Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A rozważałaś Plantmar? Co prawda sam import z Holandii, ale jak masz jakieś nietypowe rośliny to duża szansa, że oni mają.

 

Teoretycznie ich szkółka jest w Chybach (ale to pewnie nie szkółka tylko przechowalnia towaru)

http://www.plantmar.pl/kontakt.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy jest moze jakiś środek/herbicyd, którym mozna opryskac klomby z roślinami ozdobnymi przeciwko perzowi i mniszkowi żeby przetwały rośliny a zginęły chwasty?

Niestety wszędobylski perz jest nie do usunięcia ręcznie-zawsze odrośnie. Włazi w rosliny i potrafi zasłonić je w większości ( np niskie iglaki płożące)

Pomimo wyłożenia klombów czarną włókniną perz wyłazi otworami w których rosliny są posadzone i trochę wokół.

Mniszek też rozsiewa się jak zwariowany ale z tym jakoś łatwiej, z klombu można wyrwać z całym korzeniem, ale czy można np pomaraować jakimś środkiem tylko mniszka a nie ruszyć roślin ozdobnych?

 

Jaką odmianę klonu proponowałabyś do niedużego ogrodu ale żeby dawał cień na taras ( miejsce reprezentacyjne w pełnym słońcu, podłoże gliniaste).

Chciałabym żeby: nie było zbyt wysokie, ładnie koloryzowało się jesienią i miało koronę w kształcie kuli ( bez corocznego przycinania). Widziałam takie przy ulicach

tylko nie wiem co to za odmiana.

 

I ostanie pytanie ( na razie) :)

Czy wiesz coś na temat żywopłotów z wierzby energetycznej?

Widziałam kilka zdjęć na stronach producentów i plantatorów tej wierzby i wydaje mi się że moje mokre i czasowo zalewane miejsce pod płotem byłoby idealne.

Do tej pory sadziłam tam cypysy, thuje braband i wszystko padło bo jest za mokro ( jest też wysoki poziom wód gruntowych). Rosną tylko derenie.

Ta wierzba rośnie bardzo szybko i potrzebuje sporo wilgoci. Chciałam namówić też sąsiadów zza płotu na posadzenie tej wierzby bo u nich też woda stoi i przechodzi do mnie. Jeśli posadzimy po 2 rzędy z obydwu stron płotu na nawet dosyć gęsty ten żywopłot może być.

Poza tym ścięte pędy można wykorzystywać do palenia w piecach i kominkach bez przerabiania na biomasę.

Co o tym sądzisz?

 

Pozdrawiam

Betsi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jata - nie wiem czy dużo czy mało nie widząc fragmentu, jaki chcesz obsadzić :)

Sądziłam, że wystarczy informacja, że ma to być 16 m2.

Wygląda to tak

http://img138.imageshack.us/img138/4858/03052012890.jpg, a z daleka tak

 

http://img402.imageshack.us/img402/5684/03052012891.jpg

 

Tam gdzie sosny i choina to południowa strona mojej działki. Sosny mam zamiar podkasać, pod nimi prowadzić cięty żywopłot z choiny, a na jego tle -ostrokrzewy, cisy, funkie kopytnik, bukszpany (w jakich kompozycjach nie wiem, jesli możesz podpowiedz). Tam gdzie widać brzózkę to wschodnia część działki. Tam gdzie widać takie badyle to 6 grabów fastigiata, przed nimi są 4 małe glediczje sunburst, a pod nimi posadzę miskanata gracimilusa, w środku ławeczkę. Róg działki to nowo posadzone brzózki dorenboos, obok tej brzozy już istniejącej jest jarząb rosina (jednoroczny). Mam problem jeszcze z tym fragmetem bo zrobilam tu misz masz i nie wiem co sadzić.http://img707.imageshack.us/img707/8379/03052012888.jpg - to jest fragment między grabami a dużą brzózką- jak widac jest tu kalina, jeszcze jedna brzózka dorenboos,sosna oścista jodła, mahonia.

Nie chcę już poszerzać rabat wokół płotu tylko zrobić 1-2 1wyspy i rabatę z drugiej strony tej ścieżki

 

http://img819.imageshack.us/img819/3012/03052012892.jpg

 

Pytania:

-czy 7 dereni w tym rogu jest ok, czy przed dereniami coś sadzić

-czy masz może jakieś uwagi do moich planów,

-może podpowiesz mi jakieś nasadzenia.

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy jest moze jakiś środek/herbicyd, którym mozna opryskac klomby z roślinami ozdobnymi przeciwko perzowi i mniszkowi żeby przetwały rośliny a zginęły chwasty?

 

Nie. Ale jeśli na klombie masz tylko rośliny dwuliścienne (czyli nie lilie, czosnki, trawy ozdobne, itp.) to możesz użyć herbicydu przeciwko roślinom jednoliściennym, co pozwoli pozbyć się perzu. Niestety, zastosowanie tego środka kiedy rośliny już kwitną grozi zatruciem pszczół.

 

Jak chcesz pędzlować tylko liście mniszka to możesz zastosować środek o nazwie "mniszek". Ale uzyty na innych roślinach dwuliściennych spowoduje ich zamieranie.

 

Jaką odmianę klonu proponowałabyś do niedużego ogrodu ale żeby dawał cień na taras ( miejsce reprezentacyjne w pełnym słońcu, podłoże gliniaste).

 

Klon okrągłolistny (Acer circinatum) - jest to drzewko niewysokie, ale tworzy szeroką koronę, którą ewentualnie latem można korygować.

 

Klon w kształcie kuli nie da ci za dużo cienia na taras bo jest za mały. Ale jak musisz mieć taki to każdy się nadaje kulisty Acer platanoides "Globosum" (to jest ta przy ulicach), Acer pseudoplatanus "Brilantissimum"

 

Czy wiesz coś na temat żywopłotów z wierzby energetycznej?

 

Nie ma takiego gatunku jak wierzba energetyczna. To zwykle jest nasza rodzima wierzba wiciowa (Salix viminalis). To szybko rosnąca roślina - trzeba często ciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądziłam, że wystarczy informacja, że ma to być 16 m2.

 

A była taka informacja? Nie zauważyłam :)

 

W to miejsce zmieści się i 10-15 dereni. Możesz przed nimi coś niewysokiego posadzić na przykład niskie czerwonolistne krzewuszki lub żylistka wysmukłego + zadarniacz, np. jakaś turzyca.

 

Tam gdzie sosny i choina to południowa strona mojej działki. Sosny mam zamiar podkasać, pod nimi prowadzić cięty żywopłot z choiny, a na jego tle -ostrokrzewy, cisy, funkie kopytnik, bukszpany (w jakich kompozycjach nie wiem, jesli możesz podpowiedz). Tam gdzie widać brzózkę to wschodnia część działki.

 

Czy będzie widac ciemnozielone cisy, bukszpany i ostrokrzewy na tle ciemnozielonego żywopłotu z choiny?

IMHO z daleka ta kompozycja będzie się zlewać.

Na zimozielonym tle raczej dałabym coś kwitnącego, kolorowego i sezonowego.

 

 

Nie masz tych glediczji posadzonych za blisko grabów? Będą mialy średnicę korony min 4 m. Jodła też jakoś tak wciśnięta pod ogrodzenie. Ma się gdzie rozrastać? Za chwile sosna oścista będzie w cieniu brzózki i jodły więc zacznie sypać igły z braku światła.

Tam jest za gęsto!

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innym wątku, jakiś czas temu uparłam się na brzozy pożyteczne doorenbos niedostępne generalnie w mojej okolicy. Cudem w końcu znalazłam w jednym centrum kilka brzóz rzekomo jacquemontii, pisze rzekomo, bo oto jakie listki pojawiły się na jednej z nich IMGP2999m.jpg

 

Co to za odmiana? Wyczytałam na necie ze trzy opcje, ale nie wiem teraz która z nich to ta moja.

 

No nic nauczka dla mnie, żeby liściaste kupować z liśćmi a nie pączkami :(

IMGP2996m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Elfir

 

mam posadzone thuje szmaragd, kupione w doniczkach ok. 30 cm posadzone w maju 2008 r.

dzisiaj niektóre mają 40 cm, inne 120 cm

niektóre mają ładny stozek i wysokość 100 cm

inne 70 cm i wyglądają marnie, chude i cienkie, usychają gałązki

 

6 uschło całkiem

 

 

w tym roku dałam już nawóz osmocote, wycięłam wszystkie suche pędy, dołożyłam kory i podlewam ile się da

 

i zastanawiam się czy te co takie są chude i prześwitujące nie przyciąć

 

jezeli tak to czy wystarczy ściąc czubek na około 5 cm??

 

thuje posadzone są w doległości 70 cm d siebie i od płotu

 

chciałabym mieć gęsty żywopłot o wysokości około 2,5 m

 

poradzisz coś??

Edytowane przez Zołza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kilka dni temu pojawiło mi się toto wokół działki w liczbie kilkuset tysięcy sztuk. Czy ktoś wie co to za stwory ? Żerują głównie na trawie i co ciekawe wyłącznie na styku np drogi i linii roślin lub wzdłuż płotu ( również tam gdzie jest sam żwir). Praktycznie nie ma ich w centralnej części działki.

IMG_7332.jpg

 

IMG_7336.jpg

 

IMG_7334.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A była taka informacja? Nie zauważyłam :)

 

W to miejsce zmieści się i 10-15 dereni. Możesz przed nimi coś niewysokiego posadzić na przykład niskie czerwonolistne krzewuszki lub żylistka wysmukłego + zadarniacz, np. jakaś turzyca.

 

Hm a cos bardziej przypominajacego krajobraz za płotem? Tam pod brzozami sa trawy trzcinniki....

 

Czy będzie widac ciemnozielone cisy, bukszpany i ostrokrzewy na tle ciemnozielonego żywopłotu z choiny?

IMHO z daleka ta kompozycja będzie się zlewać.

Na zimozielonym tle raczej dałabym coś kwitnącego, kolorowego i sezonowego.

 

A co bo np. Krzewuszka,jasmin pokwitnie mi dwa tygodnie i po kwiatach, chyba ze kolorowe, ale np. Krzewuszka variegata kwitnie na rozowo, a to nie jest moj ulubiony kolor. A złociste cisy, zurawki? hortensje bukietowe? Tam bedzie połcien.

 

Nie masz tych glediczji posadzonych za blisko grabów? Będą mialy średnicę korony min 4 m. Jodła też jakoś tak wciśnięta pod ogrodzenie. Ma się gdzie rozrastać? Za chwile sosna oścista będzie w cieniu brzózki i jodły więc zacznie sypać igły z braku światła.

Tam jest za gęsto!

 

ja to wiem! ale sosna, jodła były sadzone jeszcze przed budową w 2003/4- dostałam to sadzłam z dala od domu zeby budowlancy nie zniszczyli. Zrobiłam porzadek przy domu to po latach chce zrobic i tu. Pytanie nie czy za gesto, ale co pod topor. Przesadzic nie dam rady - sadzone prawie 10 lat temu. I co wokoł? Chciałabym tam tak troche dziko...

 

Glediczje sadziłam jesienią wiec spokojnie przesadzę. Wiesz chyba jaką fotką się inspirowałam- graby mają byc takim zielonym tłem, moge je ciąc, na inpiracji są chyba cisy w tle. A odległosci są od grabow 2,5 m, glediczje od siebie 2-3 m. To ile dac? U mnie rosliny w glinie wolno rosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir

 

Dziekuję za info.

 

Nie. Ale jeśli na klombie masz tylko rośliny dwuliścienne (czyli nie lilie, czosnki, trawy ozdobne, itp.) to możesz użyć herbicydu przeciwko roślinom jednoliściennym, co pozwoli pozbyć się perzu. Niestety, zastosowanie tego środka kiedy rośliny już kwitną grozi zatruciem pszczół.

 

W tym klombie są sosny , krzewuszki, irga, bukszpan, - to chyba moge prysnąć?

Masz na mysli jakiś konkretny środek ( nazwa) czy po prostu zapytać w sklepie ogrodniczym?

 

Klon okrągłolistny (Acer circinatum) - jest to drzewko niewysokie, ale tworzy szeroką koronę, którą ewentualnie latem można korygować.

 

 

Super ten klon, ale czy nie jest on przeznaczony bardziej do cienia?

To miejsce przed tarasem to pełne słońce cały dzień

 

 

Nie ma takiego gatunku jak wierzba energetyczna. To zwykle jest nasza rodzima wierzba wiciowa (Salix viminalis). To szybko rosnąca roślina - trzeba często ciąć.

 

Wiem że trzeba ciąć co roku, ale co innego w tak mokre miejsce?

Nie za bardzo mam miejsce na szerokie rośliny i kolorowe klomby bo jest tylko 4m od płotu do domu. Poza tym pies gania jak szlony przy tym płocie bo ma tam towarzystwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu pojawiło mi się toto wokół działki w liczbie kilkuset tysięcy sztuk. Czy ktoś wie co to za stwory ?

 

Gąsienice motyla. Ale jakiego to nie umiem powiedzieć. Za dużo gatunków motyli mamy w Polsce, nie znam wszystkich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym tam tak troche dziko...

 

Glediczje sadziłam jesienią wiec spokojnie przesadzę. Wiesz chyba jaką fotką się inspirowałam- graby mają byc takim zielonym tłem, moge je ciąc, na inpiracji są chyba cisy w tle. A odległosci są od grabow 2,5 m, glediczje od siebie 2-3 m. To ile dac? U mnie rosliny w glinie wolno rosną.

 

 

Myślę, że zarówno jodła jak i sosna to za dużo w tym miejscu. Przecież brzozy też będą miały spore korony. Raczej posadź rośliny niższe od brzóz - forsycje, jaśminowce, żylistki w grupach, po co najmniej 3 szt. A przed nimi niskie krzewuszki, tawuły japońskie, kosówki, karłowe świerki, bukszpany.

Z tym, że zwracaj uwagę na właściwe odległości roślin od siebie, zwłaszcza takich o różnym tempie wzrostu.

 

Graby fastigiata są za rzadko posadzone, jesli chcesz je ciąć. Poza tym to dośc drogie rozwiązanie na żywopłot. Obawiam się, że będziesz rozczarowana efektem jaki uzyskasz w stosunku do zdjęcia, które ci się podoba, bo posadziłaś drzewka w szpalerze, a na zdjęciu rośliny sadzone są w zupełnie inny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś źle powpisywałam pytania, weszły w Twój cytat, prosze przeczytaj je.

Tylko jedno wyszło dobrze.

 

Pozdrawiam

Betsi

 

 

A co powiesz na zywopłot z ładniejszego gatunku, np. wierzby Hakuro Nishiki

 

http://1.bp.blogspot.com/_Xd2tr8jvrfw/S_Zbq9d5m3I/AAAAAAAAAvo/rwR_YFmfV8s/s400/Hakuro+Nishiki+Willow+Hedge.jpg

 

albo strzyżonej metasekwoji:

http://www.quickhedge.nl/images/fotos/metasequoia_glyptostrobioides_groen.jpg

 

lub choiny kanadyjskiej:

http://gurneys.com/images/250/06568.jpg

 

 

I do tego jakiś akcent np. olsza "Imperialis", kląża leśna, czeremcha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część z was zna forum ogrodowisko i realizacje Danuty. Chciałabym pokazać kompletnie odmienne podejście do projektowania ogrodów jaki prezentuje autorka:

http://megimoher.blogspot.com/2011_06_01_archive.html

 

To ogrody naturalistyczne, gdzie nie ma strzyżonych form, ale za to często trafia się na rośliny znane z ogrodów babć.

 

Nie lubię przeginać ani w jedną ani w drugą stronę, więc nie zaproponuję łąki kwietnej na podmiejskim osiedlu w zwartej zabudowie ani strzyżonych form z bukszpanu w dużym ogrodzie w otwartej przestrzeni. Wszystko powinno mieć swoje miejsce i być dopasowane do kontekstu okolicy, architektury.

Dlatego tak boleję nad zwartymi żywopłotami z żywotnika oddzielającymi ogród od widoku na las czy łąki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ogrody naturalistyczne, gdzie nie ma strzyżonych form, ale za to często trafia się na rośliny znane z ogrodów babć.

 

Ja dojrzałam formy strzyżone- male żywopłociki, w tym z bukszpanu, a w nich róże, albo kolorowe byliny, faktycznie znane z ogrodów babć. Dojrzałam też i kuliste żywotniki, przy czym ich forma jest złamana bylinami lub trawami. Takie rzeczy podpatrzyłam też w ogrodach angielskich - tam kule bukszpanu też są i w bylinach i w trawach. Sama coś takiego u siebie w jednym miejscu spróbuje stworzyć - m.in. żywotniki golden glob wśród trzcinników calamagrostis i jeżówki z rozchodnikiem okazałym.

A i u Danusi można podpatrzeć przełamywanie jej strzyżonych form bylinami i trawami.

Ale faktycznie ogrodowisko jest niezmiernie popularne, a wiele osób stara się wiernie kopiować ogrody Danusi, choć niekoniecznie one wszędzie pasują.

 

Ja też przeżyłam okres fascynacji ogrodowiskiem, ale wróciłam tu, bo podoba mi się to co proponujesz Ty, magnolia, odsyłacie też do fajnych stron z inspiracjami, jak ta wyżej.

Ale na ogrodowisko też zaglądam, bo i tam można znaleść wiele cennych rad, pani Danusia bardzo uczynna i miła, a przecież nikt mi nie karze sadzić ogrodowych bonsai.

Edytowane przez jata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...