Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir, podpowiedz proszę co mogę posadzić pod brzozą płaczącą ? To strona południowa, patelnia, ta brzoza daje bardzo niewiele cienia. Na około brzozy w odległości 0,5 m mam rozplenice i szałwię ozdobną. Chodzi mi o tą część tuż przy pniu brzozy. Próbowałam lawendę, ale słabo rośnie. Nie chcę tam kory bo wywiewa, kamyczków też nie. Problemem też jest to, że ta brzoza ma pełno korzeni bardzo płytko. Najchętniej dałabym tam runiankę, lub bluszcz, ale w słońcu to chyba kiepski pomysł...

A wrzośce ? Dały by radę między tymi korzeniami ?

 

Dziękuję

Edytowane przez kondoria
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na przyklejony temat w tym dziale: "Zestawienia roślin" - masz tam wypisane rośliny na gleby gliniaste. ...

 

Elfir, też bym popatrzyła w te zestawienia, ale nijak nie mogę dojść jak dobrać się do tego przyklejonego tematu. Pomożesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze ktoś mi podpowie co to za kwiat?

Jedno zdjęcia mało wyraźne, ma gruby pieniek i kwiaty podobne do malwy

Może to Ketmia Syryjska?

 

Przy okazji mam pytanie do Elfir:

Jak to jest z drzewami, które się przycina - czy pień i korzenie rosną wtedy wolniej? Chcę posadzić przed domem coś, co być może będzie robiło za choinkę. Będzie rosło na wysepce tuż przed domem. Zastanawiam się czy wybrać coś co niewielkie rośnie, czy coś do przycinania, tylko co potem z korzeniami? Nie jest to niebezpieczne dla fundamentów czy podjazdu?

Edytowane przez andulka
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir,

 

potrzebuję posadzić coś co odgrodzi mnie od sąsiada....

 

tak to wygląda

 

URL=http://www.fotosik.pl]http://images39.fotosik.pl/1384/d89f33e7d215c543med.jpg[/url]

 

na 10 metrach mam jego betonowy płot i jest blaszak garaż... postoi on pewnie ze 2 lata - więc pierwsze rośliny miałyby ciemno.... potem jak kończy się płot sąsiada - mam siatkę ogrodzeniową - czyli non stop światło.

 

Jeśłi chodzi o podłoże - to sam piach i nic więcej - generalnie suchy teren

 

co mógłbym posadzić żeby szybko urosło i odcięło mnie od sąsiada i jego .... gołębnika :( chodzi mi o naturalną gęstą zasłonę )

 

z góry dziękuje wszystkim za pomoc....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir,

mam pytanie, rozczarowały mnie rododendrony w ogrodzie (tzn. jeden zmarzł a drugiego zjadł pies ;-) tak czy siak myślę o zastąpieniu ich juką ogrodową (chodzi o zielone, zimozielone, nie iglaki) wystawa wsochdnio-południowa (popołudniem robi cie tam cień), martwi mnie tylko, że ziemia po rodo. jest trochę zakwaszona a dla juki to chyba źle. Co o tym myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam do obsadzenia pas ziemi pomiędzy domem a chodnikiem szeroki na około 70-100 cm miejsce zacienione od pólnocy

co polecicie tam posadzić??

 

Cis "Hicksii" strzyżony, mahonia - ale gleba musi być żyzna i nie za sucha.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z drzewami, które się przycina - czy pień i korzenie rosną wtedy wolniej? Chcę posadzić przed domem coś, co być może będzie robiło za choinkę. Będzie rosło na wysepce tuż przed domem. Zastanawiam się czy wybrać coś co niewielkie rośnie, czy coś do przycinania, tylko co potem z korzeniami? Nie jest to niebezpieczne dla fundamentów czy podjazdu?

 

Do przycinania najłatwiej świerka - może klujący, bo ma głębszy system korzeniowy niż inne.

Do wolnego wzrostu to chyba najlepiej jodłę koreańską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co mógłbym posadzić żeby szybko urosło i odcięło mnie od sąsiada i jego .... gołębnika :( chodzi mi o naturalną gęstą zasłonę )

.

Jeśli to ma być tylko żywopłot to jałowiec chiński "Spartan", "Obelisk"

Ale za garażem, w cieniu, to lepiej posadzić krzew liściasty, np. świdośliwa powinna dać radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie odnośnie topoli. Ok. 10 metrów od domu rośnie kilka młodych, jak rozpoznałam topoli osika, kwiaty ma męskie. Słyszałam, że topole są niezdrowe, rosną duże i póki młode lepiej wyciąć. Szkoda mi ich, ładnie wyglądają. Czy rzeczywiście lepiej je wyciąć??

 

A co jest niezdrowego w topolach? Jeść je chcesz? :)

 

Rosną duże, to fakt, bo to normalne drzewa są. I rosną szybko, bo to topole, ten typ tak ma.

Czy zostawić czy nie, zależy od ciebie

Ale bierz pod uwagę, że w przyszłości mogą zacieniać ci za bardzo działkę i "śmiecić" liśćmi. A młode drzewko do 10 lat wycinasz bez zezwolenia. Więc jak marzysz o słonecznej patelni trawnika, to za 10 lat możesz kląć. Ale jak chcesz sobie zrobić tajemniczy, zacieniony ogród to będzie jak znalazł.

 

Co najwyżej rozważ, czy nie warto ich trochę przerzedzić. Im rosną luźniej, tym ładniejsze korony tworzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...