow roślina stanowiła nawóz na późniejsze docelowe trawy i inne rośliny. Czy to dobry sposób na glebę która w większości to glina? Czy może są inne środki? No i jak najpóźniej można sadzić facelie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie na jesień przekopać tylko tuż lub w trakcie kwitnienia.

Tak więc zielony nawóz da się wysiać 2-3 razy w roku.

Facelia jest ok, ale dobry jest też łubin lub inna motylkowa (np. saradela) bo dodatkowo wzbogaca glebę w azot.

Na zimę warto posiać żyto ozime, by chwasty nie rosły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdecznie.Przeczytałam chyba wszystkie posty o ogrodzie i doszłam do wniosku że sama sobie nie poradzę a na projektanta na razie nie mam pieniążków , za dużo wiadomości które ciągle zmieniają moją koncepcję jak ma wyglądać mój ogród (działka) . Kupiliśmy z mężem dom który stoi na działce 1800m , działka jest prostokątna , ogrodzona drewnianym płotem . Wejście do domu od północnej strony , ziemia bardzo słaba glina i piach .Na samym początku zajęliśmy się wykańczaniem domu , ale między czasie kupowaliśmy różne roślinki i sadziliśmy myśląc ,że będą ładnie w tych miejscach wyglądały , jednak po roku okazało się że zrobiliśmy jeden wielki kicz . Bardzo proszę o jakiekolwiek wskazówki jak zagospodarować działkę , z góry serdecznie dziękuję .Postaram się dodać zdjęcia domu i działki , ale na razie nie potrafię( proszę o pomoc):no:.

P1141977.jpg

P1141968.jpg

P1141978.jpg

P1141971.jpg

P1141975.jpg

Edytowane przez rene161
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsza wskazówka - na słabych glebach żywotnik nie będzie dobrze rósł. To roślina gleb żyznych, wilgotnych.

Żywotnik pod oknami tez nie bardzo, bo jak podrośnie to zasłoni okna.

 

Druga wskazówka - jak nie masz środków finansowych nie rób wypielęgnowanego ogrodu z rabatkami. Zamiast tego zrób naturalistyczne zagajniki z tanich, rodzimych roślin.

Na wprost tarasu masz chyba ten zielony dom sąsiada - osłoń go zagajnikiem z sosen, jarzębin, do tego jakiś akcent świerka, może klon, a spodem mikrobiota, bergenia, paprocie zimozielone, śnieguliczka, jak można podlewać to i cis.

W jaśniejszych miejscach bez czarny, wierzba purpurowa, kalina hordowina, jałowce, trawy ozdobne

Ładny trawniczek i rośliny stricte ozdobne tylko wokół tarasu.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Elfirku za podpowiedź , na pewno skorzystam z Twoich propozycji . Mam jeszcze jedno pytanko , chodzi mi o taras , jest położony od strony południowej i jest tam zawsze bardzo gorąco , jednak boki tarasu są niczym nie osłonięte latem nie można posiedzieć, ponieważ strasznie wieje .Chciała bym żeby taras był osłonięty przez jakieś rośliny , ale nie mam pojęcia jak je rozmieścić i jakie gatunki tam posadzić . Jeśli chodzi o żywotniki to były już posadzone przez dewelopera od , którego kupiliśmy dom . Tylko tuje to pomysł mojego męża .Elfirku a co pod oknami proszę pomóż.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"tuje" to spolszczenie łacińskiej nazwy żywotnika - Thuja.

 

Żeby pomóc, musiałabym lepiej orientować się w działce, mieć jakiś plan, wiedzieć jak planujecie działkę zagospodarować. Masz sporą działkę - projektowanie jakiś małych wycinków, a nie całościowo może nie dać spodziewanego efektu, bo np. zasłonę przeciwwietrzną na tarasie należy budować już od siatki ogrodzenia.

Jeden krzew osłony ci nie da, trzeba zbudować cały pas krzewów.

Masz na razie nieładnie wykończony taras - by osłonic ten betonowy mur pomalowany farbą, przydałyby się dookoła jakieś rośliny. W dodatku masz dość niewdzięczny kolor elewacji, co też będzie wpływać na dobór kolorów w okolicach tarasu.

 

Jak mam zrobić plan rabat z dokładnym rozmieszeniem i doborem gatunków - to jest właśnie projekt i mój zawód z którego się utrzymuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko , na środku działki zrobiłam kicz numer 1 , ponieważ sadząc tam roślinki , których zdjęcia mogę wysłać później , przedzieliłam działkę na połowę , jak sobie wyobraziłam jak to wszystko urośnie to działki z tyłu nie będzie widać , więc myślę to zlikwidowaniu tego i przesadzeniu roślin w inne miejsca .Czy mam rację , a może się mylę bo już sama nie wiem co o tym myśleć ?Zdjęcie numer 5

P1141973.jpg

P1141972.jpg

P1141974.jpg

P1141971.jpg

P1141977.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak można zaaranżować sam taras:

 

http://img830.imageshack.us/img830/2528/p1141973.jpg

 

Pod samymi schodami wąski na 10-20 cm pasek kostki - zapobiegnie wydeptywaniu trawnika przy zejściu ze schodów i ułatwi jego koszenie, bo będzie można dokaszać do krawędzi kostki.

 

Pasek po obu stronach tarasu przechodzi w ścieżki o szerokości ok 120 cm -ustawiłam tam ceramiczne donice na rośliny sezonowe, zioła do kuchni.

Po prawej stronie, między kolumną a domem proponuje ustawić kratownicę na pnącza. Ścieżka (po skręceniu na bok zmienia szerokość na 80-100 cm) odchodzi w tym miejscu o ok 60 cm od tarasu tworząc małą rabatkę na której będzie można posadzić powojnik z grupy tangutica (np. "Bill McKenzie") a spodem posiać szałwię omszoną.

Na tarasie masz po lewej taki wąski fragment, na którym ciężko coś będzie sensownie ustawić - można tu zbudować wysoką na 50 cm donicę z desek drewnianych (lub wymurować z klinkieru i zaizolować od wewnątrz folią, wyprowadzić jedynie w kierunku trawnika drenaż) i sadzić lub siać tam co roku jakieś kwiaty jednoroczne (aksamitki, nagietki) albo zrobić ziołowy ogródek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku bardzo bardzo dziękuję , też myslałam o tej kratownicy , już nawet zakupiłam roślinki pnące jednak nie wiem czy będą dobrze wyglądały na tle elewacji domu , jest to wilec Heavenly Blue ,oprócz tego mam dwa tzw drzewka szczęścia, i trzy odmiany trawy kostrzewę, białą i pampasową różową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj ewentualne rozwiązanie do strony zachodniej :

http://img828.imageshack.us/img828/5191/p1141974.jpg

 

Ścieżka łukiem prowadzi do ściany garażu tworząc małą rabatkę na której może stanąć niewielkie drzewko - np. katalpa "Nana" a pod nim krzewy ozdobne

Na ścianie garażu można umieścić niską drewutnię (o ile nie potrzeba dużo drewna).

Osłonięta jest ona szeroką rabatą ze świerkami (np. kłujący, Engelmanna, biały), kolumnowymi jałowcami: zielony "Obelisk" i żółte "Schneverdinger Goldmachangel", małym świerkiem kłującym "Glauca Globosa", czerwona pęcherznicą, tawułą trójłatkową, płożącym jałowcem o niebieskim odcieniu i kostrzewą lub owsem wieczniezielonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wilec Heavenly Blue ,oprócz tego mam dwa tzw drzewka szczęścia, i trzy odmiany trawy kostrzewę, białą i pampasową różową.

 

wilec jest jednoroczny. Trawa pampasowa ci się nie uda, wymaga dużego doświadczenia w uprawie i zabawy w osłanianie. Nie wiem co masz na myśli pisząc o drzewkach szczęścia? Ja znam pod ta nazwą grubosza drzewiastego i jest to roślina pokojowa a nie do ogrodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...