Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir, kupiłam derenie białe sztuk 4. Były pięknie się rozwijające. Po zakupie trzymałam w doniczkach, bo przygotowywałam sobie teren. Około tygodnia temu wylądowały w ziemi. Zaczynają marnieć, schnąć, już nie mają listków. Czy to jest normalne zachowanie dereni? Czy powinnam coś zrobić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, bardzo proszę o pomoc, bo nie mam koncepcji. Wymyśliłam sobie poszerzenie rabaty pod skalniakiem przy tarasie. Posadziłam brzozę Youngi i świerk kłujący Lucky Strike, po prawej stronie brzozy - krzewuszka Major Black - i nie mam koncepcji co dalej. Nie chcę nic wysokiego by nie zakryć skalniaka. Nie wiem czy nie popsułam tym świerkiem. On wolno rośnie, w sumie mi tu pasowałby. Co posadzić naokoło, nie chciałabym dalej robić sobie pstrokacizny, chociaż już jest:-)

Teraz jest tak:

DSC_0091.JPG

 

a w czerwcu było tak

projekt%2520rabaty%25201.jpg

 

ekspozycja południowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir, mam pytanie o takie cudo:

http://www.schrauwen-moerings.nl/media/Chamaecyparis-lawsoniana-Yellow-Spire.jpg

 

Jest to Chamaecyparis lawsoniana 'Yellow Spire'. Zobaczyłem to w centrum Tracz koło Strykowa, niestety nikt z pracowników nie potrafił powiedzieć nic na temat wymagań. Stal tylko jeden egzemplarz. Powyższy obrazek pochodzi z http://www.schrauwen-moerings.nl/pages/bakery/chamaecyparis-lawsoniana-yellow-spire-568.php

Zaprzyjaźniony szkółkarz sądzi, że może być bardzo trudny w prowadzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir czy dobrze bedzie gdy podsadze te jelowce blue arrow szalwia omszona lub lawenda? jakos tak mi kolorystycznie pasuja, nie chce tam kory, bo jesienne wiatry zawsze ja wywiewaja, miejsce bardzo sloneczne. chyba ze moze polecisz inne rosliny.

 

2%2520316.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodobał mi się jałowiec pospolity ‘Horstmann’.Zastanawiam się czy nie posadzić go na rabacie przed domem.Rabata jest prostokątna.Jeśli posadzę go w środku to na bokach?Niskie jałowce,plożące?I podsypać korą,. Może posadzić go na boku?A może jeszcze inaczej?pROSZĘ O RADY.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir,

Posadziłam w tym roku karaganę syberyjską walker szczepioną na pniu. Fajnie wypuściła listki, zaczyna kwitnąć. Mam pytanie czy po przekwitnięciu mam już ją przycinać w tym roku? Czytałam, że dobrze znosi cięcie, ale nie chciałabym jej uszkodzić. Zależy mi, aby się zagęściła, ale może poczekać i dopiero po przyszłorocznym kwitnieniu cięcie wykonać. Jak mocno ją przycinać? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir - czy znasz może jakieś dobrze zaopatrzone szkółki w okolicach Poznania od zachodniej strony?

 

Nie. Nie kojarzę z tej strony żadnej większej szkółki, same maleństwa głownie z "tujkami".

Poznań ogólnie jest beznadziejny jeśli chodzi o wybór gatunków i odmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Nie kojarzę z tej strony żadnej większej szkółki, same maleństwa głownie z "tujkami".

Poznań ogólnie jest beznadziejny jeśli chodzi o wybór gatunków i odmian.

 

Dziękuję za odpowiedź, no właśnie mam problem z zakupem roślin... nie mam żadnych iglaków oprócz kosodrzewiny, chciałabym już zrobić restę nasadzeń, ale nie mam gdzie kupić, w sklepach internetowych też nie mają wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir, mam pytanie o takie cudo:

http://www.schrauwen-moerings.nl/media/Chamaecyparis-lawsoniana-Yellow-Spire.jpg

 

 

Cyprysiki lawsona nie są jakieś szczególnie trudne w uprawie. Są z reguły nieco wrażliwe na mrozy i tak może być z tą odmianą bo przypomina odmianę "Elwoodii", która u nas może rosnąc tylko w wyjątkowo ciepłych i osłoniętych miejscach.

Ziemia przeciętna, ogrodowa, przepuszczalna i umiarkowane podlewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir czy dobrze bedzie gdy podsadze te jelowce blue arrow szalwia omszona lub lawenda? jakos tak mi kolorystycznie pasuja, nie chce tam kory, bo jesienne wiatry zawsze ja wywiewaja, miejsce bardzo sloneczne. chyba ze moze polecisz inne rosliny.

 

Jak najbardziej można posadzić tam te rośliny a także inne o srebrzystych liściach np. bylicę Stellera, mikołajka, kocimiętkę.

 

Nie masz tam trochę za gęsto posadzonych tych jałowców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodobał mi się jałowiec pospolity ‘Horstmann’.Zastanawiam się czy nie posadzić go na rabacie przed domem.Rabata jest prostokątna.Jeśli posadzę go w środku to na bokach?

 

Nie sadź na środku. Akcent na rabacie (o ile nie jest to ogród formalny, geometryczny) powinien znajdować się lekko asymetrycznie (wg zasady złotego podziału) względem środka geometrycznego. Same płożące jałowce jako towarzystwo może spowodować, że rabata będzie monotonna. Można dodać 3 kulki sosny kosodrzewiny + świerk kłujący "Glauca Globosa" i trawy ozdobne dla rozluźnienia kompozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir,

Posadziłam w tym roku karaganę syberyjską walker szczepioną na pniu. Fajnie wypuściła listki, zaczyna kwitnąć. Mam pytanie czy po przekwitnięciu mam już ją przycinać w tym roku? Czytałam, że dobrze znosi cięcie, ale nie chciałabym jej uszkodzić. Zależy mi, aby się zagęściła, ale może poczekać i dopiero po przyszłorocznym kwitnieniu cięcie wykonać. Jak mocno ją przycinać? Będę wdzięczna za odpowiedź.

 

Zasadniczo się nie przycina. Ale jak czujesz taką potrzebę to przytnij zaraz po kwitnieniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POradzcie mi prosze - chcę opryskać randapem działkę, czy po oprysku można normalnie chodzić po tym czy lepiej przez jakiś czas (czytałem 24 godziny od oprysku środek "zanika") nie zbliżać siedo tego - pytam z uwagi na wszedobylskie dziecko?

 

Z tym zanikaniem środka badania wykazały, że nie jest to takie szybkie i proste (możesz poczytać o protestach wobec koncernu Monsanto).

Na pewno przez 24 bym starała się unikać kontaktu z opryskanymi roślinami. Przecież opryski (i to KAŻĄ chemią) wykonuje się w ubraniu z długim rękawem i nogawkami, z twarzą zabezpieczoną maską właśnie po to by skóra i śluzówka nie miała kontaktu ze środkiem bo jest toksyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...