Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

proszę o podpowiedź w kwestii roślin na rabatę narożną w rogu działki w pobliżu tarasu, długość wzdłuż ogrodzenia z dwóch stron - ok 5 m. Chciałabym aby kolorystyka roślin była w tonacji biało-niebieskiej i tu zaczyna się lekki problem gdyż roślin z kwiatami o zabarwieniu niebieskim nie ma za wiele. Dodam, że gleba jest gliniasta z bardzo dużą ilością kamieni (margiel). Ogród jest na etapie tworzenia koncepcji, podczas prac ziemnych - kamienie są usuwane ale po pewnym czasie i tak znowu pojawiają się po grabieniu czy glebogryzarce.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawienie dla cięzkich gleb zasadowych.

 

Biało kwitnącym drzewem może być grusza (np. wierzbolistna) - dobrze znosi formowanie, więc cięciem można nadać upragniony kształt.

Biało kwitnie też świdośliwa.

Mozna też poszukać klonu jaworu o białych liściach np. "Simon Louis-Freres", z tym, że to większe drzewko.

Chyba, że w kącie postawić na iglaki i wówczas sprawdzi się świerk serbski.

Pytanie teraz czy drzewo będzie rzuać cień na działkę czy poza nią?

 

Jeśli rabata jest nasłoneczniona dodaj niebieskie budleje (np. Nanho Blue, Empire Blue, Purple Prince) - z tym, że im trzeba rozluźnić glebę piaskiem.

Do tego perowskia, hyzop, lawenda (też wymagają gleby bardziej przepuszczanej), baptysja, ostnice, seslerie.

Te gatunki nadadzą śródziemnomorski charakter.

 

W cieniu (i w słońcu również) mozna umieścić strzyżone w kulki czy stożki bukszpany. Pomiędzy nimi biało obrzeżoną trzmielinę Fortune'a. Po rozluźnieniu próchnicą także hortensję wiechowatą i drzewiastą. Niebieskiego koloru dodac przez posadzenie cieniolubnych dzwonków szerokolistnych.

W półcieniu mozna posadzić żylistki (na przód rabaty dobry jest żylistek wysmukły - poprzeplatać go z powojnikiem). A w pełnym słońcu na brzegu rabaty mozna posadzić rodzimą goryczkę trojeściową. W słońcu urosnac powinny także róże, kalina angielska i burkwooda oraz kłokoczka południowa (krzew przyjmujący formę drzewkowatą)

Te gatunki nadadzą angielski charakter.

 

5x5 to nie jest duża rabata, więc nie ma co tam pchać wielu gatunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dziękuję bardzo za odpowiedź. Bardzo podoba mi się nadanie rabacie stylu śródziemnomorskiego. Rabata jest słońcu, chociaż od strony wschodniej i południowej jest zasłonięta panelami (chcieliśmy się tymczasowo odgrodzić od sąsiada i drogi) czyli rośliny posadzone przy samych panelach będą część dnia w cieniu. Panele są tymczasowe - myślę, że wytrzymają dwa-trzy lata, nie więcej ale wtedy może już rośliny trochę urosną. Poniżej zdjęcie jak to wygląda - przyjrzę się i poczytam o roślinach, które zaproponowałaś i może spróbuję jakoś je rozmieścić, chyba, że jeszcze mogę liczyć na wskazówki co do rozmieszczenia. Po lewej stronie rabaty czyli przed tarasem planuję coś pnącego - może właśnie powojniki gdyż jest bardzo wąsko - 3 m od tarasu. Dziękuję z góry.

DSC_1108_1.jpg

Jak widać - dużo mamy tego kamienia - wcześniej wysypywaliśmy pod ogrodzenie ale teraz go usuwamy całkowicie przed rozpoczęciem prac nad ogrodem.

Edytowane przez Eve1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rośliny typu budleja nie dadzą stałej osłony, one są dośc ażurowe.

 

Piękny niebieski kolor mają ketmie, ale nie wiem czy u ciebie w okolicy przetrwają (w Rzeszowie widziałam piekne egzemplarze, w Poznaniu rownież, a na mojej działce wymarzły :( )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, przychodzę do Ciebie z ogromną prośbą.

Już wcześniej pisałam w sprawie obsadzenia słupa. Prace w drugiej części ogrodu dopiero teraz ruszają i bardzo bym chciała go jakoś fajnie zagospodarować. Możesz mi pomóc stworzyć a la plan? Będę ogromnie wdzięczna.

 

Poniżej wklejam kilka zdjęć ogrodu oraz plan. Część niezagospodarowana ma wymiary ok. 30m dł. x 16m szer. Cały czas jest tam słońce, a ziemia jest gliniasta. Słup stoi mniej więcej na środku tej powierzchni , czyli ok. 6,5 m od świerków i 8m od budynku (jeśli chodzi o szerokość).

Jesienią planujemy zasiać trawę.

Na tej części ogrodu stoi słup, który jak już w innym poście pisałam - zależy mi bardzo, żeby go jak najbardziej przysłonić. Narazie rośnie tam szczepiony na pniu wiąz hol., leszczyna , 2 malutkie świerki serbskie (ale chyba padają) oraz 2 krzaczki - jaśminowiec snowbelle i jakaś pęcherznica, co rośnie do 1,5m ale chyba też mi pada :(

 

Elfir, bardzo bym chciała znaleźć fajne miejsce na ognisko i drewutnie (taką 4x4 m). Myślałam, żeby drewutnia miała wypuszczany coś a/la tarasik, żeby można było się schować przed słońcem lub deszczem. Pełniłaby wtedy funkcję altanki. Drugą strefę, którą bym chciała wyznaczyć, to niewielki plac zabaw dla dzieci. Problem w tym, że nie mam tam żadnego cienia.

 

Mogłabyś mi doradzić jak te strefy umieścić i co gdzie posadzić?

 

Z góry bardzo dziękuję.

 

plan ogrodu 1 minus.jpg

 

Zdjęcie0321.jpg

 

Zdjęcie0418.jpg

 

Zdjęcie0423.jpg

 

Zdjęcie0416.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie powiedzieć czy jakąs roślinę przesadzić czy nie :) Do tego potrzeba wykonania projektu zieleni.

Masz duża działkę, więc ognisko bez problemu da się gdzieś zmieścić. Rozważ tylko, czy można je rozpalać, jeśli to willowa dzielnica (w Poznaniu jest to zabronione).

 

Kąciki wypoczynkowe najlepiej jednak robić przy tarasie, drzwiach tarasowych a nie w częsci gospodarczej.

Bo drewutnia raczej gospodarczo mi się kojarzy.

 

Ja bym szła w coś takiego:

http://images48.fotosik.pl/340/2200c15626ac05aegen.jpg

 

Dużo też zależy od tego jak idą kable od słupa, by nie kolidowały z nasadzeniami za kilkanaście lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego za budleją planowałam posadzić jakiś duży krzew kwitnący na biało - tawułę albo hortensję drzewiastą 'Anabelle'?. Na niebiesko pięknie kwitnie tez prusznik ale to chyba marzenie w naszym klimacie z tego co czytałam. Jest jeszcze Barbula klandońska 'Heavenly Blue' - ale chyba też może przemarzać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo Elfir :) Co prawda prawą stronę (czyli przy tarasie) uważam za skończona i wolałabym juz tam nic nie zmieniać (bo maż by mi chyba głowę urwał), ale z tą lewą stroną to jest myśl. Tam gdzie dałaś pergolę jest bramka spora - przejście do ogrodu rodziców. Podoba mi się ten pomysł bardzo :)Zdjęcie0429.jpg

 

Ale nie do końca rozumiem te wydzielenia... Ognisko i część z nim połączona to rozumiem trawa, tak? A na czym posadzić te duże rośliny? w trawie? bo pewnie włókniny i kory to by tam sporo znowu poszło :(

 

Z ogniskiem nie ma problemu - można mieć :)

 

A gdzie zrobić plac zabaw dla dzieciaków?

Edytowane przez naberia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie :) Super obsadzone. Prawie nie widać tych linii :)

Wiem, że super ogród to duże pieniądze. A że po budowie nasze zapasy się wyczerpały, muszę niestety coś wymyślić mniejszym kosztem. Najgorsze jest to, że nie wiem nawet jak posadzić te rośliny, żeby osiągnąć taki efekt, jak proponujesz.

 

Zaczniemy od ogniska. Drewutnia niestety nie może być w proponowanym miejscu, bo na ścieżce wzdłuż garażu jest ułożone drewno i przejście zrobiłoby się zbyt ciasne :(

 

A powiedz mi, na zdjęciu wkoło ogniska jest wysypany kamyk? jakie w tym wypadku zrobić obrzeże, żeby go nie było widać?

 

Rośliny sadzić w jednej linii czy naprzemiennie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co ci drewutnia, jak nadal chcesz składowac drewno pod garażem?

 

Na zdjęciu IMHO jest stabilizowany żwir (np. żywicą), a obrzeźe z taśmy aluminiowej.

 

Krzewy (chyba cyprysiki) są cięte do wyokości lini.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwonie daj z przodu takiej rabaty. Co prawda dublują porę kwitnienia z lilakiem. Ja je często zestawiam z hortensjami - wiosną kwitnie piwonia a latem hortensja.

 

Dzięki, tak zrobię :) A czy róża ( ciemno-różowa, wys. 50cm) przed taką rabatą może zostać czy ja przenieść? Rośnie już tam od dawna, była gdy nabyliśmy działkę.

Edytowane przez asiulek123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...