Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir, a jakby Trajkotka zrobiła warzywnik skrzyniowy? Mogłaby go spokojnie umieścić nad oczyszczalnią. Bo to taki ładny pomysł, żeby z przodu zrobić zagajnik.

Ja mam warzywnik skrzyniowy i to jest świetne, bo nie muszę na czworakach pielić. Truskawki i poziomki też tu hoduję.

Garaż paskudny osłoniłabym pergolami z pnączami, winorośl można zaprowadzić, bo to przecież nasłoneczniona strona. Trajkotka chciałaby rododendron, ale chyba tu za mało miejsca i cały dzień byłby na słońcu :)

hmm ja chyba pozostane przy warzywniku w ziemi, bo planuję marchewkę, pietruszkę, cebulę, sałatę, fasolkę szparagową, groszek, koperek ... heh długo by wymieniać ;)

 

Rododendron mi się straaasznie podoba, ale chyba by jeszcze bardziej przyciągał wzrok na garaże ;)

Warzywa nie są w stanie przeszkadzać oczyszczalni, niezależnie czy w skrzyniach czy w gruncie.

 

Jesli chodzi o garaże, to trzeba do nich zrobić brukowany podjazd, dlatego tak bardzo nie leżą mi w tym miejscu

Garaż już na 100% musi tam zostać, bo mąż zaczął robić murki ... może uda mi sie go jakoś zasłonić tymi pnączami :)

jasnozielone to rośliny ozdobne, o które będziesz normalnie dbać a ciemnozielone to: żywopłot oddzielający warzywnik od części "oficjalnej" i drzewo -soliter.

Sad bym zrobiła przy warzywach.

dziękuję :*

Mój warzywnik i sad zajmują większość ogrodu od zachodniej strony. Pod oknami sypialni mam 6 wiśni, 5 agrestów, 2 aronie, mały maliniak. Skrzynie, 180 x 180 cm każda, są 4 piętrowe. Dwie zajmują wyłącznie truskawki i trochę poziomek. Jedna jest pomidorowa, albo paprykowa, albo ogórkowa, a w jednej na górze zioła, a niżej sałata, rzodkiewki... Robiąc zdjęcie za plecami miałam duży maliniak (jakieś 250 x 250 cm) w rogu ogrodu, przestrzeń roboczą i kompostowniki.

[ATTACH=CONFIG]109690[/ATTACH]

 

Mam też borówke amerykańską (4 szt), ale posadziłam ją na granicy wrzosowiska i lasku we frontowej części ogrodu :) Lubi kwaśno, to tam ma.

 

Tu masz 2 fajne skrzynki :)

[ATTACH=CONFIG]109691[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]109692[/ATTACH]

 

Jest taki wątek „Jak zrobić ukryty ogródek warzywny”

fajny :) zapisałam sobie Twojego posta i będę studiowała jak dojdę do tworzenia warzywnika ... może zrobię normalny ogródek i postawię takie skrzynki na zioła i poziomki :)

 

Dziewczyny - bardzo Wam dziękuje za kazdą podpowiedź i opinię :*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny, a powiedzcie mi jak to jest z tym sadzeniem warzyw nad oczyszczalnią: nam gość od oczyszczalni mówił, że nad samym tunelem (bo mamy tunelowe rozprowadzenie z oczyszczalni biologicznej) i w pasie 2m z każdej strony nie powinno się sadzić warzyw ze względu na (chyba) bakterie coli, ktore zostają w tej oczyszczonej już wodzie... Teraz jak czytam, proponujecie nad drenażem, czyli chyba podobnie zanieczyszczone/oczyszczone;) ścieki tam trafiają... Myślicie, że nie ma co się bać? U mnie też warzywniak najlepsze miejsce miałby wlaśnie nad tym rozprowadzeniem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yuka, nad rozprowadzeniem usypałam górkę i na niej są trawy, liliowce i inne cuda. Część jest wysypana kamieniami - piarg pomiędzy roślinami.

Warzywnik mam całkiem gdzie indziej.

Jak Cię straszył tymi bakteriami, to dziwne, bo w końcu nawóz - obornik powinien być tego pełen. :)

 

Trajkotka, nie musisz wszystkiego płasko robić. Część w skrzynkach – to fajne i jakieś pergole z winoroślą. Dodaj do tego róże pnące, posadź koniecznie borówkę amerykańską. Odmiana Chandler ma wielkie owoce jak paznokieć u dużego palca u nogi. Dzieci je uwielbiają (ja też). Jesienią przebarwia liście się na czerwono. Aronia to druga pożyteczna ozdoba – i kolorowe liście. Są takie odmiany truskawek, które nazywają pnącymi. Mam takie - pyszne - tylko, że bardziej się zwieszają niż pną :) . Można je uprawiać w skrzynce zawieszonej na kratce pergoli.

 

Ach, popisałabym więcej, ale muszę wrócić do mojej gazety, bo jutro idzie do druku. :)

Można zrobić tajemniczy ogród warzywny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny, a powiedzcie mi jak to jest z tym sadzeniem warzyw nad oczyszczalnią: nam gość od oczyszczalni mówił, że nad samym tunelem (bo mamy tunelowe rozprowadzenie z oczyszczalni biologicznej) i w pasie 2m z każdej strony nie powinno się sadzić warzyw ze względu na (chyba) bakterie coli, ktore zostają w tej oczyszczonej już wodzie... Teraz jak czytam, proponujecie nad drenażem, czyli chyba podobnie zanieczyszczone/oczyszczone;) ścieki tam trafiają... Myślicie, że nie ma co się bać? U mnie też warzywniak najlepsze miejsce miałby wlaśnie nad tym rozprowadzeniem...

hmmm ja o tym nie słyszałam...

Trajkotka, nie musisz wszystkiego płasko robić. Część w skrzynkach – to fajne i jakieś pergole z winoroślą. Dodaj do tego róże pnące, posadź koniecznie borówkę amerykańską. Odmiana Chandler ma wielkie owoce jak paznokieć u dużego palca u nogi. Dzieci je uwielbiają (ja też). Jesienią przebarwia liście się na czerwono. Aronia to druga pożyteczna ozdoba – i kolorowe liście. Są takie odmiany truskawek, które nazywają pnącymi. Mam takie - pyszne - tylko, że bardziej się zwieszają niż pną :) . Można je uprawiać w skrzynce zawieszonej na kratce pergoli.

 

Ach, popisałabym więcej, ale muszę wrócić do mojej gazety, bo jutro idzie do druku. :)

Można zrobić tajemniczy ogród warzywny :)

zapisałam :D

ehhh żebym ja miała takie pomysły na mój ogród ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ehhh żebym ja miała takie pomysły na mój ogród ... :)

Trajkotka, po to tu między innymi zaglądasz, żeby mieć pomysły.

Ja może mam przewagę na innymi początkującymi, bo jestem grafikiem i ciągle rozwiązuję jakieś „puzzle”.

Zdradzę Ci, że każdy grafik musi dużo oglądać prac innych grafików. Ogrodnicy tak samo. W ten sposób napędza się własne pomysły, przetwarza i modyfikuje.

Wpisz w google / grafika takie hasła jak: wooden vegetable garden, wooden planters, garden planters, grass garden i po prostu garden. Angielskie, bo wybór zdjęć jest dużo bogatszy niż w polskich hasłach. Oczywiście w Anglii inny klimat, ale chodzi o ogólne pomysły, sposoby zagospodarowywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w tej czesci tez ma byc taras taki maly dokladnie jak wymiar tej wneki. Te sciezka z prawej strony drzwi juz istnieje, tak bym ja zostawil. Bo szkoda mi mojej ciezkiej pracy wlozonej w ulozenie tego kawalka chodnika :).

 

Z ciebie trzeba strasznie wyciągać informacje, wcale mi nie pomagasz, a to przecież twoj ogród! Nie podam ci gotowej recepty.

Z jakiego pomieszczenia się na ten taras wychodzi? Czy zamierzasz w ogóle z niego korzystać, bo jest blisko granicy.

Bo wówczas można rozplanować ten kącik tarasowy bardziej intymnie.

 

Ja bym na froncie zrobiła same rabaty, bez trawnika.

To kuliste to mogą być np. klony "Globosum", ale jest kilka innych gatunków tworzących takie kuliste drzewka. Z tym, że pod nimi nie można posadzić żywotników, już bardziej strzyżony żywopłot z cisa.

Śmietnik dobrze jest osłonić jakimś iglakiem, by sie od wejścia nie rzucał w oczy. Ponieważ masz już ścieżkę, nie da się posadzić świerków jak sugerowałam, bo jest za mało miejsca.

 

Rośliny, które wrysowałam sa bardzej koncepcyjne, niż konkretne. Np. kolorowe to może być pęcherznica Luteus i Diabolo, ale równie dobrze krzewuszka. A kolumny to żywotnik Smaragd.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Elfir czy mogę prosić o radę jak zagospodarować tę grupę kamieni ?

 

Nie widzę tam skalniaka.

Kamienie można wykorzystać do budowy żwirowej rabaty, ale w miejscu dobrze oświetlonym - porozrzucać je częściowo zakopane w gruncie pomiędzy łachami żwiru, jak tu:

http://www.rockstarplantsusa.com/assets/images/100_gravel_garden.jpg

a tu inne inspiracje: http://www.andreanewillgardendesign.co.uk/case_study_09-2009.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie: jasienia posadziłam trzy śliwy wiśniowe (pissardi) szczepione, teraz dwie z nich wypuściły małe listki, takie jakieś bordowe-brązowe (nie wiem czy taka barwa jest ok?) z tego co czytałam to przed liśćmi powinny pojawić się kwiatki, więc nie wiem czy z tymi moimi jest coś nie tak?

 

Przecież liście u tej odmiany sa właśnie brunatnoczerwone :)

Drzewko kwitnie wraz z rozwojem liści. Pączki kwiatowe w zasadzie powinny być już widoczne, skoro rozwijają się liście.

 

Co do ostatniego egzemplarza cięzko mi powiedzieć co jest nie tak. Czy sadził ją ktoś obcy, że masz wątpliwości co do sposobu sadzenia? Może starczy lekko udeptać? Czy rośliny były palikowane? Jeśli nie, to może jakiś zimowy wiatr wyrwał roślinę i odkryte korzenie przeschły lub zmarzły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir porszę o pomoc- mam dwa pytania

po pierwsze w jakiej odległości sadzić zawciąg nadmorski żeby się zrobił z tego taki szpaler? Chciałam zrobić obwódkę rabatki z niego

i po drugie- czy sosnę bośniacką też można "uszczykiwać" tak jak czarną żeby nie urosła zbyt duża a raczej się zagęszczała?

Pozdrawiam i z góry dziękuję

 

Kazda sosnę można uszczykiwać.

Zawciąg sadzilabym co 20-30 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny, a powiedzcie mi jak to jest z tym sadzeniem warzyw nad oczyszczalnią: nam gość od oczyszczalni mówił, że nad samym tunelem (bo mamy tunelowe rozprowadzenie z oczyszczalni biologicznej) i w pasie 2m z każdej strony nie powinno się sadzić warzyw ze względu na (chyba) bakterie coli, ktore zostają w tej oczyszczonej już wodzie... Teraz jak czytam, proponujecie nad drenażem, czyli chyba podobnie zanieczyszczone/oczyszczone;) ścieki tam trafiają... Myślicie, że nie ma co się bać? U mnie też warzywniak najlepsze miejsce miałby wlaśnie nad tym rozprowadzeniem...

 

bakterie musiałby wędrować pod górkę, ku wierzchniej warstwie gleby, a to niemożliwe. Ja bym się bała, że będzie na odwrót - rozsączanie będzie osuszać glebę zamiast nawadniać. Warzywa przecież korzenią się płycej niż poziom zakopanych rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, ale po co tam sadzić cokolwiek w tej sytuacji. Przecież tam chwaściory nie pożyją i poza tym nic nie widać. A może Mruvie chodzi o przestrzeń wokół świerków, nie bezpośrednio pod nimi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondoria, nie żartuj ;) to jak za kołem polarnym.

Elfir pewnie świątecznie zajęta, więc zajrzyj na stronę Marczyńskiego http://www.clematis.com.pl/wms/wmsg.php/ To jest szkółka specjalistyczna od Clematisów i znajdziesz tam każdą potrzebną informację o ich uprawie. Podejrzewam, że te które widziałaś też są z tej szkółki :)

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, dziękuję za odpowiedż - generalnie chodzi mi o coś wokół świerków, tak abym mogła zdjąć włókninę, a chwasty rosną i to przy samych pniach. Nie mogę tak mieć kory, ponieważ jest spadek wzdłuż całego nasadzenia i wiatr tę korę zaraz wywiewa, także pomyślałam o roślinkach zadarniających.

Pozdrawiam

 

 

 

Elfir, ale po co tam sadzić cokolwiek w tej sytuacji. Przecież tam chwaściory nie pożyją i poza tym nic nie widać. A może Mruvie chodzi o przestrzeń wokół świerków, nie bezpośrednio pod nimi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałam dziś w sprzedaży piękne duże clematisy, niektóre już z pączkami.

 

jak z pąkami kwiatowymi to stawiam na import z Holandii

 

hmm... miały metki z polskimi napisami, takie od Marczyńskiego. Czyli co, odpuścić sobie i kupować jak będzie już cieplej tzn bliżej maja ? Bo chciałabym takie już pąkami, żeby zakwitły w tym roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...