Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A zaczęły teraz brązowieć, czy takie są po zimie?

Jak po zimie, to daj im spokój jeszcze trochę. Maj pokaże czy to kłopoty po zimowe.

 

Możesz spróbować nawozu przeciw brunatnieniu igieł. Są takie do sypania i do pryskania. Te ostatnie szybciej dają efekty, ale dopiero jak roślina zaczęła pozimową wegetację.

Jeśli zauważysz, że brązowienie się posuwa, to poszukaj szkodników na igłach, albo chorób. Może też być zbyt wysokie pH gleby.

 

Tuje są atakowane przez choroby grzybowe: fytoftorozę, szarą pleśń, opieńkową zgniliznę korzeni, zamieranie pędów lub plamistość łusek.

Żerują na nich szkodniki: misecznik tujowiec, miodownica żywotnikowa lub mszyce.

 

Najczęściej atakuje je fytoftoroza (korzenie są zaczerwienione, a na liściach widać nacieki w kształcie litery V). Wtedy zamierają całe rośliny lub ich części. Można próbować ratować Previcurem. Stosuje się też naprzemienne opryski kilkoma różnymi preparatami. Możesz zacząć od Topsinu. Pryskasz dokładnie od dołu do góry i z powrotem, rozchylając gałęzie, żeby spryskać wnętrze krzewu. Po dziesięciu dniach zastosuj, np. Aliette lub Dithane (chodzi o to, by trafić w chorobę lub szkodnika). Po ulewnym deszczu trzeba spryskać ponownie.

Ale najczęściej jeśli zaatakowała je fytoftoroza są nie do uratowania.

Sprawdzić to można przycinając gałązkę - jeśli przekrój jest zielony można walczyć. Ale jeśli jest brązowy, a u podstawy pnia, po zdrapaniu kory, widać nacieki - trzeba roślinę wykopać i spalić. Pamiętaj, że w tym miejscu nawet po odkażeniu gleby nie wolno już sadzić iglastych, ani wrzosowatych (np. rododendronów). To wredne choróbsko i na dodatek może przenosić się na okoliczne iglaste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Elfir jak wejdzie na forum podpowie Ci czego można się spodziewać dokładniej.

 

Jeśli to grzyby, polecam Previcur. Jest drogi, ale bardzo skuteczny. Mnie udało się uratować 3 z 5 rododendronów, które kupiłam zarażone niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz. Ja osobiście widziałam przyciętę świerki serbskie i wcale to żle nie wyglądało nie wiem tylko czy to się praktykuje - ale rzeczywiście obrywanie młodych przyrostów to może lepszy pomysł.

 

No, bardziej elegancko takie oskubywane drzewo wygląda, bo zachowuje kształt. Nie słyszałam o cięciu serbskich. Elfir na pewno powie.

Mam może zbyt osobisty stosunek do świerków., bo z kilku, które już u mnie urosły do prawie 4 m. został mi jeden po ostatnich mokrych latach. I ten jeden też wygląda źle. To przykre :( Po sąsiedzku też wszystkie zginęły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, bardziej elegancko takie oskubywane drzewo wygląda, bo zachowuje kształt. Nie słyszałam o cięciu serbskich. Elfir na pewno powie.

Mam może zbyt osobisty stosunek do świerków., bo z kilku, które już u mnie urosły do prawie 4 m. został mi jeden po ostatnich mokrych latach. I ten jeden też wygląda źle. To przykre :( Po sąsiedzku też wszystkie zginęły.

 

To mnie Bardzo znartwiłaś Pestka - jutro mam właśnie jechać do szkółki po drzewka - Elfir w nasadzeniach zaproponowała mi świerki Serbskie. Może wobec tego podrzucicie pomysł czym je zastąpić ewentualnie - u mnie ziemia piaszczysta. Świerki miały by za zadanie zasłonić ogród i taras od ulicy która po remoncie dość ruchliwa się z robiła. Wklejam rozrysowaną już rabatkę z propozycjami Elfir.

http://images50.fotosik.pl/1508/0e01e232622e8352m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie był pogrom świerkowy, bo ostatnia wiosna i przed ostatnia jesień były strasznie mokre. Poza tym u mnie 30-40 cm humusu, a niżej glina i woda normalnie na 1,5m. Mój dom w promieniu kilometra jest najwyżej, a woda na trawniku stała przez ponad 2 tygodnie powyżej kostek. Świerki tego nie wytrzymały. Cóż, wzorem sadowników, będę usypywać górki i dopiero na nich sadzić.

Mam nadzieję, że ustrzegę swoje rośliny od podobnych przypadków w przyszłości. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Facet, jak to facet. Mój też uważa, że wetknięte w ziemię ma sobie radzić samo. Dziwi się, że ja coś bez przerwy dłubię przy roślinkach, oglądam, wydaję pieniądze nie wiadomo na co. Ale pierwszego wiosennego śniadania w ogrodzie i poobiedniego piwka pod gołym niebem doczekać się nie może :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanko - co ze świerkami serbskimi jak urosną do wysokości jaka mnie satysfakcjonuje? Czy wtedy co roku można je przycinać od góry?

 

To doskonała roślina na żywoploty - mozna ją ciąć od góry i po bokach.

 

Ale po co ciąć w twoim przypadku? Przecież to nie zywopłot.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziewczyny - pomocy,

z jakiego powodu brązowieją tuje i co z nimi zrobić by nie brązowiały? ;)

 

Żywotnik zachodni ma taka urodę, że brązowieje na zimę. np. odmiana Brabant.

Dlatego się nie sadzi żywotników zachodnich tylko ich mieszańce z żywotnikiem olbrzymim, np. "Smaragd" lub czystego żywotnika olbrzymiego, np. Kórnik, Gelderland.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Elfirko mam pytanie odnośnie drzewka catalpa aurea.

chodzi mi o to czy można je formować tak aby jego wzrost nie przekroczył 2 m wysokości, a korona była ładną zgrabną średniej wielkości kulką?

 

chcę je posadzić na jednej z rabat, ale nie chciałbym, aby po pewnym czasie przesłoniło wszystko co tam rośnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupilam dzis wiciokrzewy serotina czy na trejazu o szer 180 cm dac 1 czy 2 szt. ?

 

Dorastają do 6 m, więc 1 może być, ale to zajmie więcej czasu. Ja bym wymieszała z niższym pnączem, które przesłoni brzydki spód wiciokrzewu (lubi się ogałacać) - np. powojnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...