Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

na ten temat już dyskutowaliśmy nie raz.

 

Ja wychodzę z założenia, że nalezy unikać i zamiennie stosować rośliny okrywowe. Ale rozumiem ludzi, którym nie chce się pielić a nie stać ich na gęste nasadzenie okrywowych. W tej sytuacji polecam włókniny, które rozkładają się w czasie (albo gazety - pokazywałam kilka stron wcześniej zdjęcia): będą chroniły mlode rośliny a potem albo się je usuwa, albo same powoli znikają.

Włóknine trzeba grubo ściółkować, by się nie nagrzewała.

 

Większośc problemów z wywiewaniem kory bierze się z faktu, że ludzie ściółkują zbyt cienką warstwą kory - ot, byle przykryć włokninę/glebę. A kory (lub innego materiału ściółkującego) powinno być ok 10 cm

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla lubiących zwiedzać ciekawe ogrody tym razem poponuję wędrówkę po holenderskich:

Mien Ruys http://www.mienruys.nl/priv_tuinen

 

Warto sobie poszperać po google grafika wpisując: tuinen (ogrody), siergrassen (trawy ozdobne), moderne tuin (modernistyczny ogród)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadawałam, ale tak mi się takie ścieżki w wysokiej trawce podobają, że wciąż kombinuję, a nuż widelec jest jakiś sposób, żeby nie rosła zbyt szybko i była taka ładna mięciutka. U mnie nie mogę nie strzyc, bo jak jest wyższa niż 20 cm wygląda ohydnie. Rośnie nierówno przede wszystkim. Może trzeba by użyć jakiejś specjalnej mieszanki nasion :confused:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większośc profesjonalnych zdjęć ogrodów prezentuje ulotne chwile a nie ciągły stan. Myślisz, że zimą w ogrodach Oudolfa wiecznie jest śliczny szron i szadź na roslinach? :)

 

 

Chcesz coś w miarę podobnego - może trawnik ze śmiałka darniowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, widzisz :rolleyes:. Tak miła trawka. Nawet mam kilka. Ale cały trawnik ? to chyba trzeba wysiać :confused:

Wiem, że ogrody pięknie wyglądają tylko chwilkę, ale dla tych ulotnych momentów warto dużo zrobić :wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jakiś sposób, żeby nie rosła zbyt szybko i była taka ładna mięciutka.

Równą i wolnorosnącą trawę będziesz miała jak zamiast mieszanki wysiejesz trawnik jednogatunkowy z kostrzewy czerwonej. ALE taki efekt będzie tylko wiosną, później trawa zakwitnie.

W Sissinghurst na stałe jest taka łąka z przewagą traw i wykoszone w niej ścieżki:

Sissinghurst.jpg

Jednak latem trawa wygląda tam tak:

4808280922_b4d7822e8a_b.jpg

Moim zdaniem równie pięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba pomysły są wg mnie okey. Mam tyle miejsca, że mogę obsiać część śmiałkiem, a część kostrzewą.

Dorota, a oni tę kostrzewę koszą na krótko po kwitnieniu? A co jeśli skosić ją tuż przed kwitnieniem na max wysokość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli skosić ją tuż przed kwitnieniem na max wysokość?

Yyyy, ale po co ?(pomijam, że na max to się raczej nie da - trawa będzie już leżeć)???

Wiosną masz piękną mięciutką, zieloniutką, a potem latem masz piękną kwitnącą. Nie ma nudy w ogrodzie.

Co do Sissinghurst - jeśli koszą tę łąkę to pewnie tylko raz w roku jesienią. Tam jest też mnóstwo kwiatów cebulowych i kosząc trawę osłabialiby cebulki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Widzę. Mnie to nie przeszkadza. Mój trawnik to tyle zachodu, że coś mnie trafia. Rozważam też kawałek tuż przy domu obsadzony którąś turzycą, a w tzw. lasku za radą Mariusza Surowińskiego widziałabym Brachypodium sylvaticum.

Coraz bardziej mi się te chciejstwa krystalizują :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Widzę. Mnie to nie przeszkadza. Mój trawnik to tyle zachodu, że coś mnie trafia.

Więc wyznacz część pod łąkę kwietną i przestań tam kosić - zobacz jak to będzie wyglądać. Rośliny kwitnące lub inne pożądane można wsiewać/wsadzac w przygotowane wsród takiej łąki koła/pasy przekopanej ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...