Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam , wiem że do tego wątku zagląda chyba najwięcej osób - także miłośnicy róż . Dlatego odważę się poprosić o poradę co może być mojej róży

 

 

moja pomponella w zeszłym roku była pięknie różowa w tym roku jest b. blada i szybko brązowieje , co jej dolega?? ;:145

 

 

 

http://img72.imageshack.us/img72/4236/img1842v.jpg

 

http://img16.imageshack.us/img16/6416/img1843e.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poprzedniej stronie napisałam jeszcze kilka zdań o tych moich bukszpanach i ziemi ,w której je posadziłam ,ale chyba ten mój post jakoś tak umknął...:-)

 

Nie umknął, ale nie zadałaś pytania. Po prostu opisałaś warunki.

To normalne, że roślina podsycha jak mu się zetnie duża część bryły korzeniowej. Rośnie w cieniu? Jeśli nie, to koniecznie go osłoń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku, czym mogłabym zasłonić bloczki betonowe pod domkiem? Obok jaśminowca rośnie już tam róża i piwonia ale za nimi jest jeszcze miejsce aby coś dosadzić i przy okazji zasłonić te marne betonowe bloczki. Proszę doradź.

 

Drugie pytanko, co lepsze z okrywowych pod żywopłot gdzie ciągle wyrasta podagrycznik - barwinek czy runianka?

Zdjęcie0527.jpg

Zdjęcie0597.jpg

Edytowane przez asiulek123
fotka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalne, że roślina podsycha jak mu się zetnie duża część bryły korzeniowej. Rośnie w cieniu? Jeśli nie, to koniecznie go osłoń.

 

No ,niestety -ten największy bukszpan rośnie w pełnym słońcu... Spróbuję w takim razie zacienić go jakoś ,a wystarczyłoby glebę w zasięgu korzeni?

 

A czy to wysokie pH ziemi jest prawidłowe dla bukszpanów? Tak , jak pisałam -wykazało mi między 7 a 8 ..

 

Chciałam jeszcze zapytać o cisy -posadziliśmy 6 cisów Hicksii w rządku ,żeby stworzyć taki krótki fragment regularnego żywopłotu -czy powinniśmy je po posadzeniu od razu przyciąć? A jeśli tak , to jak dużo ściąć?

 

Dziękuję :-)

Edytowane przez magdajusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku, czym mogłabym zasłonić bloczki betonowe pod domkiem? Obok jaśminowca rośnie już tam róża i piwonia ale za nimi jest jeszcze miejsce aby coś dosadzić i przy okazji zasłonić te marne betonowe bloczki. Proszę doradź.

 

Drugie pytanko, co lepsze z okrywowych pod żywopłot gdzie ciągle wyrasta podagrycznik - barwinek czy runianka?

 

 

Dasz radę wyplewić podagrycznik? Barwinek ma mniejsze wymagania glebowe niż runianka.

 

Doskonałą rośliną do okrycia bloczków będzie lilak Meyera Palibin, małe krzewuszki (np. Nana Purpurea), hortensje "Anabelle", wysokie tawuły japońskie (np. "Anthony Waterer")- mozna z tych gatunków zrobić taki nieformowany żywopłot dookoła. Albo tylko z jednego z tych gatunków, ale dosadzić co jakiś czas rośliny szczepione na pniu o wys min. 1,2 m (lilak Meyera lub kalinę koreańską).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ,niestety -ten największy bukszpan rośnie w pełnym słońcu... Spróbuję w takim razie zacienić go jakoś ,a wystarczyłoby glebę w zasięgu korzeni?

 

A czy to wysokie pH ziemi jest prawidłowe dla bukszpanów? Tak , jak pisałam -wykazało mi między 7 a 8 ..

 

Chciałam jeszcze zapytać o cisy -posadziliśmy 6 cisów Hicksii w rządku ,żeby stworzyć taki krótki fragment regularnego żywopłotu -czy powinniśmy je po posadzeniu od razu przyciąć? A jeśli tak , to jak dużo ściąć?

 

Zacienia się liście! Chodzi o to, by ograniczyć parowanie wody. Skoro jest mniej korzeni, dostarczają liściom mniej wody. W upalnym słońcu (buszkapny wolą cień - w naturze rosną w poszyciu lasów) woda wyparowuje, zaczyna jej brakować w tkankach i roślina usycha.

Wyższy odczyn gleby nie jest problemem, bukszpan nie lubi gleb kwaśnych.

 

Cisów nie trzeba ciąć od razu, one ładnie się zagęszczają nawet ze starszych gałązek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie.... Czyli niechcący narobiliśmy trochę błędów.... I wystawiliśmy biedaka na patelnię.

Dziękuję Ci Elfir za oświecenie:-)

 

Ten bukszpan został posadzony tak,że jest na pierwszej linii wzroku jeśli się stanie na przyszłym tarasie. Ma być częścią takiej grupy roślin (wyspy ?tak się mówi?).

Więc może dla ocienienia go od południa posadzić za nim drzewko ze szczepioną koroną? Tylko co ,żeby to nie musiała być wierzba? I żeby ładnie się komponowało

z taką kulą? Bukszpan jest wysoki na ok. 90 cm.

Edytowane przez magdajusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bukszpan może rosnąc w słońcu, bo to zdrowy okaz wytrzymuje. Tylko przesadzany trzeba cieniować. Możesz osłonić siatką cienującą, białą włókniną.

 

Formowane bukszpany dobrze wyglądają w nasadzeniach bardzo uporządkowanych (strzyżone rośliny, duże jednokolorowe plamy) albo romantycznych (róże, ostróżki, lawendy).

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasz radę wyplewić podagrycznik? Barwinek ma mniejsze wymagania glebowe niż runianka.

 

Doskonałą rośliną do okrycia bloczków będzie lilak Meyera Palibin, małe krzewuszki (np. Nana Purpurea), hortensje "Anabelle", wysokie tawuły japońskie (np. "Anthony Waterer")- mozna z tych gatunków zrobić taki nieformowany żywopłot dookoła. Albo tylko z jednego z tych gatunków, ale dosadzić co jakiś czas rośliny szczepione na pniu o wys min. 1,2 m (lilak Meyera lub kalinę koreańską).

 

Dzięki bardzo za pomoc!

 

Co do podagrycznika to wyrywam tylko to co nad ziemią i to tez nie wszystko :( O korzeniach mogę zapomnieć :( Ciężko się tam dostać. Chemią boje się spryskać żeby nie uszkodzić korzeni żywopłotu ( Nie wiem czy pamiętasz ale chodzi o żywopłot zaatakowany przez mszycę - po oprysku ślicznie odbił i zazielenił się :) )

Mam barwinka pod krzakami owocowymi, czy można go jakoś rozmnożyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam zauważyć, że gąsienice się przepoczwarczają a nie przepoczwarzają, bo to są poczwarki a nie poczwary

 

Ja tam w sumie nie widzę różnicy, poczwarka to tylko trochę ładniejsza poczwara ;)

 

 

 

Dziewczyny, upewnić się chciałam - w przypadku wszystkich bylin usuwamy przekwitnięte kwiatostany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...