Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witaj Elfir,

mam pytanie, rozczarowały mnie rododendrony w ogrodzie (tzn. jeden zmarzł a drugiego zjadł pies ;-) tak czy siak myślę o zastąpieniu ich juką ogrodową (chodzi o zielone, zimozielone, nie iglaki) wystawa wsochdnio-południowa (popołudniem robi cie tam cień), martwi mnie tylko, że ziemia po rodo. jest trochę zakwaszona a dla juki to chyba źle. Co o tym myślisz?

 

 

Juka wymaga pełnego słońca i nie toleruje kwaśnej ziemi. Wręcz przeciwnie, wymaga zasadowej.

A więc diametralnie różne wymagania wodne, glebowe, słoneczne i sama wielkość rośliny.

Porównywanie juki z różanecznikiem to jak porównywanie konia z samochodem - kompletnie inny rodzaj transportu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, ze to mogłaby być jakaś roślina typowa do sadzenia na skalniakach np macierzanka, rojniki itp ?

 

A nie będzie to za niskie? Raczej myślałam o wydmuchrzycy piaskowej, kostrzewie Mariera, perłówce (Melica) itp.

Ale oczywiście rozchodniki, macierzanki, rojniki mogą być, jeśli jest tam słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pod tym klonem też chyba coś musiałabym posadzić żeby nie było łyso.

 

Trawy ozdobne - np. rozplenica, jakiś niski iglak np. świerk "Nidiformis", jodła balsamiczna "Nana"

 

To małe niskie i czerwone to żurawka :)

 

Koniecznie muszę zmierzyć tą rabatę i wtedy zapytam o ilości sztuk, żeby nie przesadzić ani w jedną ani w drugą stronę.

 

Jak sobie zmierzysz, to narysuj na papierze milimetrowym i wrysowuj rośliny.

Jak nie dobieram roślin sztywno wg. m2, ale w trakcie rysowania rysuję sobie kółka aż wypełnią zaplanowaną przestrzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mahonia nie jest wysoka - dorasta co prawda do prawie metra, ale ładniej wygląda jak się ja strzyże niżej.

Masz tam 1 m szerokości, więc jak najbardziej można ją podsadzić żurawkami, bergeniami, ciemiernikiem, funkiami, zimozielonymi turzycami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, niebawem zaczynam sadzić drzewa w moim drugim już leśnym ogrodzie. Mam 1 ha ziemi, dom będzie parterowy - Jaskółka 2. Gleba 5 kl, fragment 4-ej. W mojej ocenie ocena zbyt słaba, zboże rosło tam całkiem ładne. Chcę dookoła posadzić różne drzewa iglaste w taki sposób, żeby nie trzeba ich było rozgęszczać. Dwa rzędy z przesynięciem, żeby się ładnie osłonić . Co sadzisz o rozstawie co 4 m, odległość między rzędami 2m? Czy może raczej rozstawa co 3m i przesunięcie 2,5m ?

Kiedyś myślałem o tujach, ale nazwałaś to zdaje się tak, jakby kierownik planował to z magazynierem. Bardzo sygestywne. Podziałało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyprinus - najlepiej iśc do lasu i pomierzyć w jakiej odległości stoją drzewa :)

 

Nie robiłabym takiego szpaleru. Raczej zagajniki.

Mieszany żywopłot z różnych drzew iglastych nie będzie wyglądał dobrze.

W zasadzie na takiej glebie nadaje się przede wszystkim sosna (czarna, pospolita) + akcenty z daglezji, świerku białego, kłującego, Engelmana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam prawie w lesie. Obserwuję, co się dzieje, gdy na czas nie wykonano czyszczenia. Odległości około 4 m są ok, drzewa nie są rachityczne i korony się złączą. No i mam trochę doświadczeń własnych, bo "własnemy rencamy" posadziłem kilka tysięcy drzew i krzewów na poprzednim, 2,6 ha podwórku. Tu mam tylko hektar. Dom z tarasem i wjazdem zajmują 1000m, czyli 10%. Zależy mi na sadzie, powinien się udać. I oczko wodne koniecznie. Na oczyszczalni ścieków niczego nie posadzę. W poprzednim domu miałem właśnie coś na kształt zagajników. Teraz, jeśli wjadę z drzewami za blisko środka, to zabraknie miejsca na sad. Działka ma wymiary około 125 x 85m. Stąd myśl o podwójnym szpalerze. Niekoniecznie bardzo regularnym. Może przepleść liściastymi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lasu jest 500m na północ. 2-3 domy niezbyt blisko. A dookoła pola i łąki. Nie lubię ciekawskich, dlatego chcę się osłonić. Poza tym drzewa zatrzymają częściowo wiatr. Zabiłaś mi klina. Może od frontu (wjazd od szerszego boku, od wschodu) dać coś niższego, od północy kępy drzew, żeby nie zasłonić całkiem lasu. A od południa (droga i wgląd na taras) oraz od zachodu (sąsiad i wgląd na taras) mocniej się osłonić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wielką prośbę o poradę, mam ogródek w lesie, i zastanawiam się jak go urządzić, żeby był przyjemnym miejscem, niestety będzie bardzo intensywnie użytkowany przez dzieciaki, i z tym mam największy problem, czy jakąś trawę do biegania po niej da się tam wyhodować, bo jak nie to zrobi się straszne klepisko :( a jak nie trawnik to jak fajnie wygospodarować tam miejsce na zabawy, gry w piłkę, basenik i piaskownicę itp. do tego zastanawiam się jak zaaranżować miejsce wokół tarasu, może trochę go w ogóle powiększyć.... oczywiście ze wszystkich stron chciałabym sie odgrodzic od otoczenia, żeby ten ogródek był takim zagajnikiem leśnym ale nie wiem jakimi roślinami to ładnie zrobić.... a na dodatek ogródek jest dosyć mały, (na zdj. wygląda na większy).

ogrod1.jpg

ogrod2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie będzie to za niskie? Raczej myślałam o wydmuchrzycy piaskowej, kostrzewie Mariera, perłówce (Melica) itp.

Ale oczywiście rozchodniki, macierzanki, rojniki mogą być, jeśli jest tam słońce.

 

Fakt, nie wiem dlaczego nie wzięłam pod uwagę traw sucholubnych :) Trawy jak najbardziej będą mi tam pasować.

Dziękuję Ci bardzo po raz kolejny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jakąś trawę do biegania po niej da się tam wyhodować, bo jak nie to zrobi się straszne klepisko :(

 

Będzie ciężko bez dużych nakładów finansowych. Dlaczego:

- cień drzew. Trawa potrzebuje słońca. Trzeba prześwietlić korony sosen, może przerzedzić drzewostan?

- susza. Trawnik potrzebuje dużych ilości wody. Drzewa wypijają wszystko. Bez automatycznego systemu nawadniania niemożliwe będzie dostarczenie odpowiedniej ilości wody.

- gleba. Trawnik potrzebuje żyznej gleby o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie (pH 6-7). Bory sosnowe sadzono na najgorszych, jałowych glebach bielicowych, które na dodatek są kwaśne a igły sosnowe dodatkowo zakwaszają. Potrzeba nawieźć żyznej ziemi o obojętnym odczynie i co jakiś czas wapnować trawnik.

 

Poza tym dzieci ci wydepczą wypielęgnowany, drogi trawnik w miejscu intensywnych zabaw np. pod huśtawką. Na placu zabaw dla dzieci lepszy będzie piasek lub wykładzina z tworzywa (pianka lub sztuczna trawa).

 

Pozostałe obsadzenia:

Spójrz, co teraz rośnie pod sosnami w okolicy. Jakieś mizerne porosty, z trudem trawa. Wszystko rozbija się o brak wody i konkurencję drzew w dostępie do składników odżywczych.

Jeśli nawieziesz ziemi i założysz automatyczne podlewanie to będziesz mogła posadzić rośliny cienioznośne, chociażby różaneczniki i azalie, które lubią kwaśną glebę i odpowiada im mikroklimat lasu sosnowego. Poza tym poradzi sobie czeremcha (Prunus serotina) a po zwapnowaniu irga, leszczyna, mahonia, dereń, jaśminowiec, śmiałek darniowy, paprocie, cienoznośne byliny. W jaśniejszym miejscu hortensje i cyprysiki, a w plamach słońca - wrzosy i wrzośce, jałowce, świerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam posadzone przy ogrodzeniu żywotniki w odstępach 80cm .Jakimi roślinami podsadzić te żywotniki ?Proszę o pomoc:confused:

 

A co ci się podoba. Możesz posadzić małe krzewy, byliny, trawy.

Żywotnik to neutralne tło. Wszystko pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...