Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzięki! To bardzo cenne dla mnie uwagi! A czy jest sposób na to, by te jałowce nie przesychały w środku, albo przesychały mniej? Lepsza ziemia, nawozy?

 

Nie - każdy niemal iglak, prócz np. cisów potrzebuje dużej ilości światła. Im bardziej gęsty tym mniej światła dochodzi do wnętrza korony, więc dla rośliny jest nieopłacalne utrzymywanie tam w środku żywych igieł, skoro nie będą spełniać swojej funkcji asymilacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy jeżeli nie umiem znależć przyczyny usychania tui to mogę profilaktycznie czymś opryskać . Jest coś uniwersalnego? , czy raczej skłaniać się w kierunku środka na grzyby?

 

Kupiłam w małej doniczce żonkile , są tam 4 cebulki czy powinnam przesadzić do trochę większej doniczki ? żeby łatwiej im się kwitło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma środków uniwersalnych. Nawet środki przeciwko grzybom sa różne, w zależności od gatunku grzyba a czasem nawet od pory roku.

Przestrzegam przed bezmyślnym używaniem chemii w ogrodzie, bo w ten sposób można wytruć pszczoły i inne pożyteczne owady.

 

Jeżeli schną u ciebie w ogrodzie, to nic dziwnego - masz wyjątkowo niekorzystne warunki do wzrostu żywotników - sucha, piaszczystą glebę. Bez nawiezienia gliny i kompostu oraz systemu automatycznego nawadniania nigdy nie będa wyglądac dobrze.

 

Narcyzów (żonkile to nazwa grupy odmianowej narcyzów) nie trzeba przesadzać do większej doniczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, pomóż mi proszę...

Nie mogę nic dobrać jako tło dla perowskii. Chciałabym coś liściastego do max 3 metrów wysokości, o pokroju kolumnowym i idealnie by było, żeby kwitło w innym terminie ...

Pod perowskią dam niskie trawy.

Wiem, że iglaste by pasowało, ale wolałabym coś liściastego... Jest coś takiego ?

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a miedzian jest silnym środkiem , bo po rozgarnięciu kory widziałam pleśń ?

 

Ta pleśń żeruje na martwej materii organicznej (czyli korze) i nie jest groźna dla żywych roślin.

 

Miedzian to po prostu związek miedzi.

Uzywa się go ZAPOBIEGAWCZO przeciwko parchowi w sadach oraz chorobom bakteryjnym (np. rak bakteryjny drzew pestkowych, zgnilizny bakteryjne).

Dla roślin ozdobnych ma ograniczone stosowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę nic dobrać jako tło dla perowskii. Chciałabym coś liściastego do max 3 metrów wysokości, o pokroju kolumnowym i idealnie by było, żeby kwitło w innym terminie ...

 

Nie ma kolumnowych liściastych do tej wysokości, które rosną tak bez cięcia.

Wśród gatunków liściastych krzewów w ogóle trudno znaleźć coś kolumnowego, poza berberysem Thunberga.

Może puść różę pnącą przy podporze?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondoria, przemyśl te liściaste. Perowskia zgubi liście i liściaste zgubi liście. Zostaną Ci, skądinąd efektowne, białe łodygi na tle gałęzi. Na ciemnej zieleni Perowskia zimą to miodzio, a z liściastymi wg. mnie będzie bałagan (zimą).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko problem z tym, że to jest róg, którego jednym bokiem są thuje sąsiada, cały rząd, więc one robią za iglaste tło z jednej strony. Właśnie w tym rogu chciałabym coś klolumnowego, żeby kwitło.

W ostateczności faktycznie dam iglaka, lub różę pnącą, ale może coś się jednak znajdzie co by pasowało. W Ibro szukałam i nic...

Oczywiście może to być coś do cięcia

 

Edit:

Mam jeszcze jeden pomysł, tylko nie wiem czy to byłoby ok ?

Gdybym dała iglaka kolumnowego np jakiegoś jałowca i puściła na nim białego clematisa ?

Elfir, co myślisz ?

Edytowane przez kondoria
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir,

 

posadziłem thuje szmaragd... Sprzedawca powiedział że powinienem podsypać je nawozem. Powedz prosze jaki jest dobry nawóz do iglaków? i kiedy mam je podsypać?

 

Iglaki mają około 50-70 cm wysokości. Posadziłem je tydzień temu, na działce mam sam piach - więc wykopałem obszerne dołki i nasypałem tam czarnoziemu - dopieto w taki grunt wsadziłem rośliny.

 

z góty dziękuję za informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir,

 

posadziłem thuje szmaragd... Sprzedawca powiedział że powinienem podsypać je nawozem. Powedz prosze jaki jest dobry nawóz do iglaków? i kiedy mam je podsypać?

 

Iglaki mają około 50-70 cm wysokości. Posadziłem je tydzień temu, na działce mam sam piach - więc wykopałem obszerne dołki i nasypałem tam czarnoziemu - dopieto w taki grunt wsadziłem rośliny.

 

z góty dziękuję za informację.

 

A jak obszerne te dołki - metr średnicy? Dałeś im czarnoziem, to odpuść sobie ten nawóz w tym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to rozszączanie nie mogło by być za garażami?

 

zaznaczyłam całą oczyszczalnię na czerwono, nie da się jej przesunąć ani zmienić miejsca rozsączania. Wczoraj mąż nawet się zgodził, żeby te garaże postawić po lewej stronie od wjazdu :D ucieszyałm sie jak głupia, ale od rana siedzę i czytam i raczej nie ma takiej opcji, zeby cokolwiek postawić na oczyszczalni, nawet miejsca parkingowe :( ... zadałam jeszcze pytanie na forum, czekam aż ktoś odpowie ...

 

Teraz wpadło mi do głowy, żeby postawić je wjazdem w stronę domu (tak jak Ty proponowałaś) i cofnąć po za drenaż, ale nie wiem czy się zmieszczą ... tam jest 7 m szerokości, a od granicy rosną sosny ... moglibyśmy je wyciąć

Już sama nie wiem ... :/

Kopia działka - mapka.jpg

Edytowane przez Trajkotka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...