Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czyli jest szansa. Ale czy tak cięta kwitnie ? Kiedy Twoja sąsiadka ją tak tnie ? Wiosną, czy już po kwitnieniu ?

 

Ona ją tnie po kwitnieniu, ale wiem to tylko dlatego, że widziałam tę tawułkę kwitnącą. Jakoś nigdy nie zdarzyło mi się zaobserwować dokładnie kiedy tnie, bo ja mam więcej możliwości oglądania jej właściwego ogrodu, a nie podjazdu do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, bo nie wiem co im jest.

Może być - zła gleba, przemarznięcie, obsikanie przez zwierzę, przeschnięcie jesienią i wiele innych czynników.

Nawet nie wiesz co masz posadzone (a ja takich mikroskopijnych okazów nie rozpoznam na zdjęciu) - może to jakiś wrażliwy na mróz gatunek świerku a zeszłej zimy była gruba pokrywa śnieżna lub cieplej?

 

W każdym razie mała szansa na chorobę czy szkodnika, bo one nie atakują zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir mam do Ciebie pytanie , kupiłam roślinki ;TAWUŁA SZARA GREFSHEIM , DEREŃ BIAŁY SIBRICA , PORZECZKA KRWISTA , CYPRYSIK LAWSONA , ŚWIERK CONICA , RHODODENDRON , HOSTA , RÓŻA MARSZCZONA , PIGWOWIEC JAPOŃSKI WIERZBA MANDŻURSKA .Jaką ziemię kupić do tych roślin i na jakich stanowiskach je posadzić ?Moja ziemia to glina i piach .Jeszcze jedno czy da się z tych roślin coś skomponować , jakąś rabatę ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir mam do Ciebie pytanie , kupiłam roślinki ;TAWUŁA SZARA GREFSHEIM , DEREŃ BIAŁY SIBRICA , PORZECZKA KRWISTA , CYPRYSIK LAWSONA , ŚWIERK CONICA , RHODODENDRON , HOSTA , RÓŻA MARSZCZONA , PIGWOWIEC JAPOŃSKI WIERZBA MANDŻURSKA .Jaką ziemię kupić do tych roślin i na jakich stanowiskach je posadzić ?Moja ziemia to glina i piach .Jeszcze jedno czy da się z tych roślin coś skomponować , jakąś rabatę ?

 

UF, aż się wtrącę. SORRY

Rene najpierw wymyśl rabatę a potem kupuj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir mam do Ciebie pytanie , kupiłam roślinki

 

Powiedz mi - dlaczego kupowałaś rośliny nie znając ich wymagań? Dlaczego kupowałaś nie zaplanowawszy sobie wcześniej rabaty? Dlaczego kupowałaś po jednej sztuce rośliny, które w zasadzie sadzi się w grupach?

Ręce mi opadają! Tyle tu się o tym pisze i jak grochem o ścianę. :(

 

To są popularne rośliny i bez problemu ich wymagania znajdziesz w internecie, chociażby tu:

http://www.ibro.pl

 

Czy da się skomponować?

Zdaniem projektanta nie, bo mają różne wymagania glebowe, oświetleniowe, wilgotnościowe.

Ale jak je sobie posadzisz razem to pewnie będą jakoś rosły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku wklejam zdjęcia od frontu domu które chciałaś .Na stronie 234 wkleiłam zdjęcia z roślinami które już tam są posadzone .Proszę o pomoc w uporządkowaniu tego wszystkiego .żeby było jak najmniej terenu do koszenia trawy.

 

Żeby to uporządkować trzeba by najpierw wymyślić kształt rabat. Dużych, gdzie będzie miejsce na rozrastające się rośliny, a nie małe wysepki napaćkane przypadkowymi nasadzeniami.

Niech te rabaty razem tworzą jakieś sensowne rozwiązanie przestrzenne, na przykład niech coś osłaniają, tworzą zakątki w ogrodzie, przejścia, by można było spacerować.

 

Potem trzeba sobie przemyśleć jaki sie ma warunki na tak utworzonych rabatach. Kupujesz bardzo przypadkowe rośliny. Nawet nie wiesz, czy będzie im pasowała gleba na twoim ogrodzie. Robiłaś chociażby najprostsze badanie odczynu?

Masz takiego różanecznika - potrzebuje on kwaśnej, przepuszczalnej ziemi i CIENIA. Masz jakieś duże drzewko, które daje cień?

Sama przyznałaś, że twój różanecznik słabo wygląda a kupujesz nowego?

 

Następnie zrób sobie spis tego co masz.

Wiele roślin powinno się sadzić w grupach, bo to podkreśla ich urodę.

Niektóre rośliny potrzebują neutralnego tła, by je wyeksponować.

Sa rośliny tła (pęcherznica, tawuła) i sa rośliny pierwszego planu (szczepione iglaki, wymyślne odmiany liściaste).

 

Przykładowo - hortensja Anabelle lepiej wygląda na ciemnym, zielonym tle (np. świerków, żywotników, lasu) niż w otwartej przestrzeni. Ale to roślina tła - może być sadzona w dużych kępach na obrzeżach ogrodu, a nie jako główny element kompozycji. Ale jeśli chcemy z tej hortensji zrobić rabatę na pierwszym planie, musimy dodać jej coś wyrazistego, jakiś akcent przyciągający uwagę. To może być np. duży dzban albo jakieś atrakcyjne drzewko czy jakaś roślina szczepiona. Albo coś o kontrastowym, mocnym, czerwonym kolorze, np. śliwa dziecięca.

 

Poczytaj o wymaganiach posiadanych roślin i podziel sobie te rośliny wg wymagań glebowych i wodnych.

Zobacz ile czego masz, co można przesadzić a co nie.

Jesli czegoś juz przesadzić nie można, to wokół takiego egzemplarza twórz rabatę roślin o podobnych wymaganiach jak istniejąca.

 

Tak naprawę przeprojektowanie ogrodu z istniejących przypadkowych roślin jest o wiele trudniejsze niż zaplanowanie od początku, dlatego nie jestem w stanie spojrzeć na małe zdjęcie i powiedzieć posadź to i to.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to przeżyłam, a potem przesadzałam i przesadzałam :)

 

Zanim odezwą się fachowcy coś podpowiem:

 

Wierzbę mandżurską posadź jako soliter. Ma bardzo ozdobne gałązki. możesz ją potem podsadzić czymś niziutkim. Spróbuj ja trochę kształtować, można przycinać, naciągać gałęzie. Moja np. jest po 4 latach zaledwie wysokości 2,5 m, ale za to dość szeroka. Dwa razy ją przesadzałam zanim znalazłam jej właściwe miejsce. Jak ją kupiłam miała główny pieniek z kilkoma gałęziami. Najniższą z nich naciągnęłam w bok i teraz ma bardzo fajny kształt - taka rozczochrana włoszka :)

 

Pigwowiec japoński – najlepiej posadź kilka krzaczków razem w nasłonecznionym miejscu. Urosną na jakiś 1m wysoko, ale będą się rozkrzewiać. Posadź nie gęściej niż co jakieś 60 cm. Uprzedzam, że ciężko pielić pod nimi, bo kłują. Najlepiej zastosuj agrowłókninę. Ja tego nie zrobiłam i teraz cierpię, a one paskudnie wyglądają poprzerastane trawą. Wcześnie kwitną i u mnie w 2 ostatnich sezonach powtórzyły kwitnienie.

 

Dereń – nie jest wymagający. Za to jego czerwone pędy pięknie wyglądają późną jesienią i zimą, jak czerwona chmura. Posadź kilka krzewów w odległości około 1m od siebie, a z nimi drzewa o białej korze np. brzozy, których jest spory wybór jeśli chodzi o wysokość, pokrój i szybkość wzrostu. To samograj kompozycyjny. Pod dereniami możesz posadzić funkie, czyli hosty - lubią cień i wilgoć.

Są jeszcze inne derenie, równie wdzięczne rośliny. Lubią być mocno cięte. Wtedy szybko się rozrastają, a najpiękniej wybarwiają się młode pędy.

 

Tawuła szara – wyrośnie na 2 metry co najmniej i tyleż szerokości. Posadź wzdłuż ogrodzenia. Lubi słońce i półcień. Daj jej dobrą ziemię.

 

Rododendron – nie sadź w pełnym słońcu i pamiętaj, że jestkwaśnolubny. Możesz posadzić w jednej kompozycji ze świerczkiem białym – lubi kwaśną glebę, tak jak rododendron. Tyle, że rododendron (nie wiem jaki kupiłaś) wyrośnie większy i szybciej niż świerczek. Świerczek zachowa naturalny pokrój stożkowy. Rośnie wolno - u mnie w ciągu 4 lat urósł może z 10-15 cm.

Jak chcesz mieć pożytek z roślin kwaśnolubnych, przygotuj im stanowisko odpowiednie i tych typowo kwaśnolubnych nie mieszaj z innymi. Będzie łatwiej o nie dbać. Szczególnie jeśli chodzi o rododendrony, bo mają płytki system korzeniowy, więc trzeba dbać by miały odpowiednio wilgotno. Woda niestety szybko wypłukuje składniki pokarmowe i to jest trudne wyhodować sobie pięknego rododendrona.

 

Róże pomarszczone u mnie rosną na rabacie jakieś 7 m x 2m. Rabata ma już 3 lata i zamierzam pomyśleć czym by tu ją podsadzić, bo róże od dołu wyglądają trochę łyso.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, miałam taki zamiar, tylko nie wiem jak nisko mogę. TO mój lęk dotyczący wszystkich roślin, które trzeba ciąć.

Kiedy sadziłam te róże wyglądały prawie jak „patyczki”. Dopiero w zeszłym roku wyglądały jak krzaczki 0,5 -0,7 m wysokości. Dlatego pomyślałam o zastosowaniu „wypełniacza”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, a miałabyś może radę dla mojego oczaru ?

 

OCZAR(1)_13marzec2012.jpg

To aktualne zdjęcie.

Czy można mu pomóc, żeby bardziej się rozkrzewił? Ciąć, albo dokarmić?

Rośnie na granicy rabaty przygotowanej dla kwaśnolubnych z tzw. lasem zasłaniającym ją od południa. Ten lasek jest bardzo młodziutki, więc ciągle sporo tu słońca.

Trzmieliny_13marzec2012.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od strony domu możesz zrobić to tak - w odległości ok 2 m od słupa posadzić trzy świerki a na ich tle kompozycję z dużych krzewów liściastych i iglastych kolorowych (żywotniki, dereń jadalny, kalina). A pomiędzy domem (a w zasadzie oknami wychodzącymi na ten słup) a słupem, w połowie odległości posadzić drzewko o szerokiej, rozłożystej koronie, np. katalpę, wierzbę babilońską "Tortuosa", jakaś wisnia ozdobna, np. "Shirofugen", jabłoń ozdobna

 

W ten sposób tworzysz dwie przesłony:

http://images35.fotosik.pl/1221/0432c4fd83f55390.jpg

 

Dziękuję Elfir.

Niestety jest ze mnie kompletny ogrodowy laik :( Stąd moje kolejne pytanie: Jak posadzić te 3 świerki? w rządku czy wokół słupa?

Na szczęście nie mam okien od strony słupa. Chciałabym tylko, żeby od strony większej częsci ogrodu i od drogi, nie było go aż tak widać...

 

Mam jeszcze jedno pytanie - jak mogłabym wykończyć małą nieregularną co do kształtu oraz wysokości (max 40 cm) skarpę. Teraz jest tam geowłóknina. Ohyda czarna, z której kora spada. Zastanawiam się czy jej nie zlikwidować w miejscu spadu i nie zasiać tam trawy... Może jest jeszcze jakieś inne wyjście? Jak tam zasadzę coś płożącego, to mina pewnie lata, zanim by zasłoniły tą geowłókninę :(

 

Zdjęcie0049.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, a miałabyś może radę dla mojego oczaru ?

 

Mam radę dla ciebie - bądź cierpliwa. Ogród nie powstaje w ciągu dwóch-trzech lat (chyba, że sadzisz duże egzemplarze).

Oczary słabo tolerują cięcie, bo wolno rosną (czyli wolno regenerują).

A powinny rosnąc w miejscu słonecznym lub półcienistym, w glebie lekko kwaśnej lub obojętnej.

 

Róże możesz ciachnąc nawet przy ziemi - i tak odbije.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest ze mnie kompletny ogrodowy laik :( Stąd moje kolejne pytanie: Jak posadzić te 3 świerki? w rządku czy wokół słupa?

 

Sadziłabym w trójkąt. Świerk ma kształt stożka, toteż dwa posadzone obok siebie pośrodku dadzą szczelinę w kształcie V. Stąd potrzeba trzeciego, który lukę wypełni.

 

Mam jeszcze jedno pytanie - jak mogłabym wykończyć małą nieregularną co do kształtu oraz wysokości (max 40 cm) skarpę. Teraz jest tam geowłóknina. Ohyda czarna, z której kora spada. Zastanawiam się czy jej nie zlikwidować w miejscu spadu i nie zasiać tam trawy... Może jest jeszcze jakieś inne wyjście? Jak tam zasadzę coś płożącego, to mina pewnie lata, zanim by zasłoniły tą geowłókninę :(

 

Wywal szmatę a gdzieś z boku zrób sobie rozsadnik na byliny okrywowe - siej lub dziel.

W tym roku możesz posiać gęsto onętka, czarnuszkę i nagietki.

Na razie nie masz tam cienia, więc możesz dac rośliny lubiące nasłonecznienie.

 

Z tym, że masz tam najwyraźniej źle wyprofilowana skarpę - dlatego ci wszystko zjeżdża. Skarpa powinna być łagodna a nie z takim spadkiem!

 

Możesz przejechać się samochodem z przyczepką i nazbierać kamieni na polach a potem ułożyć je w tym miejscu. Albo zrobić klasyczny murek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręce mi opadają! Tyle tu się o tym pisze i jak grochem o ścianę. :(

 

nie masz Ty6 teciuśko - oj nie - każdy - ami,ami, a moje, a co ja mam robić :D

A ja - kupiłem dzisiaj dla brzoskwini Sylit (jako zamiennik miedzianu bo czas zmienić) - wapno dla drzew i trawnika, coś dla hortensji na mączniaka - i kurzy nawóz w granulacie.

Wszystkiego mam zamiar używać w ciepłą sobotę

Dobrze wymyśliłem?

Dobra to już pora i czas ?

:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Elfir, proszę podpowiedz co zrobić.

Mam na działce przy granicy z sąsiadem dwie około 10 metrowe brzozy. Zanim kupiłam działkę sąsiad je przyciął na wysokość ok 6 metrów. Teraz wyglądają nieciekawie, od miejsca cięcia odchodzą długie, łyse konary. Gałęzie boczne są równie długie i łamliwe Mam zamiar je skrócić i przyciąć również boczne gałęzie. Chciałabym je zagęścić. Teraz pytanie -Mogę? Nie pogorszę sprawy? No i kiedy najlepiej je przyciąć, bo w sieci znajduję sprzeczne informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

n

Dobra to już pora i czas ?

 

Wapnowanie raczej wykonuje się jesienią.

Sylit działa w temp. powyżej 7 stopni

Jeśli miałeś mączniaka w zeszłym roku to opryskaj wszystko wokoło tej hortensji.

Jeśli zapobiegawczo, to akurat hortensja jest mało podatna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kiedy najlepiej je przyciąć, bo w sieci znajduję sprzeczne informacje.

 

Zimą, ale najlepiej jesienią. Brzozy cięte na wiosnę obficie wydzielają soki z ran co powoduje osłabienie rośliny.

Zasadniczo brzóz nie powinno się ciąć wcale, bo tracą ładny pokrój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...