Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

dorota - ja zrozumiałam, że wywieziona została tylko ziemia z wykopu pod piwnicę. Reszta została na działce.

 

Ja też. Ale z drugiej strony różne rzeczy już widziałam, dlatego pytam.

A z podglebiem na wierzchu ciężko trawnik zakładać.

Z kolei czasami przeoranie, a potem posianie trawy załatwia problem błota na działce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki krzew lub coś innego rosnącego do 1,5-2 m poradzi sobie w bliskim sąsiedztwie żarłocznych brzóz?

 

Jak będziesz podlewać i nawozić to każde. Gorzej, jeśli tego nie planujesz. Stawiałabym na:

- śnieguliczkę białą

- tawlinę (Sorbaria sorbifolia)

- zadrzewnię (Diervilla)

- jałowce "Mint Julep" - znoszą lekki półcień

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir,

 

Powiedz mi bardzo proszę jakie drzewa owocowe będą rosły w "trudnej" glebie. Trudnej znaczy bardzo piaszczyzstej i suchej.

I drugie pytanie - jakie drzewo liściaste - można na takiej ziemii posadzić. Zalezy mi na niezbyt wysokim wzorście ale rozłożystym, które w ciągu lata da sporo cienia.

 

z góry dziekuję za informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolei czasami przeoranie, a potem posianie trawy załatwia problem błota na działce.

 

Czasami :)

Miałam klientkę, która próbowała sobie założyć tak trawnik, to jej na przedwiośniu cały zgnił plackami, bo 3 tygodnie był pod wodą. Błędem było to, że trawnik był jedyna rośliną w ogrodzie. A trawa korzeni się tylko na 15-20 cm.

 

Dlatego polecam drzewa. Doskonale przebijają się przez warstwy gleby i wzdłuż korzeni oprowadzają wodę. Do małych ogródkach można szukać form kolumnowych, ale to nie jest konieczne. Bardziej niż na trawę stawiałabym na obsadzenia krzewami i drzewami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi bardzo proszę jakie drzewa owocowe będą rosły w "trudnej" glebie. Trudnej znaczy bardzo piaszczyzstej i suchej.

 

Aronia.

 

Można spróbowac też z dzikimi owocowymi: tarniną, świdośliwą.

 

I drugie pytanie - jakie drzewo liściaste - można na takiej ziemii posadzić. Zalezy mi na niezbyt wysokim wzorście ale rozłożystym, które w ciągu lata da sporo cienia.

 

Wysoko szczepiona brzoza "Youngii'

mydleniec wiechowaty - jak działka jest osłonięta lub w strefie 6B, bo młody okaz trochę wrażliwy na mrozy

klon jesionolistny "Odessanum", "Variegata" - najszybszy chyba wzrost

jesion mannowy - jak działka jest osłonięta lub w strefie 6B, bo może marznąć

glediczja (najlepiej Sunburst)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 tygodnie był pod wodą. Błędem było to, że trawnik był jedyna rośliną w ogrodzie.

 

W takich warunkach to młode krzewy i drzewka też nie dałyby rady.

Jeśli na wierzchu jest glina i badanie geologiczne głębszych warstw też wykazało gliny, a woda po deszczach nie odpływała i nie odpływa (jeszcze w tej chwili ma prawo nie odpływać, jeśli głębsze warstwy gleby są zamarźnięte) to trzeba założyć drenaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szkołce nieopodal mnie znalazłem następujace rodzaje klonów:

Czy któryś z nich polecałabyś? Nie wiem co oznaczają lipterki "Pa" lub "Np" przy nazwach.

 

 

Klon jesionolistny "Auratum" Np

Klon jesionolistny "Aureovariegatum" Np

Klon jesionolistny "Aureovariegatum" Pa

Klon jesionolistny "Flamingo" Np

Klon jesionolistny "Variegatum" Np

Klon jesionolistny "Variegatum" Pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich warunkach to młode krzewy i drzewka też nie dałyby rady.

.

 

To raczej zależy jakie krzewy. Wierzby, choiny, metasekwoja, derenie itd. z zalaniem powinny sobie radzić - w końcu takie warunki występują w ich naturalnych środowiskach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pa - to jest forma pienna (czyli wyprowadzony jeden pęd, prosto, na konkretną wysokość - powinna być podana)

Na - naturalna (w przypadku klonów jesionolistnych, młode egzemplarze maja krzaczasty wzrost)

 

Najwolniej z tych wszystkich rośnie klon "Flamingo"

Wybierz ten, który ci się podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie glinianym tematem.

Plan mam taki, oceńcie czy dobry:

- nawieźć piasku gruboziarnistego ok 10 cm

- na to glebogryzarka

- nawiezienie dodatkowej warstwy lżejszej ziemi

- nawóz zielony

- przeorać

- obornik?

- zostawić do następnego roku

 

Przepraszam, ze meczę z tą gliną, ale lubię zajmować się ogrodem, blokuje mnie ta glina.

 

Ziemia z wykopu zalegała na większej powierzchni działki,dodatkowo zdjęliśmy jeszcze trochę centymetrów z powierzchni, aby coś później nawieźć. Dodam, że na działce jest bardzo łagodny spadek, który chcę utrzymać przy pomocy nawiezionej ziemi.

Jak głębokie muszą być studzienki chłonne?

Dziękuję za wszelki wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz przekrój glebowy? Robiliście badania gruntu przed budową?

 

Moim zdaniem obornik jest ok, jak zamierzasz od razu zakładać ogród. Inaczej cały azot ci wypłucze wgłąb.

 

Lekkiej ziemi dowiozłabym dopiero pod sam trawnik przy jego zakladaniu. Pod rabaty nie ma sensu - co to dla krzewu jest 10 cm ziemi?

 

Za dużo planujesz nawożenia: i żyznej ziemi i obornika i jeszcze nawozu zielonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...