Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wrzosy też dużo ładniej wyglądają posadzone po kilkanaście sztuk z jednej odmiany. Bardziej naturalnie. Zamiast lawendy lepiej dosadzić pomiędzy nimi trawy. Poza tym można wykorzystać to, że niektóre krzewinki wrzosów lub wrzośców są niziutkie, zaledwie kilkanaście cm wys., a są i takie, które mają po 70 cm.

 

Ja mam posadzone w grupach po 3 szt. Po środku są trawy:

 

Zdjęcie0461.jpg

 

Zdjęcie0465.jpg

 

Zdjęcie0467.jpg

 

Elfir, a jaką trawę byś mi poleciła do zasiania w pełnym słońcu. Masz jakąś sprawdzoną firmę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzewka owocowe tylko w słońcu. Słońce jest potrzebne do produkcji cukrów w owocach.

Warzywnik też w pełnym słońcu.

 

Morela - na działce teściów morela ma małe, ale słodkie owoce. Na gliny z tego co wiem, dobrze nadaje się czeresnia i grusza.

Kazda roślin ma w zasadzie jakiegoś szkodnika lub chorobę.

 

Koreanka - ma prawidłowe stanowisko? Obetnij uschnięte, opryskaj topsinem i zapobiegawczo możesz podlać (czyli do gleby) Bioseptem SL (powinen ograniczyć rozwój grzybów w glebie typu Phytoftora)

 

Trawnik - nie mam ulubionej firmy. Nie zakładam zawodowo trawników. Wiem, że znajoma firma siała mieszanki na profesjonalne trawniki golfowe - pioruńsko drogie nasiona, ale trawa wolno i równo rosła.

 

Te wrzosy już zimowały, czy sa świeżo posadzone?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam zdjęcie koreanki. Pomożesz mi zidentyfikować choróbsko?

 

[ATTACH=CONFIG]129864[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]129865[/ATTACH]

 

To może być np nekrotyczne zamieranie igieł. Proponuję oprysk środkiem zwalczającym: Discus lub Amistar. Wydaje mi się jednak, że i mszyce są na tej koreance.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir magnolia jest biała, sąsiadka powiedziała, ze to niespotykane, więc pytam fachowca. Mam nadzieję, ze drzerwku się pory roku nie pomyliły.

Elfir mam jeszcze drugie pytanie, czy pęcherznice, obcina się na jesieni nisko po ziemi aby sie rozkrzewiły, czy zostawia takie jak są. Mam zielone i bordowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ja trochę znowu pomarudzę. Ponieważ mąż w końcu wykończył cokół wokół budynku to ja mogę dokończyć otoczenie tarasu. Wczoraj ustawiliśmy pustaki które mają podtrzymywać skarpkę. zdjęcie poniżej - robione wieczorem więc trochę kiepskiej jakości

http://images38.fotosik.pl/1743/a7f5b877eb657bd9m.jpg

Doradzcie mi proszę teraz w sprawie nasadzeń.

szerokość skarpki przy tarasie to około 1.5 m i zwęża się po łuku w stronę rynny.

Jakie Waszym zdaniem roślinki by tam pasowały? Elfir swego czasu proponowała mi po prawej stronie bliżej tarasu jakiś krzew szczepiony na pniu ale ja chyba bym wolała coś stożkowego bardziej - ogólnie rabata ma być bardziej sucholubna - jest bardzo nasłoneczniona - strona pd.

To co nabazgrałam w paintcie to idąc od prawej strony : Stożkowy jakiś iglak, tuja kulista lub kosodrzewina, budleja wg propozycji Elfir lub może Clematis?, od frontu jałowiec płożący Golden Carpet - pomiędzy jak by się zmieściły to lawenda i może macierzanka . Co wy na to ?

Mały kwadracik po prawej stronie - albo kosodrzewina albo tuja kulista - po obu stronach schodków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir mam jeszcze drugie pytanie, czy pęcherznice, obcina się na jesieni nisko po ziemi aby sie rozkrzewiły, czy zostawia takie jak są. Mam zielone i bordowe.

 

Pęcherznice obcina się przede wszystkim zaraz po posadzeniu o 1/3-1/2 (jak niemal każdy liściasty sezonowy). Potem to albo strzyżenie w zywopłot, albo odmładzanie.

Ale skoro są rzadkie, to zetnij wiosną o połowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie Waszym zdaniem roślinki by tam pasowały? Elfir swego czasu proponowała mi po prawej stronie bliżej tarasu jakiś krzew szczepiony na pniu ale ja chyba bym wolała coś stożkowego bardziej - ogólnie rabata ma być bardziej sucholubna - jest bardzo nasłoneczniona - strona pd.

To co nabazgrałam w paintcie to idąc od prawej strony : Stożkowy jakiś iglak, tuja kulista lub kosodrzewina, budleja wg propozycji Elfir lub może Clematis?, od frontu jałowiec płożący Golden Carpet - pomiędzy jak by się zmieściły to lawenda i może macierzanka . Co wy na to ?

Mały kwadracik po prawej stronie - albo kosodrzewina albo tuja kulista - po obu stronach schodków.

 

 

Zdecyduj się czy ma być sucholubna rabata, czy chcesz mieć tam powojnika i "tuje" które preferują bardziej wilgotne gleby.

Z pionowych wybierz jakiegoś kolumnowego jałowca, ewentualnie jodłę jednobarwną "Archer's Blue" lub podobną. Zamiast jałowca płożącego, na którego tam jest zdecydowanie za mało miejsca, posadź okrywowe wiosenne byliny zimozielone (żagwin - ale on nie może miec za sucho, smagliczka górska, płomyk szydlasty, ubiorek wieczniezielony) czy krzewinkę wawrzynka główkowatego.

Możesz też u podnóża rabaty zrobić wąski pasek z trawami ozdobnymi, np. kostrzewą. Albo posadź niską bylinę - kocmiętkę, wiesiołek okazały, lebiodkę "Aureum"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecyduj się czy ma być sucholubna rabata, czy chcesz mieć tam powojnika i "tuje" które preferują bardziej wilgotne gleby.

Z pionowych wybierz jakiegoś kolumnowego jałowca, ewentualnie jodłę jednobarwną "Archer's Blue" lub podobną. Zamiast jałowca płożącego, na którego tam jest zdecydowanie za mało miejsca, posadź okrywowe wiosenne byliny zimozielone (żagwin - ale on nie może miec za sucho, smagliczka górska, płomyk szydlasty, ubiorek wieczniezielony) czy krzewinkę wawrzynka główkowatego.

Możesz też u podnóża rabaty zrobić wąski pasek z trawami ozdobnymi, np. kostrzewą. Albo posadź niską bylinę - kocmiętkę, wiesiołek okazały, lebiodkę "Aureum"

 

Wyjścia to ja zbyt dużego nie mam - tam poprostu jest patelnia ale czasami podlewam ogródek :-) więc sucholubna rabatka jest narzucona raczej przez naturę.

Nawet jeden jałowiec bliżej prawego brzegu się nie zmieści?

Z przodu przed rabatą posadzenie czegoś może nie przetrwać koszenia moich ogrodników - w tym roku bardzo łądnie skosili mi kilka razy wrzosy które otoczone były kamykami- ale jeszcze się nad tym zastanowię.

Elfir a czy zaciąg nadmorski będzie tam pasował.

Edytowane przez anula302
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pęcherznice obcina się przede wszystkim zaraz po posadzeniu o 1/3-1/2 (jak niemal każdy liściasty sezonowy). Potem to albo strzyżenie w zywopłot, albo odmładzanie.

Ale skoro są rzadkie, to zetnij wiosną o połowę.

Dzięki, obetnę wiosną jak radzisz, po posadzeniu były mikre, nie chciałam ich ruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich projektach jest zwykle dużo drzew, by zrównoważyć bryłę domu w krajobrazie.

Takich ogrodów z wąskimi rabatkami tylko pod płotem, jak planujesz u siebie, ja prawie nie projektuję.

 

Niestety mnie też coś takiego wyszło. Zupełnie jednak nie wiem, co ma z tym zrobić. Zrobić na środku wyspę z brzozami. Zrobić jakiś szpaler ze świerków serbskich.

Wygląda to tak

http://img812.imageshack.us/img812/7311/080820122078.jpg

 

http://img692.imageshack.us/img692/752/080820122079.jpg

 

http://img26.imageshack.us/img26/5185/080820122080.jpg

 

http://img833.imageshack.us/img833/2636/080820122081.jpg

 

http://img827.imageshack.us/img827/3580/dscn4266l.jpg

 

 

 

Planuje na pewno po drugiej strony widocznej ścieżki zrobić rabatę, ale raczej nie z wysokich drzew, raczej cisy, piwonie, róże, może jeden kolumnowy buk, może bliżej tarasu przy skarpie katalpa.

 

Przy płocie mam posadzone od bramy (nieużywanej może być w zasadzie zakryta roślinością daglezje, świerki (północno wschodnia część mojej działki), dalej glediczije (4 małe wśród miskantów, na takim półwyspie, który będzie się zwiększał wśród miskantów, radziłam się wiosną w kwestii ich rozsadzenia), w rogu oprócz widocznej brzozy, są 3 małe dorenboos, dalej południowa część mojej działki to sosny.

 

Co być radziła zrobić z tym plackiem na środku??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedną prośbę - mama mojego małżonka dostała w prezencie Berberys odmianę w pstrokate liście - ponieważ u niej za bardzo nic już się nie zmieści i działak raczej w półcieniu - proponuje abym posadziła go gdzieś u siebie. Teraz pytanie gdzie ? Czy w strefie oddzielającej teoretycznie jej posesję od naszej czy ewentualnie u mnie przy budynku po lewej stronie od rynny którą widać na zdjęciu wklejanym wcześniej. Doradźcie proszę coz tym fantem zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...