Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

z tym może być problem, zależy od "gładkości " słupa moja sąsiadka ma na swojej posesji taki słup i tez chciała go czymś obsadzić, właśnie winobluszczem, bluszczem... słup na nieszczęście jest tak gładki, że rośliny po prostu "ześlizguja" się. Pewnie trzeba dać jakąś siatkę lub inne podpórki, ale tu pewnie też jakieś obwarowania są w ingerencję dotyczącą struktury słupa;) roślina mogła sobie wejść po prostu ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfirku :) Bardzo proszę o pomoc. Mam pytanie na które pewnie dawałaś już odpowiedź, ale nie potrafię znaleźć tego wątku.Wybacz!

Lada moment muszę dokonać zmiany nasadzeń, przy siatce ogrodzeniowej (strona południowo-wschodnia). Na rabacie będzie wolne miejsce, długoścć rabaty od pni "sąsiadów" to 3 m a szerokość tej rabaty od siatki to z 2,5 m.Przed rabą ciągnie się trawiasta ścieżka szeroka na 2,5 m.Ci "sąsiedzi" to wysoki na 3 m cyprysik Squarrosa i thuja Szmaragd.Podoba mi się układ 3 świerków serbskich wsadzonych w trójkącie * . * Czy według Ciebie zmieszczą się tam?

Jeżeli to widzisz, to w jakich odległościach wsadzać: od płotu (żeby z czasem go nie zniscczyły) i jaką odłegłość zachować między świerkami, ten trzeci mógłby być trochę wysunięty do przodu ? Ten cyprysik ma 2 pnie i gałęzie rozłożyste, czy to nie będzie przeszkodą ? Przycinać ?

Ile takie dorosłe serby wsadzone w grupie mogą mieć u podstawy ? Dodam jeszcze, jest to bardzo wietrzne miejsce, a serby byłyby ok 7-8 m od ściany domu.

Przepraszam za tyle pytań ale bardzo proszę Cię o poradę :)

 

 

 

*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 pytania- kiedy najwcześniej mogę przesadzic z donicy do ogrodu świerk srebrny? Ma ok 2m,wybraliśmy świetk u sprzedawcy (był w domu w święta) i przekopał nam z ziemi do donicy,teraz chciałabym go wysadzic do ogrodu.Drugie - jakie rośliny,krzewy i niższe drzewa mogę wsadzic przed domem,między planowaną kostką brukową - teren mokry,gliniasty.Chciałabym,żeby trochę tę wodę odsączyły.

I trzecie - gdzie mogę sprawdzic jaki system korzeniowy mają drzewa i krzewy - mam na jednej części działki POŚ z nitkami rozsączającymi i mogę tam posadzic tylko te rośliny,których system korzeniwy nie zniszczy POŚ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir,

w ubiegłym roku kupiłam w sklepie hiacynty, zakwitły pięknie, ususzyłam jak trzeba, cebule zimowały w piwnicy. Wykiełkowały pod koniec stycznia, przeniosłam więc do domu, posadziłam w ziemi i ... Te główne kiełki ani drgną dalej, wybijają za to liczne boczne pędy, ale tylko liście rosną... Jest szansa, że wypuszczą z głównego pędu pąki kwiatowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałam raczej o jakiejś kompozycji drzew i krzewów wokół niego... (nie za gęstej, żeby można się było do niego dostać).

 

Na kompozycję muszę mieć informację o ilości miejsca na to przewidzianego. Bo w dużym ogrodzie możesz przesłonić własnym laskiem :)

 

Do tego gleba i wilgotność, żeby dobrac rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lada moment muszę dokonać zmiany nasadzeń, przy siatce ogrodzeniowej (strona południowo-wschodnia). Na rabacie będzie wolne miejsce, długoścć rabaty od pni "sąsiadów" to 3 m a szerokość tej rabaty od siatki to z 2,5 m.

 

Świerk serbski jak ma 10 lat ma od 1,5 do 2,3 m średnicy (zależnie od kształtu rośliny matecznej i warunków siedliska), ale dorosły okaz ma czasem i 8 metrów średnicy. Więc jak odpowiedzieć ci na twoje pytanie?

Ogród nie jest statyczny, rośliny nie zatrzymują się ze wzrostem w najbardziej odpowiedniej chwili. Zawsze musisz brać pod uwagę, że coś trzeba będzie wyciąć, coś przesadzić a coś innego przyciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 pytania- kiedy najwcześniej mogę przesadzic z donicy do ogrodu świerk srebrny?

 

Jesli ziemia nie jest zamarznięta a świerk nie puścił młodych przyrostów to możesz teraz. Jesli puścił przyrosty, to dopiero kiedy świerki w gruncie też ruszą.

 

Glina - kilka razy w tym wątku były proponowane rośliny na gliny

Mokry grunt zniesie choina, derenie krzewiaste (bialy, rozłogowy, świdwa), metasekwoja, kalina, bez czarny, czeremcha, ambrowiec, grujecznik, wierzby itd.

 

Na POŚ najwyżej byliny i trawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

chciałam poprosić o radę, jestem posiadaczką widocznych na zdjęciach kosodrzewinek, drzewka stoją u mnie na balkonie, który jest dosyć wietrzny i wystawiony na mocne słońce. w sklepie ogrodniczym w którym je zakupiłam polecono mi, żebym przed zimą okryła doniczki, tak też zrobiłam, poza doniczkami miałam założyć na nie "kapturki" z agrowłókniny, stały tak okryte całą zimę, dzisiaj je zdjęłam i oto co pod nimi zastałam :( drzewka zupełnie straciły swój kolor i dość intensywnie gubią pożółkłe igiełki. nie mam właściwie żadnego doświadczenia jeśli chodzi o iglaczki, dlatego chciałam zapytać czy to normalne, że tak odchorowują zimę i czy jest szansa, że jeszcze odbiją? czy powinnam teraz czymś specjalnym je podlewać, czy zostawić w spokoju?

 

z góry dziękuje za odpowiedź i ewentualne rady,

pozdrawiam serdecznie.

4.jpg

3.jpg

2.jpg

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, chce kupic opryskiwacz z dysza, znalazlam gardene, greenmil i marolex. pierwsze dwa w podobnej cenie, marolex znaczaco odbiega cenowo. funkcje dysz, cisnienia, pojemnosc 5 l. taka sama. greenemil ma dodatkowo manometry. czym powinnam sie kierowac przy wyborze, wiesz moze czy jakosciowo te 3 marki sa podobne? za duzy wybor, normalnie osiolkowi w zloby dano :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świerk serbski jak ma 10 lat ma od 1,5 do 2,3 m średnicy (zależnie od kształtu rośliny matecznej i warunków siedliska), ale dorosły okaz ma czasem i 8 metrów średnicy. Więc jak odpowiedzieć ci na twoje pytanie?

Ogród nie jest statyczny, rośliny nie zatrzymują się ze wzrostem w najbardziej odpowiedniej chwili. Zawsze musisz brać pod uwagę, że coś trzeba będzie wyciąć, coś przesadzić a coś innego przyciąć.

 

A jak są blisko siebie w trójkącie (czyli mają gorsze warunki siedliskowe) to może by się zmieściły? Sąsiednie rośliny to prawie 3m cyprysik Squarossa(raczej za duży na przenoszenie) i thuja Szmaragd (2 m).Mogłabym jeszcze wysadzić Szmaragda to na długości byłoby z 4 m,ale co z szerokością ?Zakładam, że od płotu odległość 1,5 m ( 2 szmaragdy) i ten trzeci przed nimi w odległości metra (jego gałęzie wchodziłyby na ścieżkę, ale tam ma ona 2,5 m szerokości, więc dałoby się przejść).

W lini tego ogrodzenia jest takie misz masz iglaków, rosną tak szmaragdy, sunkisty,cisy,choiny kanadyjskie (jak je wsadzałam to byłam kompletnie zielona w temacie i zamiast je jakoś pogrupować, to sadziłam na przemiam).

W tym miejscu muszę wsadzić coś iglastego, by zasłonić brzydki widok za sprawą sąsiada :( W pierwszej wersji myślałam o sunkiście lub choinie (mogłabym ją przycinać dla zagęszczenia),ale te serby chodzą za mną.Twoja opinia trochę mnie zasmuciła, potwierdziła moje obawy.

Tak tylko kombinuję, bo jeżeli nie te serby, to co byś sugerowała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga Elfir,

poradź proszę czy trawę pampasowa się tnie?? wiem, że była mowa o niej, ale jak czytam opinie to ile osób tyle opinii, jedni tną, inni nie, ale nie znalazłam opinii fachowca. Mam dwie kępy, który dobrze przezimowały, są teraz takie blade i wyschnięte, więc co robić? przycinać, jeśli tak to jak? czy czekać aż się zazielenią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfirku,

 

znów przyszłam poporade. Mam bzy, wykopane w styczniu, stoją w garazu. Miały być wsadzone od razu, ale przyszły mrozy i wiadomo nie wyszło. Teraz mam pytanie co z nimi zrobić? one sa bez ziemi, korzenie okręcone folią.

 

Będzie z nich coś jeszcze? czy wymagają namoczenia korzeni przed wsadzeniem? może jakiś preparat? czy już moge wsadzać czy jak całkiem miną mrozy?

 

Dzięki za wysłuchanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kompozycję muszę mieć informację o ilości miejsca na to przewidzianego. Bo w dużym ogrodzie możesz przesłonić własnym laskiem :)

 

Do tego gleba i wilgotność, żeby dobrac rośliny.

 

Elfirku, dziękuję za chęć pomocy! :hug:

 

Poniżej zdjęcie działki z domem. Czarna kropa to słup. Zielone - to świerki pospolite - narazie mają 1,5 m. Bordowa kropa - to kasztanowiec co kwitnie na czerwono - posadzony w zeszłym roku - zobaczymy czy przetrwa zimę...

 

Bardzo mi zależy na ładnej kompozycji od strony domu i drogi.

Gleba jest gliniasta (jak jest susza - to sucha jak kamień, jak leje, to bagno). Miejsce cały czas nasłonecznione.

 

Zapomniałam o leszczynie, która rośnie obok słupa (niebieska kropa). Do ogrodzenia od słupa jest przeszło 8 m.

 

 

Zdjęcie0018 słup.jpg

Edytowane przez naberia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir, czytam i czytam ale jednak o pomoc fachowca muszę poprosić. Na sam początek chce rozpocząc od projektowania przodu domu.

Z przodu przy płocie 16 m (korzystając oczywiście z twojego pomysłu) myślę o posadzeniu drzew (widziałam twojego projemtu i podoba mi się bardzo)klon globosom, przy płocie ogniki szkarłatne, reszta to mały krzewy. Tak naprawde nie znam się na tym jakie, to co wyczytałam w necie to wiem. Proszę o pomoc jakie krzewy, w jakich odległościach i ile. Chcę pod to wszystko dać agrowłuknine i posypać część kamykami, część korą. Tak naprwde wiem tylko ogólny zarys jak ma to wyglądać i nic poza tym. Nie chcę przy płocie iglaków, tak jak wszyscy w okolicy. Proszę o pomoc, bo już czas żeby to wszystko kompletować a mi się już płakać chce z powodu mojej niewiedzy. Mam nadzieję, że podzielisz się ze mna swoim pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, poza doniczkami miałam założyć na nie "kapturki" z agrowłókniny, stały tak okryte całą zimę,

 

Kosodrzewina pochodzi w górskich hal, gdzie -40 stopni zimą to typowa temperatura. Po co więc je okrywać? Agrowłóknina zablokowała dostęp światła, co doprowadziło do degradacji chlorofilu w igłach.

Kapturkami osłania się gatunki cienioznośne (różanecznik) i zrzucające liście.

 

Natomiast bardzo dobrej osłony wymaga ziemia w donicy. Zamarznięta ziemia uniemożliwia korzeniom pobór wody. Dlatego donice trzeba chronić przed mrozem.

 

Igły pewnie opadą ale jesli roślin żyje to się zregeneruje. Podlewać normalnie, żeby korzenie nie przeschły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy fioletowa budleja podsadzona białymi różami i do tego szałwia i kocimiętka będą dobrze wyglądały ?

Ale z chęcią zobaczyłabym jakieś realizacje właśnie z budleją.

 

Mam dostęp do tych samych inspiracji, co ty - z google :)

 

Twoje zestawienie jest klasyczne dla tego krzewu - biel, srebrzystości, fiolety, niebieskości.

Możesz pomyśleć tez o perowskii, baptyzji, lawendzie, czyśćcu wełnistym, gipsówce płożacej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...