Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

na nasłoneczniony balkon można jeszcze: Plectrantus, bacopę, werbenę, uczep (Bidens), Brachycome, złocień (Argyranthemum), kocanki włochate, lantana, Scaevola, portulaka,

 

z mniejszych - lobelie, aksamitki, żeniszki, szałwia błyszczaca, celozja, smagliczka, starzec (Cineraria), gazania, małe dalie, koleus, heliotrop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może zamiast robić kolejna wysepkę, po prostu połączysz rabatkę ze świerkiem z rabatką ze studzienkami?

 

Myślałem nad ale. odciął bym nasyp zostawiając wąskie gardło (ok 2,5 metra) między rabatą a ogrodzeniem. Przed ogrodzeniem jest pas 2m poniżej poziomu nasypu. Musiałbym przesadzić świerk i wszystkie nasadzenia pod nim ;-(

 

rabaty.jpg

 

za nasypem będą rosły thuje lub inne iglaki (tam woda nie zalega)

 

Przedłożona rabata zasłoniłaby wzniesienie i drzewka z tyłu.

Z tyłu nie mogę posadzic zbyt dużych drze ponieważ korzenie mogły by uszkodzić rozsądzenie oczyszczalni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad ale. odciął bym nasyp zostawiając wąskie gardło (ok 2,5 metra) między rabatą a ogrodzeniem. Przed ogrodzeniem jest pas 2m poniżej poziomu nasypu. Musiałbym przesadzić świerk i wszystkie nasadzenia pod nim ;-(

 

Dlaczego? Nie rozumiem w czym ci świerk przeszkadza?

 

za nasypem będą rosły thuje lub inne iglaki (tam woda nie zalega)

Przedłożona rabata zasłoniłaby wzniesienie i drzewka z tyłu.

Z tyłu nie mogę posadzic zbyt dużych drze ponieważ korzenie mogły by uszkodzić rozsądzenie oczyszczalni

 

Rabata przecież nie musi składać się z wysokich roślin. Może zawierać wyższe akcenty (jak istniejący świerk) , średnie (kalina koralowa, dereń biały, wierzba Hakuro-Nishiki, bez czarny, niewielkie odmiany zywotnika i choiny) i niższe (trawy ozdobne, języczka, świecznica, kosaciec syberyjski, krwawnica pospolita)

 

http://images47.fotosik.pl/1410/8709279f7aa3bd2b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie.

Pisząc "glina" mam na myśli gleby gliniaste. Oczywiście skałą macierzystą takich gleb jest najczęściej glina (wg. prawidłowego nazewnictwa geologicznego)

 

Margiel zaś to skała. Gleba wytworzona na takiej skale to rędzina.

Margle zawsze są silnie zasadowe.

 

duduś - zadawaj pytania w odpowiednich wątkach.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie :) mam do przesadzenia z działki dziadków mnóstwo roślin - typy rozchodniki, gęsiówka,skalnica itp.Początkowo chciałam robic skalniak na skarpie z jednej strony tarasu (taras wysoki na ok,70 cm,mąż się uparł na balustradę ze względu na dzieci),po przeczytaniu forum, skalniaka nie chcę już robic (wokół same pola,wierzby,choc teren zróżnicowany,sporo wzniesień) i teraz się zastanawiam gdzie te rośliny posadzic.Na razie plany robię wstępne,bo jest tak,ze dostaję ileś tam roślin i mam je na juz do wsadzenia:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

one niespecjalnie na gliny sie nadają - jak jest za mokro to gniją.

Trzeba im stworzyć stanowisko z przepuszczalna ziemią. Zwykle przy robieniu bruków, krawędzie chodników są obsypane piaskiem - to dobre miejsce, mozesz zrobić z tych roślin opaski wokół ścieżek, na krawędzi rabat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elfir, mam jeszcze jedno pytanie

Co radzisz zrobić z ziemią na mojej działce? Obecnie jest 20-30cm humusu, reszta to glina, na części działki jest posiana trawa i teraz a także po deszczach jest tam dość grząsko, gdzie nie ma trawy jest jeszcze gorzej. Wzdłuż domu będzie drenaż, zrobię spadek od domu w kierunku ogrodzenia, przy trzcinowym płocie będzie podwyższona rabata.

Muszę dowieźć ziemi aby wyrównać teren bo jeśli przerzucę to co jest to przy domu będzie owszem więcej humusu ale reszta to goła glina będzie. Zastanawiam się nad zamówieniem czarnoziemu, nie wiem tylko czy nie zrobi mi się z tego głębsze grzęzawisko.

A może to co jest wymieszać z piaskiem? Albo czarnoziem plus piasek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twoim problemem jest brak wymieszania nawiezionej warstwy ziemi z pierwotną glebą. Woda przepływa przez nawiezioną ziemię i zatrzymuje się na glinie i nie wsiąka dalej.

 

Jeśli nie chcesz orać, to jedynym rozwiązaniem jest nasadzenie większych drzew, które przebiją warstwę gliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glebogryzarka nie jest w stanie przekopać się na 30 cm.

Glebogryzarką przemielisz tylko to, co nawiezione.

 

Pamiętaj, że glina jest żyzna - nie ma potrzeby nawozić nowej żyznej ziemi.

Może po prostu wykorzystaj pod trawnik tą nawieziona ziemię z nasypu a nasyp usyp ponownie z częściowo wybranej gliny w ogrodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz je nawet posadzić w jednym dołku - ale czy w iglakach nie chodzi o to, by podziwiać ich naturalny pokrój?

 

Niepotrzebnie myślisz o nasadzeniu w formie jednego rzędu. Dlatego nie posadzić węższych iglaków a przed nimi coś niższego i kontrastowego?

 

Elfirku, wybacz, że jeszcze raz zapytam, to jakie węższe iglaki poleciłabyś w tym miejscu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...