Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jestem z zachodniopomorskiego.

Z tym ze chce male kupic i poczekac az dorosna:)

jakbym mial wydac na 200 sztuk po 200 pln to ...... nie mialbym co dziecom dac jesc;) musialyby te thuje obgryzac ;)

 

Nie myślałam, żebyś zaraz taką ilość dużych kupował :) . Ja tez kupuję małe. Warto jednak coś dużego posadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna prośba. Po środku trawnika mam dwie rabaty żwirowe w kształcie kół o średnicy ok. 1,5 m. Są usytuowane mniej więcej w jednej linii, a odległość między nimi ok. 2 metry. Czy np. magnolia, buk płaczący pasują na takie wyeksponowane place, czy zaproponowałabyś coś innego?

Te żwirowe rabaty są z przodu domu. Takie "żwirowe koło" mam również wkomponowane w samym rogu tarasu, nie osłoniętego żadnymi nasadzeniami. Taras ma wysokość ok. pół metra. Może na tym kole umieścić buk płaczący i coś obok - już niżej i poza tym kołem np. wierzbę kulistą, jakiś iglak? Chciałabym osłonić trochę ten taras, a poczynając od rogu tarasu mam ok. 2 m długości na jakieś nasadzenia. Co myślisz Elfir o tej mojej "radosnej twórczości"? Z góry dziękuję za drobne sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna prośba. Po środku trawnika mam dwie rabaty żwirowe w kształcie kół o średnicy ok. 1,5 m. .

 

Nie rób wyrywkowo swojego ogrodu. Najpierw określ jaki ma mieć charakter, jaki styl?

Bo ja buku na żwirowej rabacie nie widzę. Bardziej coś śródziemnomorskiego - lawendy, juki

 

Poza tym takie ściśle geometryczne kształty jak koła muszą korespondować z resztą zagospodarowania działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rób wyrywkowo swojego ogrodu. Najpierw określ jaki ma mieć charakter, jaki styl?

Bo ja buku na żwirowej rabacie nie widzę. Bardziej coś śródziemnomorskiego - lawendy, juki

 

Poza tym takie ściśle geometryczne kształty jak koła muszą korespondować z resztą zagospodarowania działki.

 

No właśnie, też mi się tak wydawało, że ten buk na żwirowej rabacie nie pasuje, a tak mi zaproponowano w firmie projektującej ogrody: na jednym kole wysoki buk płaczący, na drugim - obok - magnolia. Zamówiłam projekt, dostałam wstępną wersję i jakoś cienko to widzę. Dlatego postanowiłam z Tobą skonsultować to, co wydawało mi się absurdalne. No i niestety, potwierdziłaś moje wątpliwości. Co do tych kształtów, to ścieżki ułożone z kostki mają formę łuków, na wejściu i wjeździe też są delikatne wzory w kształcie kół i łuków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir,

proszę o radę, chodzi o Trzmielinę w moim ogrodzie posadzoną wiosną ubiegłego roku (niestety nie znam nazwy konkretnej odmiany, raczej taki zwarty pionowy krzaczek). Jeszcze miesiąc temu była soczyście zielona, tak wyraźnie na śniegu się wyróżniała, a teraz wszystkie krzaczki zrobiły się całkiem brązowe (jasnobrązowe), czy możliwe, że zmarzła? (mieszkam na Dolnym Śląsku i zima nie była jakaś straszna w tym roku. Czekać czy usunąć ją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://http://imageshack.us/photo/my-images/856/sam0973f.jpg

To już moja ostatnia próba. Elfir dziękuję za wskazówki.

U podnóża skarpy, tak mniej więcej w linii brzóż lub nawet trochę na skarpie chciałabym posadzić klona. To dobry pomysł? Nie wiem dokładnie jaka jest wysokość skarpy, a tym samym na jakiej wysokości jest taras i nie mam teraz możliwości tego zmierzyć. Zastanawiałam się czy taki szczepiony klon da mi tam cień ze względu na jego wysokość ( w szkółce mają najwyższe 2- 2,5 m), no ale jak będzie rósł wzwyż to chyba spełni moje oczekiwania. Brzozy rosą dokładnie od strony południowej i daja lekki cień. Od zachodu latem świeci mocno słońce, moze lepsze byłyby kratki z pnączami, nawet takie w donicach, można by je po prostu postawić na tarasie.? Sama już nie wiem.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może wrzuć tą propozycję, bo jakoś ciężko mi to sobie wyobrazić takie symetryczne koła z niesymetrycznymi nasadzeniami.

 

Problem ze żwirem i liściastymi polega na tym, że trzeba wybierać potem liście.

 

Wyżej wrzuciłam foto z koncepcjami, które otrzymałam od projektanta. Będę wdzięczna, jeśli rzucisz okiem i cokolwiek podpowiesz. Dzięki, dzięki, dzięki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zuzia, jest taki program Google Earth (bezpłatny), dostępny jak nazwa wskazuje z wyszukiwarką Google.

Te zdjęcia – zrzuty ekranowe są właśnie z tego programu (kliknij na fotki, to się powiększą).

 

Screen-shot-2012-03-13-at-11.07.jpg Screen-shot-2012-03-13-at-11.18.jpg

 

W tym programie możesz znaleźć dowolne miejsce, popatrzeć z góry, zapisać lokalizację, pozwiedzać fotografie. W niektórych częściach Polski podgląd z satelity można powiększyć tak bardzo, że widać, jak śmieje sie moja córka, długopis.

 

Ja zrobiłam plan swojego ogrodu właśnie w ten sposób. Zdjęcie satelitarne, choć niezbyt aktualne z wiosny 2009, bardzo mi pomogło umiejscowić drzewa i krzewy. To dobre wspomaganie dla wyobraźni :)

Poniżej mój ogród

satelita_30marzec2009.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już wierzę, że wiosna w ogrodzie :D

Oczar zaczął kwitnąć:

OCZAR(1)_13marzec2012.jpg (kliknąć fotkę, żeby powiększyć)

 

Dla zainteresowanych:

w prawym górnym rogu widać dolne gałęzie świerka Brewera, w lewym górnym – ognik szkarłatny, a obok oczaru kosodrzewina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze miesiąc temu była soczyście zielona, tak wyraźnie na śniegu się wyróżniała, a teraz wszystkie krzaczki zrobiły się całkiem brązowe (jasnobrązowe), czy możliwe, że zmarzła?

 

Najprawdopodobniej przed wiosną zmienia liście na nowe. Jeśli oczywiście mowa o trzmielinie Fortune'a. Bo jeśli kupiłaś jakiś ciepłolubny gatunek to mógł nie przeżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już moja ostatnia próba. Elfir dziękuję za wskazówki.

 

Ale twój link jest nieprawidłowy, sama sprawdź:

http://http://imageshack.us/photo/my-images/856/sam0973f.jpg

 

ZUZIA - jest tak ładny wątek, gdzie można się nauczyć wklejać zdjęcia i robić wiele prób, aż w końcu się uda.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?51245-Jak-doda%C4%87-zdj%C4%99cia-%C5%BCeby-by%C5%82y-widoczne-na-forum

 

A tu jak to zrobić krok po kroku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?197051-Jak-umie%C5%9Bci%C4%87-zdj%C4%99cie-na-forum

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej przed wiosną zmienia liście na nowe. Jeśli oczywiście mowa o trzmielinie Fortune'a. Bo jeśli kupiłaś jakiś ciepłolubny gatunek to mógł nie przeżyć.

 

Elfir i Summer, to dzisiejsza fotka trzmielinek, bo jeśli nic nie mylę są tutaj dwie różne. Tak wyglądają w całym ogrodzie po zimie

 

Trzmieliny_13marzec2012.jpg (klik, żeby powiększyć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zachodu latem świeci mocno słońce, moze lepsze byłyby kratki z pnączami, nawet takie w donicach, można by je po prostu postawić na tarasie.? Sama już nie wiem.

 

A nie możesz zrobić i tego i tego : czyli drzewo i skrzynie?

Może pergola?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir i Summer, to dzisiejsza fotka trzmielinek, bo jeśli nic nie mylę są tutaj dwie różne. Tak wyglądają w całym ogrodzie po zimie

 

[ATTACH=CONFIG]106092[/ATTACH] (klik, żeby powiększyć)

 

No moje są zdecydowanie calusieńkie brązowiutkie ;-/ poczekamy zobaczymy ;-) jak napisała Elfir nie jest wykluczone (i całkiem prawdopodobne), że wzięłam jakiś gatunek ciepłolubny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...