Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

odbierasz roślinie możliwość asymilacji i zmuszasz tuż przed zimą do wypuszczania młodych liści.

Być może zwyczaj przycinania bierze się stąd, że liście latem często są porażane przez choroby grzybowe i łatwiej ściąć niż leczyć?

 

Piwonia krzewiasta jest super jak kwitnie, ale nie wiem czy ja bym chciała dla kilku dni kwitnienia bawić się z takim krzewem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tar, nie udało mi się 2 lata temu z piwoniami drzewiastymi, ale jak skończę ogród, spróbuję jeszcze raz. Podbiły moje serce od kiedy zobaczyłam ich wielkie bordowe kwiaty na gęswie olbrzymich krzewów przy oranżerii w parku Shönbrunn (Wiedeń).

 

ja w tym roku ponownie zakochalam sie wlasnie w piwoniach i azaliach, sa niesamowite. chce powiekszyc swoja kolekcje. co dziwne w donicy przezyla mi azalia japonska (donica nieocieplona i w najwiekszym przewietrzniku) a padly 3 jalowce cone gold tez w donicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny, ale zwykłe piwonie przecież odrastają co roku z kłącza ? Czy ja coś mylę :)

Ale składniki pokarmowe sa odkładane w kłączu. Po co roślina ma wydawać energię na budowę nowych liści i przez kilkanaście dni byc pozbawiona możliwości gromadzenia asymilatów po ścięciu starych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu mama oddała mi po zimie 3 doniczki z azaliami japońskimi. Nie miałam o nich pojęcia i po prostu posadziłam w ogrodzie. Jedną Mój skosił kosiarką. Druga nie przeżyła mojego eksperymentowania. Trzecia siedziała cichutko nie kwitnąc i wyglądała jakby zaraz miała paść całkiem. Aż tu nagle w zeszłym roku zakwitła nieśmiało – niespodzianka :) niezasłużona.

Azalie są piękne i chyba wolę je od rododendronów, które są kłopotliwe i kapryśne. Mam 6 azali o oranżowych kwiatach Klondyke, Golden Eagle i Sunte Nectarine :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale składniki pokarmowe sa odkładane w kłączu. Po co roślina ma wydawać energię na budowę nowych liści i przez kilkanaście dni byc pozbawiona możliwości gromadzenia asymilatów po ścięciu starych?

 

Elfir, prosze o ciut łopatologii, bo ja nic, albo prawie nic nie wiem o piwoniach.

Te ogrodowe – czy ich pędy giną zimą? Zawsze wydało mi się, że na wiosnę rosną od zera. Bo drzewiaste wiem, że rosną jak krzewy. Ciecia nie lubią i można tylko kosmetycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azalie są piękne i chyba wolę je od rododendronów, które są kłopotliwe i kapryśne.

 

ja wlasnie tez dlatego rh zaden mi nie przetrwal a azalie w tym roku jak rozbuchane kwitami sie okryly, zarowno te wielkokwiatowe jak i japonskie. mam 10 wielkokwiatowych w 3 odmianach i 5 japonskich i planuje jeszcze pare dokupic jednych i drugich :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, prosze o ciut łopatologii, bo ja nic, albo prawie nic nie wiem o piwoniach.

Te ogrodowe – czy ich pędy giną zimą? Zawsze wydało mi się, że na wiosnę rosną od zera. Bo drzewiaste wiem, że rosną jak krzewy. Ciecia nie lubią i można tylko kosmetycznie.

 

No giną pędy, ale jaki ma to związek z tym co napisałam? Bylina asymiluje aż do mrozów a tu w połowie sezonu ktoś ścina liście i roślina zamiast gromadzić asymilaty w kłączu na kolejny sezon, musi wydatkować je na budowę nowych liści, które w październiku i tak straci. W ten sposób wiosnę zaczyna osłabiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też będę azalie dosadzać :) Rododendrony ;) może kiedyś, jeśli uda mi się stworzyć dobre półcieniste otoczenie. Miałam w sumie 5. 3 pierwsze kupiłam, jak się okazało zainfekowane fytoftorozą i cudem uratowałam jeden. W tej chwili ładny mam tylko jeden Catawbijski – rośnie w miejscu, gdzie cień jest od godz 13 i ma się dobrze. 2 pozostałe rosną w zbyt odsłoniętym miejscu i ciągle są z nimi kłopoty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir

 

Wydaje mi sie ze mój głóg zostal zaatakowany przez mszyce ( ciemnobrunatne plamki na liściach, cos malutkiego od spodu liści, liscie sie skrecaja a niektóre maja tez wyjedzone dziurki).

czy możesz napisać jaki to może byc rodzaj mszycy ( bo jest ich chyba milion) i jakiego środka uzyć?

Chyba nie jest juz za późno na oprysk?

Mam nadzieje że głóg przeżyje bo szkoda by było 2 lat które już rośnie i tak cudnie kwitnie.

 

Co plecasz na ślimaki w funkjach. Mam ich duzo i bardzo geste, wyzbieranie slimaków nie wchodzi w rachube.

 

Pozdrawiam

Betsi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem wróżką :) Wszystkie mszyce i tak załatwia się tymi samymi preparatami, nazwy znajdziesz w google.

Może być np. mszyca głogowo-miętowa

 

Ślimaki trzeba łapać na pułapki piwne i sprowadzić sobie do ogrodu jaszczurki i ropuchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga Elfir, bardzo proszę Cię o pomoc i poradę w sprawie moich drzewek. Czy to jakaś choroba czy zły podłoże czy może przemarzły??? Nie wiem co im dolega. Nie pamiętam fachowych nazw ale tak ogólnie to jest chyba klon szczepiony na pniu zielony, klon czerwony( też miał być szczepiony na pniu ale to chyba zwykły) i śliwa wiśniowa. Oba klony kupione i wsadzone pod koniec kwietnia, natomiast śliwa czerwona rosła sobie ładnie dwa lata u mojej mamy a jak już ją przeniosłam na budowę to właśnie zaczęła schnąć czy coś innego i teraz cała jest pusta i tylko od dołu poniżej korony wypuściła dwie piękne zdrowe gałązki( na koronie znalazłam też jeden maluteńki rozwijający się listeczek).Klon zielony jakoś po tygodniu od wsadzenia zaczął tak słabo wyglądać, a czerwony był długo piękny i zdrowy - dopiero teraz po tych deszczach zauważyłam że liście sie zaczynają troszkę zwijać są troszkę dziurkowane:((( klon1.JPGklon7.JPGklon5.JPGklon6.JPGklon3.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...