Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W

Myslałem ze to jakies zboze ale chyba się myliłem.

jak z tym walczyć - ciężko wyrwać z korzeniami.

 

 

Można tylko wyrywać.

Tak wyglądają: chwastnica, palusznik, włośnica

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Elfirku, swojego czasu prosiłam Cie o poradę odnośnie zakrycia bloczków betonowych pod altanką. Doradziłaś mi: " Doskonałą rośliną do okrycia bloczków będzie lilak Meyera Palibin, małe krzewuszki (np. Nana Purpurea), hortensje "Anabelle", wysokie tawuły japońskie (np. "Anthony Waterer")- mozna z tych gatunków zrobić taki nieformowany żywopłot dookoła. Albo tylko z jednego z tych gatunków, ale dosadzić co jakiś czas rośliny szczepione na pniu o wys min. 1,2 m (lilak Meyera lub kalinę koreańską)." Bardzo mi się ten pomysł spodobał. Obecnie jestem na etapie realizacji a dokładniej zakupu roślin. Wybrałam troszkę inne odmiany niż podawałaś gdyż zamawiam przez Allegro u sprawdzonego sprzedawcy i tylko takie posiadał. Naszkicowałam sobie co nieco. Proszę o ocenę czy te krzewy i ich ilości będą ok. A może jednak coś byś dodała bądź ujęła? Z góry dziękuję za ocenę i pomoc.

Zdjęcie0767.jpg

Zdjęcie0768.jpg

Zdjęcie0597.jpg

Zdjęcie0527.jpg

Edytowane przez asiulek123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszkicowałam sobie co nieco. Proszę o ocenę czy te krzewy i ich ilości będą ok. A może jednak coś byś dodała bądź ujęła?

Ogólnie zestawienie grupami jest ok. Nie wiem tylko czy nie za rzadko, nie wiem jakie wymiary ma domek, ale lilaka Meyera sadziłabym co ok. 80 cm.

Krzewuszki "Candida" i "Olimpiade" są duże - mają ponad 2 m wysokości - ja ci podałam małe krzewy, do max 1,2 m, żeby nie wyrastały poza barierki. Tak więc otrzymasz inny efekt, niż ten, który ja proponowałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir co ładnie komponuje się z różami i lawendą?

 

Świerki i żywotniki. NIE - karłowe sosny, ewentualnie karłowe jodły. Strzyżone cisy.

Perowskia, czyściec wełnisty, goździki, bylice, bodziszki, przetaczniki, gaura, liatra, dzwonki, kocimiętki, ostróżki, szałwie i mnóstwo innych bylin.

Powojniki (w tym bylinowe, nie pnące)

Strzyżone bukszpany, żywopoty z grabu

rozplenica, owsica (Helictotrichon), mniejsze miskanty

w naturalistycznych ogrodach, do róż parkowych i dzikich pasowac będą białe tawuły, niewielkie lilaki, czasem pstrokaty dereń biały.

 

Róże są takimi indywidualnościami, że potrzebują jednolitego tła. Byliny jako towarzystwo najlepiej jak mają drobne kwiatki o pastelowych kolorach.

Jednym z niewielu krzewów kwitnących zestawianych z różami jest budleja, ze względu na swój bylinowaty pokrój.

Mozna też zestawiać róże z piwonią - kwitną w różnym terminie, więc ich kwiaty nie konkurują ze sobą.

 

ALE! Róże wielkokwiatowe najlepiej wyglądaja samotne, najwyżej ubrane z obwódkę z bukszpanu.

 

róże i bodziszek

http://rosesfromatoz.com/images/mav.jpg

 

róże i dzwonki:

http://www.dianeseeds.com/files/r_gertrude_jekyll_300.jpg

 

róże i kocimiętka:

http://2.bp.blogspot.com/--l0tpbHYHcI/T3-malqmoiI/AAAAAAAAB4A/6XfOp8ARRWg/s400/100_6565.jpg

 

róże i baptyzja:

http://www.northcoastgardening.com/wp-content/uploads/2009/DrLedaHorticultureMatchMadeinHeavenorMat_1462C/image_thumb.png

 

róża i powojnik:

http://kathybrownsgarden.homestead.com/Rose_Mme_Gregoire_Staechelin_plus_white_clematis_op_404x600.jpg

 

róże i trawy (róże portlandzkie i mchowe - znoszące półcień)

http://farm9.staticflickr.com/8147/7446455052_67c328ab48.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jestem na etapie realizacji a dokładniej zakupu roślin. Wybrałam troszkę inne odmiany niż podawałaś gdyż zamawiam przez Allegro u sprawdzonego sprzedawcy i tylko takie posiadał. Naszkicowałam sobie co nieco. Proszę o ocenę czy te krzewy i ich ilości będą ok. A może jednak coś byś dodała bądź ujęła? Z góry dziękuję za ocenę i pomoc.

 

Jeśli mogę Ci coś doradzić, zwróć uwagę na kwestie wód opadowych z dachu.

Widzę, że podobnie jak w moim domku nie masz rynienek. Ja już wiem, że na pewno muszę je zamontować, ponieważ przy dużych deszczach robi się problem. Wokół mojego domku zrobiłam opaskę z kamyczka wychodzącą nieco poza okap i dopiero za tą opaską obsadziłam rośliny. Nie wiem, czy dobrze to wytłumaczyłam, widać to na moich fotkach. Dzięki temu deszcz padający i spływający z dachu nie zbija roślin, a jedynie kamienie. Ale tak czy inaczej przy obfitych opadach woda odbija się od kamieni i brudzi dolne deski domku. Nie wyobrażam sobie, żeby rośliny przetrwały takie lanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z wyszukiwarki korzysta się tak:

- klikasz na zaawansowane wyszukiwanie (czerwony pasek u górze)

- przełączasz na wyszukiwanie

- wybierasz na liście interesujący cię dział (Szukaj na forum:)

- zaznaczasz czy wybierasz wyszukiwanie wg tematów (IMHO lepsze)

- wpisujesz szukane słowo. Wyszukiwarka wyszukuje dokłanie to słowo, które się wpisze. Nie potrafi wyszukiwac słów podobnych - czyli jak wpisze się słowo "ogród" NIE wyszuka "ogrody", "ogrodowy". A więc za każdym razem trzeba szukać wg. słowa odmienionego przez przypadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie zestawienie grupami jest ok. Nie wiem tylko czy nie za rzadko, nie wiem jakie wymiary ma domek, ale lilaka Meyera sadziłabym co ok. 80 cm.

Krzewuszki "Candida" i "Olimpiade" są duże - mają ponad 2 m wysokości - ja ci podałam małe krzewy, do max 1,2 m, żeby nie wyrastały poza barierki. Tak więc otrzymasz inny efekt, niż ten, który ja proponowałam.

 

Dzięki za odpowiedż. Zatem zamieniam wybrane roślinki na małe krzewuszki ( Nana Purpurea i Nana Veriegata) - wysokości nie wzięłam wcześniej pod uwagę a przecież sprzedawcę zawsze można zmienić ;) Ogólnie wszystko będzie różowo fioletowe - lilak wrzosowo różowy, krzewuszki - ciemnoróżowa i różowo-biała. Może być?

Długość domku (razem z tarasem) to 6m a szerokość 3,5 ( około1,5 wejście ze schodami). Czy nie powinno być więcej roślinek?

Edytowane przez asiulek123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariola, dzięki za sugestie. Rynienek jeszcze nie mamy gdyż domek stoi nie całe dwa m-ce. Będą wkrótce zamontowane. U mnie gdybym dała taką opaskę z kamyczków nie zmieściły by się roślinki :( Działka jest malutka, po prawej stronie i tak zostanie wąskie przejście. Mimo to bardzo dziękuję!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucieszyło mnie bardzo, ze do róż i lawendy pasują trawy :) Zamierzałam zrobić wkrótce rabatę właśnie różano - lawendową ale ciągle po głowie chodzą mi trawki. Piszesz Elfirku, że rozplenica, owsica (Helictotrichon) i mniejsze miskanty pasują do tego zestawu więc już sobie notuję i wkrótce wkroczę tu z projektem do zatwierdzenia ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość domku (razem z tarasem) to 6m a szerokość 3,5 ( około1,5 wejście ze schodami). Czy nie powinno być więcej roślinek?

 

Te wysokie krzewuszki możesz posadzić na wysokości domku a nie tarasu. A na wysokości tarasu niższe.

Jak pisałam, przyjmij odległości ok 80 cm (póki się nie rozrosną możesz posiać między krzewami jakieś jednoroczne kwiatki - np. kosmos podwójnie pierzasty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...