Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

na niezbyt wilgotnych glebach jej dolne liście zasychają a i kwiatostany nie a takie okazałe. Najlepiej roslinę sadzić w miejscach podmokłych, nad brzegami rowów i stawów.

 

A przetacznik jakbyś zobaczyła na żywo wygląda zupełnie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wysokie krzewuszki możesz posadzić na wysokości domku a nie tarasu. A na wysokości tarasu niższe.

Jak pisałam, przyjmij odległości ok 80 cm (póki się nie rozrosną możesz posiać między krzewami jakieś jednoroczne kwiatki - np. kosmos podwójnie pierzasty

 

Jednak posadzę te niższe Krzewuszki wraz z lilakami tak jak proponowałaś. Fajny pomysł z kwiatkami jednorocznymi. Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir,

 

Mam kilka pytań :

Wsadziłam jakieś 3 tygodnie temu berberysy ( maleńkie). Wszystkie wyglądają jakoś marnie :( Co z nimi może być? Czy jest szansa żeby się przyjęły?

Poza tym martwią mnie żurawki i ta jedna funkia, są jakieś pokurczone i lekko przyschnięte. O co chodzi?

 

Roślinki rosną w glebie raczej gliniastej ( lekko rozluźnionej przed sadzeniem ) na rabacie słonecznej.

Mam także pytanie odnośnie forsycji maluch - czy powinnam ją przyciąć po posadzeniu?

Czy te bordowe chwasty w trawie zwalczę środkiem na dwuliścienne?

Co to jest za klon i gdzie mogłabym go posadzić? W trawie samotnie czy utworzyć rabatkę dla niego?

Na koniec pytanko odnośnie kwiatków - kolorowych pałek - czy wiesz może jak one się nazywają?

 

 

 

Troszkę dużo pytań ale mam nadzieję, że mi pomożesz. Z góry dziękuję.

Zdjęcie0770.jpg

Zdjęcie0769.jpg

Zdjęcie0773.jpg

Zdjęcie0776.jpg

Zdjęcie0775.jpg

Edytowane przez asiulek123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsadziłam jakieś 3 tygodnie temu berberysy ( maleńkie). Wszystkie wyglądają jakoś marnie :(

 

Berberysy lubią glebę przepuszczalną i lekko kwaśną. Glina nie jest ich ulubionym stanowiskiem.

 

Co do funki i żurawek - na zdjęciach nie widać aby coś im było źle. Może przesuszyły się lekko w czasie transportu?

To gatunki lubiące rosnąc w cieniu, więc nie dziwota, że klapły jak były upały, skoro rosną w pełnym słońcu.

 

Mam także pytanie odnośnie forsycji maluch - czy powinnam ją przyciąć po posadzeniu?

 

Można, ale nie będzie miała kwiatów. Możesz też odczekać do wiosny i wówczas przyciąć po kwitnieniu.

 

Czy te bordowe chwasty w trawie zwalczę środkiem na dwuliścienne?

 

To chyba ozdobna dąbrówka rozłogowa :) Doskonała roślina zadarniająca, na dodatek zimozielona.

I tak, jest wrażliwa na herbicydy przeciwko dwuliściennym.

 

Co to jest za klon i gdzie mogłabym go posadzić? W trawie samotnie czy utworzyć rabatkę dla niego?

 

To jakiś klon orientalny, być może palmowy.

Jesli palmowy - miejsce musi być osłonięte od zimowych wiatrów, nie podmokłe.

 

Na koniec pytanko odnośnie kwiatków - kolorowych pałek - czy wiesz może jak one się nazywają?

 

Liatra kłosowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berberysy lubią glebę przepuszczalną i lekko kwaśną. Glina nie jest ich ulubionym stanowiskiem.

 

Co do funki i żurawek - na zdjęciach nie widać aby coś im było źle. Może przesuszyły się lekko w czasie transportu?

To gatunki lubiące rosnąc w cieniu, więc nie dziwota, że klapły jak były upały, skoro rosną w pełnym słońcu.

 

 

 

Można, ale nie będzie miała kwiatów. Możesz też odczekać do wiosny i wówczas przyciąć po kwitnieniu.

 

 

 

To chyba ozdobna dąbrówka rozłogowa :) Doskonała roślina zadarniająca, na dodatek zimozielona.

I tak, jest wrażliwa na herbicydy przeciwko dwuliściennym.

 

 

 

To jakiś klon orientalny, być może palmowy.

Jesli palmowy - miejsce musi być osłonięte od zimowych wiatrów, nie podmokłe.

 

 

 

Liatra kłosowa

 

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź :)

 

U mnie na rabatkach nie za wiele jest cienia więc nie mam gdzie uciec z zurawkami i funkiami. Skoro nie wyglądają aż tak źle to liczę na to że dadzą radę. Bradzo lubię zarówno jedne jak i drugie i zamierzam rozszerzać ich ilości :)

 

Liatra jest śliczna i wyczytałam, ze dobrze komponuje się z różami oraz trawami

:) Szkoda, ze jednoroczna.

 

A co będzie najlepsze na zwalczenie przędziorka? Pryskałam wszystkie iglaczki i są czyściutkie oprócz jednego. Widziałam na nim niteczkę pajęczynki, do tego jest rudawy od środka więc to raczej pewne, ze przędziorek.

Edytowane przez asiulek123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku, jak myślisz, da radę upchnąć tego klona gdzieś na tej rabatce między świerkami Conica, gdzies za pieriskiem może? Na razie roślinki są małe więc nie wiem czy później nie będą miały za ciasno. A może między wrzosami w samym rogu? Tu pod żywopłotem klon byłby osłonięty od wiatru ale z drugiej strony nie wiem czy nie za wielki jest i czy nie przysłoni reszty roślin?

Co doradziłabyś odnośnie kształtu tych rabat, jak nadać im kształt?, oddzielić je od trawy kostką np. granitową? Nie potrafię jakoś tego dopracować i zamiast delikatnych fal wyszło takie nie wiadomo co :(

Zdjęcie0651.jpg

Zdjęcie0642.jpg

Zdjęcie0641.jpg

Zdjęcie0781.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tytule tego artykułu podano - jednoroczna

 

http://www.google.pl/cse?q=liatra+k%C5%82osowa+jednoroczna&cx=partner-pub-2489206448026482%3A4041638047&tbm=&ie=UTF-8#gsc.tab=0&gsc.q=liatra+k%C5%82osowa+jednoroczna&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox

 

Faktycznie jednak w innych miejscach już się o tym nie wspomina więc może źle zatytułowano.

Fajnie, ze wieloletnia :) Na pewno zagości w moim ogrodzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...